До края на май приключва тригодишният проект „City Walk”, който се реализира съвместно между община Варна и Научно-изследователския център в град Бистра Птуй, Словения. Целта е да се помогне на градовете в Дунавския регион да станат по-добри места за живеене чрез подобряване на възможностите за пешеходни разходки. С една от дейностите по проекта, общината в морската столица се стреми да подобри пешеходната достъпност в район „Одесос”, но нови пешеходни маршрути са разработени за всички райони в града - съобщи Гаро Капрелян - главен експерт в община Варна, който заедно с арх. Максим Недков координира проекта.
Гаро Капрелян: Една от идеите на тази пилотна дейност е да се направи оценка на пешеходната инфраструктура и хората да изразят своето мнение. Раздадохме доста анкети и установихме, че имаме да свършим доста работа.- Арх. Недков, тази пешеходна достъпност само наличието на тротоари и тяхното добро качество ли включва?
Арх. Максим Недков: Четири са важните критерии на пешеходната достъпност. Първият, най-важният, е безопасността. Никой не излиза от дома си, ако се страхува от автомобили, бездомни кучета, неосветени пространства, пусти улици със съмнителни хора.
Вторият критерий е удобството - когато изляза от апартамента си да мога в рамките на 5-10 минути да свърша един куп неща без да има нужда да използвам автомобил или някакъв друг транспорт.
Третият критерий е пешеходният комфорт - тук влизат ширината на тротоарите, дупките, непроходимите места, автомобилите и временно-поставяемите обекти, заели пътя на пешеходците. Колкото е по-блокиран пешеходният маршрути, толкова по-малко хора желаят да се придвижват пеша.
Четвъртият критерий, който дава добавената стойност на пешеходната достъпност, това е атрактивността. Когато има красиви сгради, красиви улици, красива градска мебелировка, красиви гледки и пространства, които да изживее като пешеходец, човек винаги предпочита да походи пеша и да им се наслади, отколкото да се придвижва с автомобил.
Жителите по селата също очакват приемането на републиканския бюджет, респективно общински, за да набележат задачите за новата година и плануват разходите си по тях. А дотогава не разчитат само на публичните средства, но и на дарения, спонсори, доброволен труд. „Това ще ми бъде последният мандат. Искам да оставя селото в приличен вид“ – казва по..
Немедицински специалисти нямат право да извършват естетични процедури. Това категорично мнение в предаването "Новият ден" изрази доц. д-р Даниел Янков от Клиниката по пластична хирургия към Военномедицинска академия-Варна, във връзка с пострадалите след поставяне на ботокс, настанени в "Пирогов". Лекарите, които според съществуващото..
Интервю с Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM) Швейцарската симфонична метъл банда AD INFINITUM ще направи първи концерт в България. Групата е част от турнето на ELUVEITIE и INFECTED RAIN. Датата за България е 9 февруари, мястото – софийският клуб „Joy Station“. Организатори са „BGTSC“. В предишно предаване представихме новия албум на групата..
От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите ѝ няколко парламента са..
Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...
PIZZZA е една от най-обичаните групи на българската ъндърграунд сцена, а 26-годишната ѝ история я прави и една от най-дълголетните. Съставът ѝ към момента включва Кобо (китара), Кайо (бас), Рамбо (барабани), Витко (тромбон) и Явката (тромпет), а Каската, който до скоро беше фронтмен, вече не е част от бандата. За съжаление се наложи да се разделим..
Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..