Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Еднаква заплата за европейците - възможна ли е?

иван нейков
Снимка: БГНЕС

Социален щит за всеки европейски работник, който да му осигурява еднакво заплащане на едно и също работно място и минимална европейска заплата, съобразена с всяка страна и договаряна колективно всяка година. За това настоява френският президент Еманюел Макрон в статия, предоставена на 28 водещи медии в европейските държави. В статията той очертава визия за европейско обновление в навечерието на изборите за Европарламент.

Темата коментира в предаването "POST FACTUM" бившият социален министър Иван Нейков и настоящ директор на Балканския институт на труда и социалната политика:

-  Как бихте определил искането на френския президент Еманюел Макрон за  европейска минимална заплата? Мнозина го нарекоха популистко. И вие ли така смятате?

-  Не споделям идеята, че това е популизъм. Обратно, според мен президентът Макрон се проявява като истински визионер. Отдавна не бях виждал толкова многостранна визия за защита на идеята  ЕС и то не през погледа на политици, а през погледа на обикновения човек, защото това, което Макрон предлага пряко засяга интересите на всеки от 510-те милиона европейски граждани.

-  Темата има широк отзвук, понеже изявлението на Макрон бе публикувано във всички страни-членки на ЕС. Само че, въпросът е кой по кого ще се мери?  Казва ли Макрон, че нашата минимална заплата ще стане като най-високата в Европа и възможно ли е това?

-  Макрон казва нещо друго. Той казва, че има въпроси, които в ЕС заобикаляме. Правим се, че ги няма и после се чудим защо националистите набират сила. Макрон бърка в раната и се опитва да предложи теми, които отново да събудят интереса на хората към обединена Европа. От тази гледна точка Макрон не дава решение и няма как да го даде, ако е един наистина убеден демократ. Забележете начина, по който се обръща към европейците. Колко други политици от ЕС или от България са се обърнали така директно към гражданите на всички 28 страни?

-  Мога да ви кажа. Спомням си, че преди година-две това направи Жан Клод Юнкер.

-  Жан Клод Юнкер е председател на Европейската комисия, аз говоря за национален политик.

-  Споменахте европейско лице, закова си позволих да отговоря на въпроса ви. Що се отнася до български политик – отговорът е категорично не. Но нека ви питам като икономист. Вие сте представител на Балканския институт по труда и социалната политика. Как е при съседите ни и къде е България по отношение на минимална работна заплата?

-  Зад минималната работна заплата стоят много важни параметри и въпроси, свързани с цената на труда, с цената на живота ...

-  Производителност на труда?

-  Да, и това. Десетки индикатори трябва да бъдат предмет на дискусия. Тезата "Макрон каза дай ми 1 000 евро минимална заплата, защото съм гражданин на ЕС" е точно популизмът, което според някои тълкувания означава, че не се разбира какво точно предлага Макрон. Някои го задраскват, понеже не са готови за дискусията, която предлага френският президент.

-  Откъде трябва да тръгне дискусията и според вас възможно ли е да се реализира или ще си остане утопия, както Базовият безусловен доход?

-  Естествено, че ще има две гледни точки – едната на работещите, които ще кажат „дай”  и другата на работодателите, които ще кажат „къде”.

-  "Къде" е един важен въпрос, тъй като е различно в различните браншове и по професии.

-  Разбира се. Макрон заслужава поздравления за куража да постави тази тема, т.к. социалната сфера е т.нар. сфера на споделената компетентност на ЕС, а именно сфера, в която всяка държава сама решава нещата за себе си и в някои случаи ЕС може да направи нещо т.е. да има правомощия за създаване на регламенти. Иначе може да дойде времето, когато обикновеният човек ще се чуди защо му е ЕС, след като не вижда собствения си интерес в тази организация. Макрон иска да покаже на обикновения човек, че той трябва да брани обединена Европа.

-  Вероятно темата ще влезе в дневния ред на следващия Европейски парламент, който ще изберем през май. Дали е възможно в рамките на неговия мандат да се стигне до реализиране на идеята за европейска минимална заплата?  

