Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спецсъдът отложи делото срещу Иванчева и Петрова

Десислава Иванчева (в средата) и Биляна Петрова (вдясно) преди влизане за заседанието на Специализирания наказателен съд в София.
Снимка: БТА

Заради очакваното решение на Апелативния специализиран съд - ще останат ли на свобода отстраненият кмет на район Младост Десислава Иванчева, бившата й заместничка Биляна Петрова и бившият районен кмет Петко Дюлгеров, делото за поискания подкуп от строителния предприемач Александър Ваклин, което се гледа в първоинстанционния спецсъд, бе отложено днес.

Иванчева и Петрова за първи път дойдоха на заседанието без охрана и белезници.

Липсата на всички папки по корупционното дело, в които са и експертизите, които днес трябваше да бъдат приети, отложи съдебното заседание. Не се яви и изнудваният бизнесмен Александър Ваклин, който трябваше да бъде разпитан за втори път.

Ако до петък Спецапелативният съд излезе с окончателно решение - връщат ли се Иванчева, Петрова и Дюлгеров в ареста, остават ли под домашен арест или трябва да им бъде определена по-лека мярка за неотклонение, делото ще продължи с изслушване на специалните разузнавателни средства, документирали разговорите за пари между тримата подсъдими и Ваклин.

Пред съда Петрова обяви, че има несъответствие между това, което се чува на аудиозаписите и сваленото на хартия и даде за пример нейна реплика – „не искам децата в центъра“, свалена от дешифриралите я като „не искам 10 процента“.

Преди да стане ясно, че заседание няма да има,  Иванчева и Петрова коментираха и изказването от вчера на зам.-главния прокурор Иван Гешев, че зад тях двете стои „политическо-медийна групировка“.

„Ние сме арестувани от девет месеца почти. Ако бяхме имали каквито и да е връзки, осъществени с партия или с някоя медийна група, тези факти щяха да бъдат изкарани.“

„Аз нещо да го попитам господин Гешев, кой визира, тъй като хем е политическа, хем е медийна партия, звучи нелогично, нямаме партии, зад нас стоят гражданите“.

Следващото заседание е на 11 януари.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

С дни боклукът на ул. “Албатрос” остана неприбран

Близо седмица боклукът на улица "Албатрос" не е събиран.  Обадихме се и на почистваща фирма и в Общината, но резултат нямаше. Това разказва Стефка Димитрова, която живее в района. За проблема е уведомен и зам.-кметът Илия Коев, но едва след втория сигнал и четири дни по-късно боклукът е изчистен. По думите на Стефка Димитрова много често..

публикувано на 05.09.25 в 16:55

Затварят за кратко едното платно на бул. „Мария Луиза“ заради шествието на 6 септември

По повод празничното шествие на 6 септември, когато отбелязваме 140 години от Съединението на Княжество България с Източна Румелия, за около 20 минути ще бъде променена организацията на движението в центъра на града. От 10:20 до 10:40 ч. ще бъде затворено дясното платно на бул. „Мария Луиза“ в посока към бул. „Осми Приморски полк“ – в участъка от..

обновено на 05.09.25 в 16:29

Родители на ученици от ОУ "Йордан Йовков" помагат в храма Св. Прокопий Варненски" за класните стаи

Близо 200 ученици от първи до трети клас от Основно училище "Йордан Йовков" ще учат в сградата до новия храм "Св. Прокопий Варненски" в морската столица заради ремонта на училището по Плана за възстановяване и устойчивост. В момента част от родителите помагат помещенията, в които ще се обучават децата, да бъдат в добър вид и след това оборудвани...

публикувано на 05.09.25 в 15:37

В неделя затварят бул. „Васил Левски“ заради „Супер Рали Варна 2025“

На 7 септември (неделя) Варна ще бъде домакин на автомобилното шоу „Супер Рали Варна 2025“, което налага временна организация на движението в града. От 07:00 до 17:00 ч. ще бъде преустановено преминаването на автомобили по бул. „Васил Левски“ в отсечката от кръстовището с бул. „Осми Приморски полк“ до кръстовището с бул. „Княз Борис I“. Ограничението..

публикувано на 05.09.25 в 14:36
Бойко Борисов

Бойко Борисов: Ако имах власт, незабавно бих освободил Коцев

Бойко Борисов призова кметът на Варна Благомир Коцев да бъде освободен от ареста, предаде БНР.   Това изказване лидерът на ГЕРБ направи в кулоарите на парламента и е по повод на протестите във Варна и София в подкрепа на арестувания кмет на Варна и срещу действията на Антикорупционната комисия. "Действията на КОНПИ, това, което се случи там, не само..

обновено на 05.09.25 в 14:17
Залезът на Шиля чука

От Връшка чука до Ком - още 130 километра към маршрута Ком - Емине

Идеята за преминаване по билото на Стара планина е спомената първоначално от Алеко Константинов. През 1933 е осъществена от Павел Делирадев и Тодор Цветков и описана от Павел Делирадев в първия пътеводител за трасето „От Ком до Емине“. Обаче преди Ком остават едни 130 километра по билото на Стара планина, които не са, но би трябвало да са част от..

публикувано на 05.09.25 в 13:06

Първо пешеходно преминаване на "Черноморски път"

Преди време Ви разказахме за маршрута „Черноморски път“. През първата половина на тази  година група вело ентусиасти изминаха разстоянието от Констанца до Резово. И сега предстои първото му изминаване пеша. Организатори са Сдружение "Черноморски път", Клуб по пешеходен туризъм "Нови Хоризонти", Велоклуб "Устрем" и Туристическо дружество “Родни Балкани”...

публикувано на 05.09.25 в 12:51