Да се завърне в къщата от спомените си от детството – такава е мечтата на Веселин Владимиров от село Петров дол, община Провадия. Всички му казват бат Весан. Работил на различни места по света, той пристига в родното село преди години, за да трансформира старата сграда в голямо имение. Домашно сирене и кашкавал, билки и сушени плодове предлага той на своите гости. Да бъде далеч от комерсиалното и близо до природата е сред целите на Веселин. С него разговаряме за селския туризъм и оценява ли този подход към клиентите българинът:
Каква е историята на тази къща?
Тази къща е наследство от моите баба и дядо. Израснал съм в една различна среда, а с течение на времето пообиколих голяма част от света, докоснах се до различни културни ценности и информация. С много труд, постоянство и последователност успях да съградя и запазя наследствената къща на моите прародители. Разбира се, благодарение на много финансови помощи от банки и еврофондове. За съжаление много от хората не вярват, че всичко това е възможно. Но ето - с Божията помощ, аз успях да достигна до тук. Честно казано, тази гимнастика е много трудна. Убеден съм в това, че за да израснеш в живота, първо трябва да израстеш в ума си.
Какво ви накара да се върнете?
Когато живеех в Мадрид, Испания, пътувах всеки ден между 200 и 300 км. Това, което изживях там, ме замисли как Варна е на малко над 30 км от Петров дол, а аз тук пътувам стотици километри. Едно нещо, което е истинско, и от другата страна на Екватора да го пратиш, ще се върне пак там. Ходейки и бъдейки с хората, виждам, че човек е малко или много податлив на средата, в която живее. Човек трябва да даде отговор първо на себе си, за да продължи напред и да реализира нещо различно. Доста хора се засилиха и тръгнаха да ме копират – наистина е много трудно. Това го разбрах още през първата година,когато кредитът от около 200 хиляди лева ми стигна само за изграждане на основи и огради. Бях спрял на един етап и реших да не продължавам. Доста пъти съм бил на кантар, но през годините успявам да продължа. За това да се върна, разбира се, допринесе и огромната носталгия, която изпитвах.
Какво ви липсваше най-много?
Детството – истинското, натуралното! Днешната младеж е в други крайности в момента и това е нормално, светът се развива. Опитах се да го съхраня и да предам на децата това, което сме изживявали ние като малки. Носталгията ме съкрушаваше от време навреме, наистина.
Когато се върнахте, какво видяхте, какво почувствахте?
Ентусиазмът ми тогава беше толкова голям, за да погледна истината. Целта си я постигнах, преминавайки през много трудности, наистина тогава бях прекалено наивен. Бях силен ентусиаст, който просто искаше да постигне нещо. Сега, ако се върна назад, няма да го направя по същ начин – нямам силите и времето, за да се ангажирам с този проект.
Какво бихте казал на хората, които са далеч от родния дом и искат да се завърнат?
Какво да им кажа ли? Има много хора – кадърни във всяка една сфера на развитие, които напуснаха страната. Искам вие да ми отговорите защо тези хора ги няма. Прекалено малко останаха и тези, които ценят семейството. Не съветвам младите хора да се изолират и да живеят само на село. Трябва да знаят, че трябва да имат прекалено голяма сигурност и мотивация, за да им се получат нещат. Хубаво е човек да се връща при родителите си, при семейството си, но все пак трябва да осъзнае същността на живота според своя мироглед.
Спестяването в злато е единственият легален начин да се избегне най-големият финансов данък - инфлацията. Това подчерта за Радио Варна инвеститорът Макс Баклаян. По думите му спестяването е психология, и не зависи от това дали имаме или нямаме средства. Дори човек, който изкарва 1 000 лева месечно, може да спестява по 50 лева всеки месец, допълни..
Хобито е вид развлечение, занимание и увлечение, практикувано през свободното време. Това четем в световната онлайн енцикопледия "Уикипедия". Всичко може да бъде хоби – от пътешествията, през спорта и нумизматиката до изобразителното изкуство. Точно последното обединява ентусиастите във фейсбук групата „Варненски творци“. Варнен, които през свободното си..
Интервю с Trym Torson (EMPEROR, ÞRYMR) Trym Torson е известен като първия барабанист на ENSLAVED, а в последствие като постоянния ударник на EMPEROR. Способностите му зад барабаните не подлежат на коментар, но Trym изненада блек метъл социума с дебютен самостоятелен албум, който няма нищо общо с екстремизма, с който обикновено е свързван. „Saga..
В началото на годината стана ясно, че отделението по детска хирургия в МБАЛ „Света Анна – Варна“ преустановява приема на пациенти до 9 февруари, включително. В периода, докато отделението не приема пациенти, тече планов ремонт и екипът е в отпуск. По този повод, в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“, адвокатът по медицинско..
Жителите по селата също очакват приемането на републиканския бюджет, респективно общински, за да набележат задачите за новата година и плануват разходите си по тях. А дотогава не разчитат само на публичните средства, но и на дарения, спонсори, доброволен труд. „Това ще ми бъде последният мандат. Искам да оставя селото в приличен вид“ – казва по..
Немедицински специалисти нямат право да извършват естетични процедури. Това категорично мнение в предаването "Новият ден" изрази доц. д-р Даниел Янков от Клиниката по пластична хирургия към Военномедицинска академия-Варна, във връзка с пострадалите след поставяне на ботокс, настанени в "Пирогов". Лекарите, които според съществуващото..
Интервю с Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM) Швейцарската симфонична метъл банда AD INFINITUM ще направи първи концерт в България. Групата е част от турнето на ELUVEITIE и INFECTED RAIN. Датата за България е 9 февруари, мястото – софийският клуб „Joy Station“. Организатори са „BGTSC“. В предишно предаване представихме новия албум на групата..