-  Според мен, чисто управленски би трябвало идеята да се реализира поетапно, стъпка по стъпка, и може би към края на мандата ние ще имаме тези европейски измерения като минимална работна заплата и условия на труд. Рано или късно ще се постави въпросът за общ стандарт и обща покупателна способност. При всички положения общата минимална европейска заплата ще се прилага преди всичко за страните, които са приели еврото, а после ще се появи постепенно и при другите държави.

-  Еврото или китайският юан? Медведев ни подхвърли тази възможност къде на шега - къде наистина?

-  Неуместна шега, според мен. 

Цялото интервю с Иван Нейков чуйте в прикачения файл:




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Юлиян Петров: 24 май е символ на образованието, които ни обединява

Денят на българската книжовност е символ на образованието, които ни обединява, въпреки много разделителни линии в нашето общество. Това каза, в предаването на Радио Варна „Позиция“ Юлиян Петров, от синдикат „Образование“ към КТ „Подкрепа“. „В последните години се възприе тезата, че в училище основно трябва да се образова и възпитанието..

публикувано на 24.05.25 в 09:36

Емилиян Ялъмов, неговите лакърдии и... вечната любов към морето

Емилиян Ялъмов, авторът на видео подкаста "Лакърдии от кокпита",  е морски човек - с всички нюанси на това определение. Любовта към морето идва още от детските му години, когато гледа с възторг "Васко да Гама от село Рупча". Залепяхме се пред малкия екран и гледахме. Може би от там тръгна това мое влечение, коментира за Радио Варна Ялъмов. Вече..

публикувано на 23.05.25 в 07:15

Виенският Моцартов оркестър с концерт на 31 май в София

Един от най-известните класически оркестри в света Виенският Моцартов оркестър ще зарадва българската публика с величествен концерт на 31 май тази година в зала 1 на НДК, по покана на "BGTSC". Музикантите в състава му се посвещават изцяло на произведенията на най-уважавания представител на Класическия период – Волфганг Амадеус Моцарт. Репертоарът на..

публикувано на 22.05.25 в 07:30

Абитуриентът Николай Костадинов: Успехите са важни, но не бива да са самоцел

Абитуриентът Николай Костадинов е носител на награда "Варна"   в системата на предучилищното и училищното образование - в областта на хуманитарните науки. Николай е ученик от XII клас в Математическата гимназия "Д-р Петър Берон“. Още докато е в V-VI клас, започва да се състезава, тази година завоюва две първи места на областните кръгове на..

публикувано на 21.05.25 в 15:00

Абитуриентката Невяна Пенкова: Винаги съм искала да бъда на сцена

С вълнение преди абитуриентския си бал и в навечерието на изпитите е дванадесетокласничката Невяна Пенкова от Детско-юношеския театър "Златното ключе".  Винаги съм искала да бъда на сцена, категорична е тя. Допълва, че винаги ѝ е бил интересен анализът на персонажа, неговият вътрешен монолог. Невяна ще кандидатства в  Националната академия за..

публикувано на 21.05.25 в 07:35

Илиян Илиев: Участниците в "Лист по лист" спасиха 88 хиляди дървета за 25 години

От 20 до 23 май т.г. Общественият център за околна среда и устойчиво развитие (ОЦОСУР) - Варна организира поредна кампания "Лист по лист" (ЛхЛ) за събиране и предаване на хартия, подходяща за рециклиране.  В 25-годишната история на инициативата  с мото "Предавай и спасявай!"  са работили повече от 50 доброволци от 8 държави.  "За четвърт..

публикувано на 20.05.25 в 14:58

Десислава Мусинска от ВВМУ е победителят в националния конкурс "FameLab"

Курсант Десислава Мусинска, първокурсничка от Висшето военноморско училище "Н. Й. Вапцаров", е победителят в националния конкурс "FameLab" и ще представи България на световния финал в ЦЕРН.  Десислава учи "Корабоводене" и ще представи България в Швейцария през ноември, като премери сили заедно с победителите от още редица държави от Европа, Азия,..

публикувано на 20.05.25 в 08:15