Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ходим пеша, когато е безопасно, удобно и интересно

| обновено на 19.01.19 в 08:11

До края на май приключва тригодишният проект „City Walk”, който се реализира съвместно между  община Варна и Научно-изследователския център в град Бистра Птуй, Словения. Целта е да се помогне на градовете в Дунавския регион да станат по-добри места за живеене чрез подобряване на възможностите за пешеходни разходки. С една от дейностите по проекта, общината в морската столица се стреми да подобри пешеходната достъпност в район „Одесос”, но нови пешеходни маршрути са разработени за всички  райони в града - съобщи Гаро Капрелян - главен експерт в община Варна, който заедно с арх. Максим Недков координира проекта.

Гаро Капрелян: Една от идеите на тази пилотна дейност е да се направи оценка на пешеходната инфраструктура и хората да изразят своето мнение. Раздадохме доста анкети и установихме, че имаме да свършим доста работа.  

- Какво най-често казват хората?

Гаро Капрелян: Казват "несигурност". Лошо качество на някои от тротоарите и много коли. Хубавото е, че след влизането в сила на синята зона нещата започнаха да се подобряват значително. Но една от нашите цели в проекта е да накараме хората да започнат да ходят. Как става това? Най-вече чрез подобряване на пешеходната инфраструктура. Затова ще бъдат направени два плана, вече започна тяхното разработване в рамките на проекта и до 20 дни те ще бъдат готови. Първият е стратегия за пешеходна допустимост на град Варна. Тя ще обхваща целия град и ще показва различни проблеми във всеки от районите, не само в центъра. Ще бъдат предложени 10 нови пешеходни маршрута - по 2 в район. Вторият план е само за район "Одесос".

- Арх. Недков, тази пешеходна достъпност само наличието на тротоари и тяхното добро качество ли включва?

Арх. Максим Недков

Арх. Максим Недков: Четири са важните критерии на пешеходната достъпност. Първият, най-важният, е безопасността. Никой не излиза от дома си, ако се страхува от автомобили, бездомни кучета, неосветени пространства, пусти улици със съмнителни хора.

Вторият критерий е удобството - когато изляза от апартамента си да мога в рамките на 5-10 минути да свърша един куп неща без да има нужда да използвам автомобил или някакъв друг транспорт.

Третият критерий е пешеходният комфорт - тук влизат ширината на тротоарите, дупките, непроходимите места, автомобилите и временно-поставяемите обекти, заели пътя на пешеходците. Колкото е по-блокиран пешеходният маршрути, толкова по-малко хора желаят да се придвижват пеша.

Четвъртият критерий, който дава добавената стойност на пешеходната достъпност, това е атрактивността. Когато има красиви сгради, красиви улици, красива градска мебелировка, красиви гледки и пространства, които да изживее като пешеходец, човек винаги предпочита да походи пеша и да им се наслади, отколкото да се придвижва с автомобил.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Andreas Kisser (SEPULTURA): 40 години са красива история

Интервю с Andreas Kisser (SEPULTURA) 40 години отминаха от момента, в който няколко невръстни младежи от Бразилия направиха немислимото - събраха група и я кръстиха SEPULTURA. 40 години по-късно споровете коя е истинската SEPULTURA продължават. Дали тази SEPULTURA, която съвсем скоро ще достигне края на пътя, е автентичната? Какво значение има,..

публикувано на 15.07.25 в 19:57

Картината след вот на недоверие: Стабилност или временно решение?

Серията от вотове на недоверие е по-скоро форма на услуга към управляващите. Това подчерта за Радио Варна  политологът Димитър Ганев.   Опозицията - "Продължаваме промяната - Демократична България", е в непрекъсната политическа дилема, допълни той.  Не е добро послание за града случващото се с кмета на Варна Благомир Коцев, коментира още..

публикувано на 15.07.25 в 10:00

Магистри, завършили специалността "Космическо инженерство": Няма спирка, ако имаш мечта

Първите магистри по специалността „Космическо инженерство и технологии“ на Висшето военноморско училище „Никола Й. Вапцаров“ защитиха своите дипломни работи. Това са капитан Филипа Александрова (летец от авиобаза „Чайка“), Емил Райчев (КБС), Димитър Димитров  (катедра „Информационни технологии“) и Кристиян Панайотов (Математическа гимназия „Д-р..

публикувано на 15.07.25 в 08:05

Френският пекар на Варна

14 юли е националният празник на Франция – денят, в който страната чества превземането на Бастилията с военни паради, балове на пожарникарите и фойерверки. Но далеч от цялата тази суета, днес един французин ще прекара деня по съвсем различен начин – във Варна, до пещта на собствената си пекарна. Грегори Шарниге е от Брест и в продължение на 18..

публикувано на 14.07.25 в 08:05
Емил Радев

Емил Радев: След поправките в доклада за напредъка на Северна Македония показахме на нашите съседи, че не може да се лобира по този безобразен начин

Тази седмица  Европейският парламент прие поисканите от България три поправки в доклада за напредъка на Северна Македония за присъединяване към ЕС. Така от доклада ще бъдат заличени всички референции за "македонски език и идентичност". Новият текст беше приет с 461 гласа "за", 121 "против", а 107 евродепутати гласуваха "въздържал се". Това..

публикувано на 12.07.25 в 16:05
Николай Денков

Николай Денков: Постигнахме междинната си цел да влезем във всички европейски институции. Сега ни остава да се справим с мафията

Бившият премиер и депутат от ПП/ДБ Николай Денков обвини прокуратурата и службите в поръчкови акции срещу представители на "Промяната". Той определи действията на държавното обвинение срещу кмета на Варна Благомир Коцев и срещу Асен Василев като опит за сплашване и политически рекет. В обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“ Денков заяви,..

публикувано на 12.07.25 в 13:20

Пламена Георгиева: Иракчаните са най-безценната принадлежност на тази страна

Иракчаните са много добри, радушни и гостоприемни хора, най-безценната принадлежност на тази страна. Отношението е това, което най-много ме дърпа натам. Това споделя в предаването за туризъм и приключения "Хоризонти" Пламена Георгиева след 13 дни в почти самотно пътуване из Месопотамия и Кюрдистан, на територията на днешен Ирак.  "В Близкия..

публикувано на 11.07.25 в 08:07