Георги Георгиев от град Лом е един от тринайсетте студенти от ромски произход, които са получили стипендия за академичната 2018-2019 година, по програмата „Подкрепа за студенти от ромски произход, изучаващи здравни специалности“. Георги учи във Медицински Университет Варна и въпреки че до последно си е мислил, че ще избере специалност, свързана с информационните технологии, в дванайсти клас е осъзнал, че медицината е неговото призвание:
- Защо? Имаше ли някаква конкретна причина? Ти си математик, доколкото разбрах.
- Да, в математическа паралелка бях в гимназията. Може би, липсата на социален елемент в програмирането някакси ме отказа. Щях да си прекарвам ежедневието пред компютъра, което не ме влечеше.
- Какво намираш сега тук, във Варна, в медицината? Как избра Варна?
- Аз започнах да уча девет месеца преди кандидат-студентските изпити и изборите ми бяха Плевен и Варна. Самият град повлия избора ми и избрах Варна.
- Как се чувстваш сега във Варна? Вече си втори курс.
- Прекрасно се чувствам, наистина обичам този град.
- Какво ти харесва най-много?
- Жовота! Градът постоянно е жив, особено лятото, когато се напълни с чужденци. Когато излезеш на улицата е пълно с хора, които са щастливи, забавляват се, наслаждават се на цялата обстановка.
- Как стана така, че получи тази стипендия?
- Разбрах за стипендията от моята баба. Не тази, която е медицинска сестра, а другата ми баба. Тя е била в комисията на Ромския образователен фонд. От нея получих информацията за въпросната стипендия и кандидатствах. Проведе се интервю. Също така се дават точки и за активност за участие в дейности, свързани с ромската общност.
- А ти в какви активности си участвал?
- Помагал съм в информационна кампания, относно разпространяване на информация за СПИН. Освен това, преинсталирах компютрите в образователния фонд в Бяла Слатина.
- Как във един по-малък град като Лом, където знаем, че има много роми, живеят младите хора?
- Имаме няколко махали, в част от тях хората живеят нормално, но както и тук има подтискащи гледки. Може би зависи кой как се интегрира.
- Твоето семейство е друго, явно?
- От страна на баща ми са роми, а от страна на майка ми са българи.
- Колко братя и сестри имаш?
- В момента имам една полусестричка.
- Какво мислиш за стигмата, която има над ромската общност в България?
- Не знам. Обяснявам си го, че може би, е наложено от страх и недоразбирателство. Както сред българите, така и сред ромите може да намериш и черни овце и бели овце.
- Като завършиш мислил ли си какво ще правиш?
- Най-вероятно ще замина в чужбина. Мислил съм за Германия, но все още не съм сигурен, понеже трябва да изкарам езикова компетенция, а по време на гимназиалното ми обучение не се постарах много да науча немски. Така че или Германия, или САЩ.
- Няма ли да останеш в България?
- Ами ще видим. В момента има лек напредък, във връзка с едни стипендии, които се отпускат за учащи медицина след четвърти курс.
- Как се забавляваш? Какво имаш от ромското в кръвта си, можеш ли да танцуваш, да пееш?
- Мога, да. Имам усет за музиката.
- Какво искаш да кажеш на някое момче като теб, което е в един малък град, има ромски произход и е поттиснато, няма самочувствие?
- Да се бори. Независимо от това, какво е положението му в момента. Дори и да не може да види напред, че съществуват добри възможности, те съществуват.
Чуйте още в прикачения звуков файл:Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..
Прототип на сензорна витрина за плодове и зеленчуци, която се управлява с помощта на изкуствен интелект, е единият от двамата победители в пилотното издание на иновативната образователна програма GEN I: Иновация Генерация на Schwarz IT България. Тя е разработена от екип от четирима студенти от Икономическия университет и Висшето военноморско..
С нови камбани ще посрещне Великден храмът „Възнесение Господне“ в Суворово. За около месец местните жители са събрали близо 19 хиляди лева, които ще стигнат за изработването на три камбани. В края на миналата година става ясно, че камбаната на храма е спукана. Църковното настоятелство търси съдействие от кмета Данаил Йорданов и..
Пазаруването в магазини на големи хранителни вериги е всекидневие за много хора у нас. Във всички варненски квартали вече има такива супермаркети, които много хора ползват като квартален магазин – не за да пазаруват на едро, а за да си купят продукти, с които да приготвят вечерята след работа. След работа са и най-натоварените часове в..
Увеличаване на всички пенсии, приемане на закон за възрастните хора, който ще даде възможност за социална защита и предпоставка за европейско самочувствие и достоен живот на пенсионерите, безплатни здравни грижи и обслужване в съответствие със стареенето, понижаване цените на лекарствата за пенсионери и инвалиди. Това са част от исканията на..
Разкриването на участъци на полицията и на пожарните служби на територията на курортните комплекси ще даде по-голяма сигурност за безопасността на туристите, които почиват в тях. Това каза в предаването „Новият ден“ Красимира Стоянова от Сдружение „Българска хотелска асоциация“. В курортите край Варна такива участъци има само в к.к. „Албена“,..
Най-доброто от нас днес – как да изчистим съзнанието си, да се чувстваме по-добре и успяваме в повече неща. Да забавим не само естествения процес на стареене, но и да се подмладим, не само физически. Това ни споделя „перфектната неперфектна“, както се шегува, йога ентусиастът Антония Криван от Балчик. Запалва се по йога преди повече от..