Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Социалните предприятия са единственият шанс хората с увреждания у нас да бъдат наети на работа

Диана Настева
Снимка: Д.Дончева

На над 30 младежи и тийнейджъри със затруднения оказва всекидневна подкрепа екипът на варненското Сдружение „Няма невъзможни неща”. През изминалата година част от младежите се включиха в професионални обучения и получиха диплом в няколко професии – сътрудник в малък и среден бизнес, социални асистенти, помощник-готвач и озеленяване и градинарство. Някои от тях вече са назначени на работа в социалното предприятие на Сдружението, каза за радио Варна неговият ръководител Диана Настева.

Социалните предприятия са единственият шанс на хората с увреждания в България да бъдат наети на работа, каза Диана Настева.

"Може да не е само единствения вариант за тези хора с намален достъп до трудовия пазар, но те са една огромна възможност. Защото социалното предприятие е  замислено точно за хора, които имат особености в полагането на труд. При нас, например, младежите не вярват и започвайки работа казват: "Ама как, вие наистина ли ще се съобразите с това аз колко часа мога да работя и че мога само тези дейности? Навсякъде другаде ми казват - като не можеш всичко, всъщност не ставаш за нищо." Така че на едно социално предприятие това му е силата. И второ - на екипа в него това му е работата - да подкрепя тези работещи младежи, да ги мотивира да не се отказват и те всъщност показват, колко много повече могат."




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Реконструкцията на заслон "Казана" в Пирин боксува

Съвсем скоро, надяваме се, ще бъде завършено едно добро дело, започнало преди три години – цялостната реконструкция на емблематичния заслон „Казана“, разположен в подножието на северната стена на връх Вихрен в Пирин. Старата конструкция е малка и морално остаряла. На финалната права, обаче, инициаторите се сблъскват със сериозен проблем.  Новият заслон е..

публикувано на 11.09.25 в 15:34

Варна се включва в кампанията "Да изчистим България заедно" на 20 септември

На 20 септември (събота) на две локации в града ще бъдат поставени отново специални контейнери на „Кроношпан България“ за събиране на дървесни отпадъци, образувани от домакинствата – дървесни плоскости, мебели (шкафове, гардероби, маси, столове – без текстилна част), врати, дървесни опаковки. Местата са: район „Приморски“ - паркинг пред УМБАЛ „Света..

публикувано на 11.09.25 в 15:30

Празник на плодородието в Шабла

На 13 септември Шабла отново ще бъде домакин на "Празника на плодородието". Пъстро есенно събитие с щандове, кулинарни конкурси, награди и концерти. Датата не е избрана случайно – според народния календар в навечерието на Кръстовден започва новият земеделски цикъл. В "Празника на плодородието" в Шабла по традиция ще участват и жителите на село Тюленово...

публикувано на 11.09.25 в 15:19

Нов бус осигуриха за Дневния център "Св. Йоан Златоуст" във Варна

Община Варна осигури чисто нов бус за Дневния център за деца и младежи с умствена изостаналост „Св. Йоан Златоуст“, съобщиха от общинския пресцентър.  Новото превозно средство разполага със 17 стоящи места.  Дневният център за деца и младежи с умствена изостаналост „Св. Йоан Златоуст“ е в навечерието на празника по случай своето създаване. Той е..

публикувано на 11.09.25 в 15:17

С още 123 хил. е глобена сметопочистващата фирма заради кризата с боклука във Варна

С още 123 000 лева е санкционирана сметопочистващата фирма за последната криза от 23 август насам. Това съобщи зам.-кметът по сигурността Илия Коев по време на заседание на ПК "Благоустройство и комунални дейности" към Общински съвет - Варна . От 10 камиона за извозване са останали само 5, другата техника е аварирала, посочи той.  Въпреки че е..

публикувано на 11.09.25 в 14:52

"Градски транспорт-Варна" отново е на загуба

Комисията по собственост и стопанство към Общински съвет – Варна разгледа и одобри годишните финансови отчети на общинските дружества за изминалата 2024 г. По време на  днешното заседание на комисията бяха обсъдени резултатите на 11 здравни заведения и 6 търговски дружества, собственост на Община Варна. Обобщените данни показват, че..

публикувано на 11.09.25 в 14:14

Зелена светлина за ВЕИ паркове в землищата на Соколово и Тригорци

След година отлагане в крайна сметка „Вятърен парк Добруджа 2 и 3“ получи нужното одобрение, за да даде ход на инвестиционните си намерения в община Балчик – изграждане на 12 перки край село Соколово и 8 в землището на Тригорци. Днес Общинският съвет гласува изменения в подробните устройствени планове в изпълнение на съдебно решение, с което отказът на..

публикувано на 11.09.25 в 13:50