Астрономът Иван Иванов съобщи кои са по-интересните астрономически явления през настоящата година.Някои от тях ще се наблюдават и от територията на България.
Слънчевото затъмнение, което следва през януари, ще може да се види само от северните части на Канада. За сметка на това от България ще наблюдаваме, макар и само част от пълното лунно затъмнение на 21 януари.
Още едно слънчево затъмнение има тази година - на 2 юли, но, за да го видим, трябва да сме в Тихия океан или Чили. На 16.07 ще има лунно затъмнение, което ще се вижда и от България.
Метеоритните потоци са другото интересно астрономическо явление, което можем да видим в небето. През август са Персеидите, а през ноември Леонидите, които тази година астрономите очакват с особено голям интерес. Причината е, че те са много активни веднъж на 33 години, а 2019-а е 32-а в цикъла им.
През новата година можем да разчитаме и на няколко интересни събития, свързани с космическите изследвания.
На 1 януари космическата станция "Нови хоризонти", която преди 3 години мина покрай Плутон, достигна едно от "джуджето" Ултима Туле от пояса на Кайпер. Това небесно тяло е с диаметър около 60-70 километра и може да се види само с много мощен телескоп. То ще бъде наблюдавано отблизо за първи път и астрономите вече с интерес очакват снимките от космическата станция.
Сондата "Нови хоризонти" на НАСА се приближава с голяма скорост към Ултима Туле на 6,4 милиарда км от Земята. Това небесно тяло е най-отдалеченото, изследвано досега. Сондата лети във Вселената с 51 500 км/ч. Доближаването ще е на 3500 км от повърхността на Ултима Туле със скорост 14 км/сек.
Ултима Туле е в пояса на Койпер - реликва от формирането на планетите в Слънчевата система. Учените не знаят дали това небесно тяло, открито през 2014 г. от космическия телескоп "Хъбъл", е с кръгла или с издължена форма. Не са известни и размерите му, макар да се смята, че те са около 100 пъти по-малки от тези на планетата-джудже Плутон.На 2 януари пък се навършват 60 години от създаването на първата изкуствена "планета" - станцията "Луна". (През 1959-а година от космодрума Байконур СССР изстрелва първия изкуствен спътник на Луната - "Луна-1". Целта на мисията е сблъсък с лунната повърхност, но вместо това апаратът попада в околослънчева орбита. Бел.ред.)
Между 5-и и 7-и януари се очаква в района на Южния полюс (на обратната страна на Луната) да кацне космическа станция от Китай. На нея има луноход, който трябва да търси замръзнала вода на Луната. Ако очакванията, че под дебелия слой прах има лед, се оправдаят, то вероятността за изграждане на постоянна станция на Луната ще стане съвсем реална.
Жителите по селата също очакват приемането на републиканския бюджет, респективно общински, за да набележат задачите за новата година и плануват разходите си по тях. А дотогава не разчитат само на публичните средства, но и на дарения, спонсори, доброволен труд. „Това ще ми бъде последният мандат. Искам да оставя селото в приличен вид“ – казва по..
Немедицински специалисти нямат право да извършват естетични процедури. Това категорично мнение в предаването "Новият ден" изрази доц. д-р Даниел Янков от Клиниката по пластична хирургия към Военномедицинска академия-Варна, във връзка с пострадалите след поставяне на ботокс, настанени в "Пирогов". Лекарите, които според съществуващото..
Интервю с Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM) Швейцарската симфонична метъл банда AD INFINITUM ще направи първи концерт в България. Групата е част от турнето на ELUVEITIE и INFECTED RAIN. Датата за България е 9 февруари, мястото – софийският клуб „Joy Station“. Организатори са „BGTSC“. В предишно предаване представихме новия албум на групата..
От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите ѝ няколко парламента са..
Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...
PIZZZA е една от най-обичаните групи на българската ъндърграунд сцена, а 26-годишната ѝ история я прави и една от най-дълголетните. Съставът ѝ към момента включва Кобо (китара), Кайо (бас), Рамбо (барабани), Витко (тромбон) и Явката (тромпет), а Каската, който до скоро беше фронтмен, вече не е част от бандата. За съжаление се наложи да се разделим..
Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..