Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Услугите в област Варна = 8 320 лв. на човек

Във Варненска област делът на услугите в добавената стойност е 69%, а добавената стойност на услугите е над 8 320 лв. на човек, показва анализ на Института за пазарна икономика. За сравнение в Бургаска област делът на добавената стойност на услугите е 64% ,  добавената стойност на услугите е 6 790 лв. на човек, което е пред всички останали области, с изключение на столицата и Варна. Единствено София е с най-висока добавена стойност в услугите (22 575 лв. на човек) и цели 86% дял на услугите в добавената стойност на областта.

"Икономиката на София и тази на областите Варна и Бургас, обаче са много различни", коментира в предаването "POST FACTUM" икономистът Петър Ганев"В столичната икономика, например, над 10% от всички наети са в сектор Информационни и компютърни технологии (по данни за 2017 г.), т.е. във високо технологичния сектор на услугите, който дърпа заплатите нагоре. В областите Варна и Бургас този сектор все още не е на такова ниво – едва 1-2% от наетите са в IT - сектора. В същото време туризмът във Варна и Бургас играе водеща роля – 14% от наетите в Бургас и 9% от наетите във Варна са в хотели и ресторанти, докато в София те са едва 4% . Докато икономиката на услугите в София има по-високотехнологичен профил, то във Варна и Бургас има ясно изразени традиционни сектори."

Цялото интервю на Емилия Николова със старши изследователя Петър Ганев от Института за пазарна икономика чуйте в прикачения файл:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Борислав Гуцанов

Няма да има увеличение на данъци, такси и социални придобивки

Министърът на социалната политика и труда, Борислав Гуцанов, заяви пред журналисти в Бургас, че няма да има повишаване на данъци и такси, както и промени в социалните придобивки. Той подчерта, че хората трябва да се чувстват спокойни, тъй като бюджетът ще гарантира стабилността на социалната сфера без намаляване на средствата. Гуцанов добави, че..

публикувано на 09.02.25 в 12:40

Браницкият епископ Пахомий е новият Видински митрополит

Браницкият епископ Пахомий е новият Видински митрополит. Това показват резултатите от гласуването за избор на нов митрополит за видинската епархия, предаде репортер на БГНЕС. Изборът започна с литургия  в параклиса на Светия синод "Св. Цар Борис-Михаил". Името на Пахомий беше съобщено в 11:00 ч. С пълно единодушие - 14 гласа - Браницкият епископ..

публикувано на 09.02.25 в 12:23
Председателят на временната комисия на НС за проблемите с безводието Манол Генов на заседанието в НС -  9 януари 2025 г.

Ремонтират ВиК мрежи за 800 млн., Добрич - един от градовете

Министерство на околната среда и водите (МОСВ) ще сключи договори със седем ВиК оператора за интервенция, ремонт във ВиК мрежи, за около 800 млн. лв., съобщи министърът на околната среда и водите Манол Генов пред БНР. Той обясни, че става дума за градовете Велико Търново, Габрово, Плевен, София, Търговище, Хасково и Добрич. Ресурсът ще бъде разпределен..

публикувано на 09.02.25 в 11:05

Пътищата в област Добрич са проходими при зимни условия

Пътищата в област Добрич са проходими при зимни условия, настилките са обработени от десет машини на Областно пътно управление – Добрич. В областният град главните улици и булеварди, и улиците, по които минават линиите на градския транспорт, са приоритетно обработени против заледяване. Това съобщи в официалния си профил в социалните мрежи кметът на..

публикувано на 09.02.25 в 10:17

Старо свлачище в Балчик се активизира отново

Свлачището в Балчик, в района на вилна зона “Овчаровски плаж” , което се простира на 90 декара, отново e активно. Според специалистите, съществува реална опасност от срутване на изоставените сгради в района, а земните маси бавно се движат към крайбрежната алея. Издадена е препоръка към собствениците да не се допускат хора до сградите, които са..

публикувано на 09.02.25 в 09:40

Времето на 9-ти февруари- облачно, студено и със силен вятър по Черноморието

Днес ще е облачно и главно преди обяд на изолирани места по Черноморието и в Югоизточна България ще има съвсем слаби валежи от сняг. След обяд над Лудогорието и по поречието на Дунав облачността ще започне да се разкъсва и да намалява. Ще продължи да духа слаб до умерен, по Черноморието временно силен вятър от север, който към края на деня ще..

публикувано на 09.02.25 в 08:18
Цветан Симеонов, Българска търговско-промишлена палата (БТПП)

Бизнесът алармира за дефицит на висшисти в техническите науки

Остра нужда от кадри с висше образование в областта на техническите науки са заявили близо 80 на сто от представители на бизнеса в България, участвали в анкета на Българската търговско-промишлена палата. 22 на сто от участвалите в проучването са посочили необходимост от висшисти в областта на природните науки, математиката и информатиката, а 19..

публикувано на 08.02.25 в 14:44