По повод седемдесетгодишнината на техникума по химия във Варна, бивши възпитаници на гимназията представиха хобитата си в Арт салона на Радио Варна. Стоянка Миланова, или просто Таня, както я наричат нейните близки, е възпитаник на Професионална гимназия по химични и хранително-вкусови технологии "Дмитрий Иванович Менделеев" във Варна. По-късно, там са учили и двете и деца, и снаха й. Стоянка има интересно и необичайно хоби. В продължение на три години, докато живее със семейството си в Русия, тя събира значки. Какво я е вдъхновило и колко е голяма колекцията и, разбрахме от Стоянка Миланова:
- Мъжът ми отиде да работи в Русия през 1970. Пратиха ни в степта, на 78 километра от град Саратов. Но Саратов беше закрит град и ние трябваше да останем да живеем в предградията. Беше ни скучно, разбира се, на мен и на сина ми, който беше на шест години по това време. Затова започнахме да събираме значки. Много се вдъхновихме. Постоянно си купувахме значки от 1970 до 1973 година, когато се прибрахме в България.
- Колко значки имате?
- Две хиляди и петстотин.
- Вълнувате ли се, когато ги разглеждате?
- Да, например тук са изложени значките от паметника Мамаев курган. Той представлява една стълба нагоре към вечния огън. В Сталинградската битка. И чрез тези значки е пресъздадена тази битка. Когато отидеш да се изкачваш към паметника, пускат гласа на Левитан, който обявява войната. Изявлението му по радиото когато Хитлер напада Русия. Изкачвах се и плачех.
- Колко струва тази колекция?
- Не знам. Един ден, когато ми беше много скучно, отидох до Саратов и купих значки, които струваха колкото един хладилник.
- Коя Ви е най-любимата значка?
- Преди около 20 години срещнах един Руснак. Когато му казах, че колекционирам значки, той си извади ревера и ми даде тази значка. На нея е изобразен Бухенвалд, има знамена на всички държави, от които са умирали хора.
- Коя беше последната значка, която си купихте?
- Когато си тръгвахме се провеждаше олимпиадата в Москва1973 година. От там е последната.
Чуйте още в прикачения звуков файл:
Индия не е туристическа дестинация и никой не си тръгва от там завинаги. Това е трансформиращо място. Всеки път се завръщаш променен и научил нещо различно. Човек се влюбва в Индия, ако я усети. Това сподели в предаването за туризъм и приключения "Хоризонти" варненката Диляна Димитрова, която доста пъти е пътувала до тази огромна страна. Диляна..
От гледна точка на доверието, в последните години има промяна в отношението на хората, които даряват в положителна посока. Това коментира за Радио Варна Теодора Бакърджиева, изпълнителен директор на Български дарителски форум, които оперират системата DMS. Дарителите - предимно индивидуалните, отделните хора, които избират да дaряват в..
Когато има развит масов спорт, тогава има и олимпийски медали, това каза за Радио Варна бивша професионална тенисистка, участвала на три олимпиади (в Барселона , Атланта и Атина ). Маратоните са страхотни събития. Аз съвсем случайно попадам днес на този във Варна. Била съм на маратони в европейски столици, където това събитие е..
Мит е, че Варна разполага с един милиард лева, при една разбивка става ясно, че морската столица разполага с изключително ограничени средства за инфраструктура и капиталната програма. Това заяви кметът на града Благомир Коцев в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“. По думите му пари за инфраструктурни дейности се обезпечават най-вече..
Бюджетът на Варна не е на кмета или на Общинския съвет, а на варненци. Така председателят на групата общински съветници от ГЕРБ Тодор Балабанов репликира думите на Благомир Коцев, по-рано през деня, в предаването на Радио Варна „Позиция“, че ролята на съвета не е да разпределя бюджета наново или да прави нов бюджет. Според Балабанов законът..
Николай Мирев е варненец, завършил е информатика и работи повече от десет години в сферата на маркетинга. Свободното си време разделя между семейството си и подкаста, чийто създател и автор е - "Минало, настояще, бъдеще", в най-популярния видеоканал за споделено съдържание. "Интересувам се от всичко, което вълнува хората на моята възраст - в..
(музикална и звукова среда), Драгомир Русев (сценография).