В Интернет, а и в повечето дискусионни групи, се открояват основно гласовете на лаици по темата с фискалните устройства (касовите апарати и фискалните принтери) или специалисти в съвсем различни области, но не и на хората, които от години се занимават с изграждане и поддържане на системи за управление на продажбите в търговски обекти (СУПТО). Дори разни счетоводители, разпознаваеми лица, обясняват публично колко им е трудно да разберат Наредба Н-18 и как да я прилагат, но в същото време не търсят професионална консултация. Напротив, перифразират Йосиф Сталин: „Есть человек — есть проблема, нет человека — нет проблемы.“ като съветват клиентите си да се отказват от фискалните устройства, само защото не ги разбират.
"В момента НАП се консултира повече с производителите на софтуер, отколкото с хората от бранша, които всеки ден инсталират и интегрират системи, изграждат изцяло търговски обекти с хардуер, софтуер и фискални устройства. НАП си говори с програмистите, които им обясняват какво могат и какво и не могат да направят". Това каза в ефира на предаването "POST FACTUM" Стефан Радев, управител на сервиз за касови апарати и член на УС на Българската асоциация на дистрибуторите на фискални устройства. Според него резултатът е, че повечето програмисти не знаят как се управляват фискални устройства и не биха могли да ги управляват без чужда помощ. Това, обаче не означава, че няма готови решения. "Примерно, на един от големите производители в България ТРЕМОЛ, единственият начин за тестване на новите устройства е чрез интернет, т.е. имат фискално устройство, закачено при тях, и дават достъп на всеки един от разработчиците да го тества, да издава бележки, да чете информация, да сторнира документи и каквото се сетите още. Във Варна има фирма, която програмира основно аутсорсинг решения и от няколко години разполага с уеб-базиран софтуер за управление на фискални устройства.”
Срокът, в който компаниите, използващи софтуер за управление на продажбите, трябва да отговорят на новите изисквания, се удължава до края на септември. За регистрираните по ДДС, които са с обикновен касов апарат, се запазва сегашният - 31 март. Според Стефан Радев отлагането няма да помогне на никого. "Хората, които могат да намерят решение, ще го намерят и в сега поставените срокове, а тези, които се оплакват или пък нямат парите да го направят, те няма да го намерят, дори и да се отложи с година”.
Много от бизнес асоциациите вече сигнализираха, че членовете им няма да са готови с новите изисквания на Наредба 18, заради недостатъчното време и множеството неясни текстове в нормативния акт. В тази връзка Стефан Радев коментира:
„Всички промени на Наредба 18 се обсъждат вече три-четири години. Въпреки че НАП си доизмислиха някои неща от обсъжданите до момента, все пак логиката я има и не би могла да затрудни сериозния бизнес.”
Въпроса за ограничаване на световно известните системи за онлайн търговия на базата на платформи с т.нар. „отворен” код, Радев коментира така:
„Повечето софтуер в сферата на електронните магазини, ако не е напълно свободен, то голяма част от кода му е „отворен” и всеки би могъл да го прочете и да го модифицира спрямо неговите нужди. За замяната на софтуерите има български електронен магазин, който е със затворен код, но от няколко месеца се рекламират, че ще го регистрират като СУПТО и ще отговорят изцяло на изискванията на Наредба 18. Тези, които не биха могли да направят другата инвестиция, да си подобрят сега използвания софтуер, биха могли да си купят от тях тази услуга."
Според Стефан Радев голяма част от бизнеса може да актуализира софтуера си дори в тези срокове, а за много други, дори досега да са ползвали софтуер в търговския обект, това ще се окаже напълно излишно и твърде скъпо, още повече, че има много добри алтернативи. Колкото до фискалните устройства, много голяма част от тях, могат да бъдат доработени и то на съвсем поносима цена, а за друга част обаче, това е икономически нецелесъобразно, тъй като разходите им ще се изравнят с цената на замяна и като се има предвид, че старото устройство ще бъде амортизирано и без гаранция, то по-сериозните бизнеси ще трябва да преосмислят начина на използването им.
Цялото интервю на Емилия Николова със Стефан Радев чуйте в прикачения файл:Интервю с Andreas Kisser (SEPULTURA) 40 години отминаха от момента, в който няколко невръстни младежи от Бразилия направиха немислимото - събраха група и я кръстиха SEPULTURA. 40 години по-късно споровете коя е истинската SEPULTURA продължават. Дали тази SEPULTURA, която съвсем скоро ще достигне края на пътя, е автентичната? Какво значение има,..
Мечтателка с фотоапарат, която преследва залези, изгреви и луната. Това е Росица Димитрова от Варна, травъл блогър, пътешественик, фотограф и ловец на кадри, които често обикалят света преди нея в медии като "National Geographic" и "Forbes". За втора поредна година нейна снимка влиза в престижна селекция на "Capture the Atlas", озаглавена "Нощните..
Когато Иван дойде да тренира на 5 години и половина, бяхме като деца на лунапарк - забавление безкрай, а резултатите са впечатляващи - създадохме плашещо добър на корта човек. Така описа работата си с шампиона на "Уимбълдън" първият треньор на Иван Иванов - Пламен Радев. Всичко, което съм постигнал, е благодарение на усилията, вложили в мен..
Варненският състезател по тенис Иван Иванов, който спечели "Уимбълдън", се завърна в родния си град от Лондон. Tой беше посрещнат като национален герой на Летище Варна снощи. Звездно посрещане във Варна на Иван Иванов - носителят на титлата от Уимбълдън (ВИДЕО) "Очаквах такова посрещане, бяха ми казали по телефона, но все пак такава..
Серията от вотове на недоверие е по-скоро форма на услуга към управляващите. Това подчерта за Радио Варна политологът Димитър Ганев. Опозицията - "Продължаваме промяната - Демократична България", е в непрекъсната политическа дилема, допълни той. Не е добро послание за града случващото се с кмета на Варна Благомир Коцев, коментира още..
Първите магистри по специалността „Космическо инженерство и технологии“ на Висшето военноморско училище „Никола Й. Вапцаров“ защитиха своите дипломни работи. Това са капитан Филипа Александрова (летец от авиобаза „Чайка“), Емил Райчев (КБС), Димитър Димитров (катедра „Информационни технологии“) и Кристиян Панайотов (Математическа гимназия „Д-р..
14 юли е националният празник на Франция – денят, в който страната чества превземането на Бастилията с военни паради, балове на пожарникарите и фойерверки. Но далеч от цялата тази суета, днес един французин ще прекара деня по съвсем различен начин – във Варна, до пещта на собствената си пекарна. Грегори Шарниге е от Брест и в продължение на 18..