Десет години Тодор Димитров се занимава с фотография. Има художествено образование и обича гмуркането. Това го насочва към подводната фотография. Постоянно участва в различни конкурси, докато в началото на 2019-а негова снимка е класирана на първо място в категория COMPACT на един от най-престижните международни конкурси по подводна фотография, който се провежда в САЩ–„Our World Underwater“ („Нашия подводен свят“). Определят го като супер купата на конкурсите за подводна фотография.
- Моята история с подводната фотография започна малко по-отрано; тренирал съм плуване 6 години и съм ходил на уроци по рисуване, след това завърших художествена гимназия, а по-късно - и графичен дизайн. През цялото това време не спирах да практикувам моето хоби - гмуркането. След това съчетах двете неща, защото единственият начин да покажа на хората това, което виждах под водата, беше фотографията. Преди около 10 години се сдобих с първия компактен фотоапарат с подводен бокс и започнах да снимам. Интересното е, че в първите 2 години нямах нито един успешен кадър. Но понеже съм зодия Телец на инат продължих. И малко по малко стигнах и до тази награда. Конкурсът, смятан за най-престижния в подводната фотография, се проведе в САЩ, победителите бяха обявени миналия уикенд в Чикаго. В този конкурс участват огромен брой фотографи от цял свят с хиляди снимки. И една моя снимка спечели първото място в една от 5-те категория. Снимка на една най-обикновена водна змия, но заснета по необикновен начин.
- Предполагам подводната фотография е много по-различна от тази, в която снимаш неподвижен обект на сушата?
- Снимането под вода е доста екстремен начин за снимане и доста рисков също. А е и скъпо хоби. Много хора се захващат с това и се отказват. Изключително трудно е да се направи успешен кадър. Ако един професионален фотограф за първи път вземе в ръце подводен фотоапарат и се гмурне, той няма да направи успешен кадър, за разлика от добър гмуркач, който за първи път снима с фотоапарат. Защото се търси опита и знанията за местата за снимане и видовете подводни обитатели. Нещата са комплексни, сложно е, човек трябва да се въоръжи с голямо търпение, за да постигне резултат.
- Къде сте снимал? Кои са любимите Ви места за подводни снимки?
- Аз лично съм снимал по цялото Българско Черноморие и в Егейско море - Халкидики, Тасос и Гьокчеада. И двете морета ги слагам на едно място. Егейско не бих казал, че е по-красиво, но е по-подходящо за снимане - водата е по-бистра. В Черно море водата не е бистра, но пък в малкото дни, когато не цъфти планктонът и може да се снима, под водата е приказка. Особено в дивите, запазени, небетонирани местенца. Срещат се все по-рядко, но все още има такива. Там гъмжи от живот, там е толкова чисто - няма бутилки, няма торбички, няма пластмасови чашки.
- Не ги издавайте къде са... Не се ли чувствате самотно под водата? И колко най-дълго сте чакал за един кадър?
- Първо трябва да кажа, че, когато сме във водната среда, ние сме гости там и трябва да се отнасяме с уважение. Тогава тя ни се отблагодарява, на нас ни е интересно и успяваме да заснемем това, което търсим. Естествено, че не ми е самотно. Всички са гледали филма "Аватар". Мога да сравня усещането с този филм - все едно си в един друг свят, в друго измерение. За щастие в Черно море средата е приятелска, не ни дебнат опасности и всеки може да се гмурка и да снима. Моето най-дълго гмуркане - с плуване и снимане, е 8 часа. Аз винаги нося един буй със себе си, на който си закачам вода и храна, излизам на някой див плаж, почивам и после продължавам. Аз практикувам така наречения "freediving" - гмуркам се само с шнорхел, маска, неопрен и едни дълги около метър и половина плавници, не нося водолазно оборудване, влизам със задържане на дъха. Оставам под водата до 2 минути. Но не това е важно. Важното е да знаеш вида, който ще снимаш, да имаш опит с него, да знаеш мястото, където ще го намериш, и да подходиш правилно към дадената рибка или - в моя случай - змия, и ще имаш резултат.
Целия разговор с Тодор Димитров можете да чуете в прикачения звуков файл.
Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..
Прототип на сензорна витрина за плодове и зеленчуци, която се управлява с помощта на изкуствен интелект, е единият от двамата победители в пилотното издание на иновативната образователна програма GEN I: Иновация Генерация на Schwarz IT България. Тя е разработена от екип от четирима студенти от Икономическия университет и Висшето военноморско..
С нови камбани ще посрещне Великден храмът „Възнесение Господне“ в Суворово. За около месец местните жители са събрали близо 19 хиляди лева, които ще стигнат за изработването на три камбани. В края на миналата година става ясно, че камбаната на храма е спукана. Църковното настоятелство търси съдействие от кмета Данаил Йорданов и..
Пазаруването в магазини на големи хранителни вериги е всекидневие за много хора у нас. Във всички варненски квартали вече има такива супермаркети, които много хора ползват като квартален магазин – не за да пазаруват на едро, а за да си купят продукти, с които да приготвят вечерята след работа. След работа са и най-натоварените часове в..
Увеличаване на всички пенсии, приемане на закон за възрастните хора, който ще даде възможност за социална защита и предпоставка за европейско самочувствие и достоен живот на пенсионерите, безплатни здравни грижи и обслужване в съответствие със стареенето, понижаване цените на лекарствата за пенсионери и инвалиди. Това са част от исканията на..
Разкриването на участъци на полицията и на пожарните служби на територията на курортните комплекси ще даде по-голяма сигурност за безопасността на туристите, които почиват в тях. Това каза в предаването „Новият ден“ Красимира Стоянова от Сдружение „Българска хотелска асоциация“. В курортите край Варна такива участъци има само в к.к. „Албена“,..
Най-доброто от нас днес – как да изчистим съзнанието си, да се чувстваме по-добре и успяваме в повече неща. Да забавим не само естествения процес на стареене, но и да се подмладим, не само физически. Това ни споделя „перфектната неперфектна“, както се шегува, йога ентусиастът Антония Криван от Балчик. Запалва се по йога преди повече от..