Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Варна пази първата подвързия на Софроний Врачански

Водни знаци са поставяни  върху хартия далеч преди това да се прави на банкноти. Обичайно през късното Средновековие производителите маркирали по този начин своето производство, разказва директорът на Музея на Възраждането във Варна Мариана Николова. Той съхранява изроботената подвързия на първия препис на История славянобългарска, направен от Софроний Врачански. Колекцията включва близо 20 ръкописа и най-старият е от 13 век. Вече се работи по дигитализацията на тези ръкописи, проектът е на РИМ – Варна и Център „Иван Дуйчев“ в столицата. 

В Музея на Възраждането във Варна се съхраняват около 20 ръкописа, от които половината са публикувани, за другите предстоят да бъдат изследвани. Искам да уточня, че изследването на един ръкопис отнема много време. Освен спецификата на изписване на буквите, на типа писмо, има и други елементи, които се изследват - хартията, подвързията.

Вие самата сте изследвали водните знаци. Какво открихте?

Аз изследвам ръкописите, които са моя "слабост". Красотата на книгите е нещо непредсказуемо.

Част от тях съдържат водни знаци. Може би за повечето хора ще бъде странно, че може да срещнем воден знак толкова рано. Ние като потребители свързваме водния знак с присъствието му върху банкнотите. Но той присъства и върху ценни ръкописи и това е бил начин първите производители на хартия да покажат, че това е тяхно производство.

В музея във Варна от колко центрове, където е произвеждана хартия, има водни знаци?

Водните знаци са много разнообразни. Има хартия с полумесец, която е предлагана от венециански търговци специално за Османската империя. Има водни знаци с изображение на различни животни, на различни типове корона - въобще има огромно разнообразие от водни знаци върху ръкописите. Снимка

Вие самата сте открили воден знак върху евангелие на йеромонах Данаил- създателят на Етрополската книжовна школа през 17 век. Какъв е водният знак?

Там има два типа. Единият е много красива корона с богати орнаменти. Много лесно могат да се видят елементите при първоначалните водни знаци. Към 19 век производителите стават малко небрежни. В този период и Османската империя започва производство на  хартия, там преобладава "три луни" в комбинация с полумец или звезда. 

Водният знак се получава при отливане на хартията. Единият вариант е да се постави тел, която след премахването й остава по-светло петно. Забелязва се обаче, че с времето производителите вече не обръщат такова внимание върху детайлите - нарушава се целостта на матрицата или нещо друго.

СнимкаМного често водният знак не е върху само една страница. При евангелието на Данаил Етрополски водният знак е в средата на листа и лесно се откриват детайлите. Но при нас се съхранява ръкопис от Котленската книжовна школа, който е с по-малък формат и водният знак е разпределен върху четири страници, защото самият лист хартия е бил разрязан.

Така, както е формирана тетрадата!

Да, точно! Водният знак остава разпределен между четири листа и за да го сглобиш, го търсиш на тези страници.

А самата книга няма как да бъде разделена, така че да се събере по-лесно?

Няма как! Някои от детайлите ги гадаеш, за да разбереш за какъв тип воден знак става въпрос.

Това е първият ръкопис, чиято подвързия е направена от Софроний Врачански. С много богати орнаменти. Това е кожа с щамповани орнаменти. Един от най-големите изследователи на Котленската книжовна школа - Даринка Караджова, при свое изследване откри, че това е първата подвързия, която изработва Софроний Врачански.

СнимкаФондът на Музея на Възраждането във Варна е изключително богат и съдържа много ценни експонати.

При нас се съхранява част от ръкопис от 13 век, останалата част е в Зографския манастир. Това са два листа, написани върху агнешка кожа. Много красиви и подредени букви. Това е псалтир - част от богослужебна книга,  който продължава да предизвиква интерес в изследователите. 

В нашия музей се съхранява още "Стематографията" на Христофор Жефарович, "Неделника" на Софроний Врачански, първото издание на "Рибния буквар" на д-р Петър Берон - прекрасна колекция от старопечатни книги, важни за развитието на българския дух през Възраждането! 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Експерт: Не мисля, че би могъл да се наложи таван на цените

Държавата трябва да има по-строг контрол върху качеството на стоките, които се предлагат в търговските вериги. Това мнение изрази за предаването "Новият ден" по Радио Варна доц. д-р Йордан Иванов, преподавател в Икономическия университет във Варна. По думите му не би могъл да се наложи таван на цените. "Това е едно популистко понятие, което няма как да се..

публикувано на 20.02.25 в 08:00

Jarda Haž (JIG-AI): Изкуството не трябва да бъде ограничавано

Интервю с Jarda Haž (JIG-AI) JIG-AI са чешка грайнд кор банда, силно повлияна от културата и живота на Япония. Триото бруталисти има четири албума за близо 20-годишната си кариера. Групата работи по пети, но преди това ще стане част от поредната танцувална веречинка „Grind Over Sofia“ на 28 февруари. Със съдействието на организаторите от..

публикувано на 20.02.25 в 07:10

Петер Скуг или как един диджей стана рибар в Исландия

Особеностите на исландския риболов добре е опознал Петер Скуг - наполовина българин, наполовина исландец. Роден е във Варна, но от 8-годишен живее в столицата на ледената земя и гейзерите - Рейкявик. На 13 години започва да се занимава с музика - диджей e по партита, познат е и на клубната сцена във Варна. От два месеца обаче изучава дълбините на..

публикувано на 19.02.25 в 08:35

Проф. д-р Милков: Без апаратче при намален слух се увеличава рискът от деменция

Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..

публикувано на 18.02.25 в 09:20

Майстори на домашното вино

27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..

публикувано на 18.02.25 в 09:00

Ученичка от НУИ "Добри Христов" във Варна стана младши студент в Грац, Австрия

София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира"  в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..

публикувано на 17.02.25 в 08:35
доц. Огнян Боюклиев

Огнян Боюклиев, БАН: Ниското качество на храните е по-голям проблем от високата им цена

Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..

публикувано на 15.02.25 в 13:58