Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво интересно ще има в небето през 2019-а година

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Астрономът Иван Иванов съобщи кои са по-интересните астрономически явления  през настоящата година.Някои от тях ще се наблюдават и от територията на България.

Слънчевото затъмнение, което следва през януари, ще може да се види само от северните части на Канада. За сметка на това от България ще наблюдаваме, макар и само част от пълното лунно затъмнение на 21 януари.

Още едно слънчево затъмнение има тази година - на 2 юли, но, за да го видим, трябва да сме в Тихия океан или Чили. На 16.07 ще има лунно затъмнение, което ще се вижда и от България.

Метеоритните потоци са другото интересно астрономическо явление, което можем да видим в небето. През август са Персеидите, а през ноември Леонидите, които тази година астрономите очакват с особено голям интерес. Причината е, че те са много активни веднъж на 33 години, а 2019-а е 32-а в цикъла им.

През новата година можем да разчитаме и на няколко интересни събития, свързани с космическите изследвания.

На 1 януари космическата станция "Нови хоризонти", която преди 3 години мина покрай Плутон, достигна едно от "джуджето" Ултима Туле от пояса на Кайпер. Това небесно тяло е с диаметър около 60-70 километра и може да се види само с много мощен телескоп. То ще бъде наблюдавано отблизо за първи път и астрономите вече с интерес очакват  снимките от космическата станция.

Сондата "Нови хоризонти" на НАСА се приближава с голяма скорост към Ултима Туле на 6,4 милиарда км от Земята. Това небесно тяло е най-отдалеченото, изследвано досега. Сондата лети във Вселената с 51 500 км/ч. Доближаването ще е на 3500 км от повърхността на Ултима Туле със скорост 14 км/сек.

Ултима Туле е в пояса на Койпер - реликва от формирането на планетите в Слънчевата система. Учените не знаят дали това небесно тяло, открито през 2014 г. от космическия телескоп "Хъбъл", е с кръгла или с издължена форма. Не са известни и размерите му, макар да се смята, че те са около 100 пъти по-малки от тези на планетата-джудже Плутон.

На 2 януари пък се навършват  60 години от създаването на първата изкуствена "планета" - станцията "Луна". (През 1959-а година от космодрума Байконур СССР изстрелва първия изкуствен спътник на Луната - "Луна-1".  Целта на мисията е сблъсък с лунната повърхност, но вместо това апаратът попада в околослънчева орбита. Бел.ред.)

Между 5-и и 7-и януари се очаква в района на Южния полюс (на обратната страна на Луната) да кацне космическа станция от Китай. На нея има луноход, който трябва да търси замръзнала вода на Луната. Ако очакванията, че под дебелия слой прах има лед, се оправдаят, то вероятността за изграждане на постоянна станция на Луната ще стане съвсем реална.





БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Andreas Kisser (SEPULTURA): 40 години са красива история

Интервю с Andreas Kisser (SEPULTURA) 40 години отминаха от момента, в който няколко невръстни младежи от Бразилия направиха немислимото - събраха група и я кръстиха SEPULTURA. 40 години по-късно споровете коя е истинската SEPULTURA продължават. Дали тази SEPULTURA, която съвсем скоро ще достигне края на пътя, е автентичната? Какво значение има,..

публикувано на 18.07.25 в 08:00

Росица Димитрова - една мечтателка с фотоапарат

Мечтателка с фотоапарат, която преследва залези, изгреви и луната. Това е Росица Димитрова от Варна, травъл блогър, пътешественик, фотограф и ловец на кадри, които често обикалят света преди нея в медии като "National Geographic" и "Forbes". За втора поредна година нейна снимка влиза в престижна селекция на "Capture the Atlas", озаглавена "Нощните..

публикувано на 17.07.25 в 08:00

Първият треньор на Иван Иванов: Тренировките бяха забавление с впечатляващи резултати

Когато Иван дойде да тренира на 5 години и половина, бяхме като деца на лунапарк - забавление безкрай, а резултатите са впечатляващи - създадохме плашещо добър на корта човек. Така описа работата си с шампиона на "Уимбълдън" първият треньор на Иван Иванов - Пламен Радев.   Всичко, което съм постигнал, е благодарение на усилията, вложили в мен..

публикувано на 16.07.25 в 09:00

Шампионът на "Уимбълдън" Иван Иванов: Да играя и да постигна успех на този корт е нещо уникално

Варненският състезател по тенис Иван Иванов, който спечели "Уимбълдън", се завърна в родния си град от Лондон.  Tой беше посрещнат като национален герой на Летище Варна снощи.  Звездно посрещане във Варна на Иван Иванов - носителят на титлата от Уимбълдън (ВИДЕО) "Очаквах такова посрещане, бяха ми казали по телефона, но все пак такава..

публикувано на 16.07.25 в 08:16

Картината след вот на недоверие: Стабилност или временно решение?

Серията от вотове на недоверие е по-скоро форма на услуга към управляващите. Това подчерта за Радио Варна  политологът Димитър Ганев.   Опозицията - "Продължаваме промяната - Демократична България", е в непрекъсната политическа дилема, допълни той.  Не е добро послание за града случващото се с кмета на Варна Благомир Коцев, коментира още..

публикувано на 15.07.25 в 10:00

Магистри, завършили специалността "Космическо инженерство": Няма спирка, ако имаш мечта

Първите магистри по специалността „Космическо инженерство и технологии“ на Висшето военноморско училище „Никола Й. Вапцаров“ защитиха своите дипломни работи. Това са капитан Филипа Александрова (летец от авиобаза „Чайка“), Емил Райчев (КБС), Димитър Димитров  (катедра „Информационни технологии“) и Кристиян Панайотов (Математическа гимназия „Д-р..

публикувано на 15.07.25 в 08:05

Френският пекар на Варна

14 юли е националният празник на Франция – денят, в който страната чества превземането на Бастилията с военни паради, балове на пожарникарите и фойерверки. Но далеч от цялата тази суета, днес един французин ще прекара деня по съвсем различен начин – във Варна, до пещта на собствената си пекарна. Грегори Шарниге е от Брест и в продължение на 18..

публикувано на 14.07.25 в 08:05