Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Психиатърът проф. Вихра Миланова

Расте броят на психичните разстройства, провокирани от стрес

Днес е Световен ден за борба с шизофренията, която медикаментозно се лекува добре

Проф. Вихра Миланова в "Нощен хоризонт"
Снимка: Ивелина Георгиева

Поне една четвърт от световното население има психични разстройства. Тези данни цитира в предаването „Нощен хоризонт“ проф. Вихра Миланова, началник на Клиниката по психиатрия към Александровска болница в София.

„Даже в друго изследване този брой стига до 40%. Отнесено към нашето население, приблизително една четвърт имат някакви психични разстройства“, обясни тя.

„Това означава тежките заболявания – шизофрения, биполярно афективно разстройство приблизително по 1% от населението, но, да кажем, тревожност – генерализирана тревожност, паническо разстройство, фобии, посттравматичен стрес – честите разстройства, там са над 11%. Да добавим различните фобии на зависимост – към алкохол, психоактивни вещества, модерните – към хазарт, интернет, компютър. Също така се добавят различни депресивни състояния – те са също така една голяма част. Добавят се и хората, които имат и хранителни разстройства. Става един много голям дял.“

Това обаче не означава, че това са болни хора извън обществото, коментира психиатърът. „Повечето от тези състояния не са трайни. Те са временни. Една част от тях минават спонтанно, други – с помощта на психиатри или на други специалисти, са преодолими.“

Началният период на шизофренията често се подценява

11 април е Световен ден за борба с шизофренията. Шизофренията изисква продължително лечение, обясни проф. Вихра Миланова.

Най-често първите симптоми при шизофренията се проявяват в млада възраст. „Заболяване, което засяга хората в най-продуктивната възраст. По-често се проявява във възрастта 17-18-19-20-годишна възраст. Засяга равен брой жени и мъже, като мъжете боледуват по-тежко.“

Специалистът обърна внимание върху факта, че минава дълъг период от началото на заболяването, докато се потърси специализирана помощ. „Обикновено минават две-три, даже повече години. Първите прояви не се приемат от най-близкото обкръжение като болестни, още по-малко от самия пациент.“

Освен затвореност и липса на желание за общуване, нерядко наяве излизат и други характерни симптоми, сред които слухови халюцинации и мисли за преследване. Губи се връзка с реалността. „Те живеят в един друг свят, често пъти не могат да го споделят и затова остават странни, чудати, неразбираеми от най-близките си хора.“

При среща със специалист и особено ако болният приеме да взима лекарства, много бързо проявите на болестта се преодоляват, подчерта проф. Миланова. „Доста пациенти, взимайки лекарства, защото това се налага за по-дълго време, тези хора успяват да  продължат да живеят съвсем пълноценно.“

Психиатрията е доста напред в медикаментозното лечение и прецизната диагностика на това състояние, категорична е Вихра Миланова. „Това е заболяване, което изисква продължително лечение. Около 50% от болните много бързо успяват да се възстановят и заболяването има пристъпен ход, тоест, може да се овладеят и предотвратят следващите пристъпи. Около 25% от болните може да нямат други пристъпи и при другата част от болните заболяването протича по-неблагоприятно: с чести влошавания или непрекъснат ход.“

Нарастват разстройствата, свързани със стреса от ежедневието

Има тенденция за увеличаване на онези психични заболявания, които са свързани със стреса в ежедневието. „Така наречените чести заболявания – тревожност, някои форми на депресия, панически разстройства, фобии – това са заболявания, които са относително по-„леки“. Те са свързани много повече със стреса в ежедневието и затова и хората, които търсят помощ при специалист, нараства.“

Българите се самолекуват не само при общи неразположения, но и когато не се чувстват комфортно. Мнозина заобикалят ограничителния режим за закупуване на определени лекарства, набавят си ги, но „самолекувайки“ се по този начин могат да стигнат до зависимост и това е опасно, защото се появява проблем при спиране на лечението, посочи проф. Миланова.

Биполярното разстройство е познато в миналото като циклофрения. Наричано още „хамелеонът в психиатрията“, защото има два различни епизода – депресивен и маниен. Това също е заболяване, което започва в млада възраст, но в повечето случаи протича благоприятно, ако се следва медикаментозно лечение, което да предотвратява пореден епизод, каза специалистът.

По-неблагоприятна е ситуацията на преминаване от едното състояние в друго с много кратки или почти без „светли интервали“, отбеляза психиатърът. „Така нареченият циклиращ ход. Тогава, когато болните взимат единия вид медикаменти, той помага да преминат в противоположното състояние. Например антидепресантът спомага за развитието на мании и обратното.“  

Манията трудно се лекува у дома

Много от тези болни не е лесно да бъдат убедени да си взимат медикаментите, особено когато са добре, отчитат лекарите. „Много трудно се лекува мания вкъщи. Още по-трудно е те да признаят и да постъпят в болница, където е по-безопасно да останат в този период  и много по-бързо се възстановяват. Те нямат съзнанието за болест или имат критичност, която до края не им позволява да се лекуват пълноценно, не си давайки правилна оценка за това как ги възприемат околните.“

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Marty Friedman (екс-MEGADETH, екс-CACOPHONY): Личният музикален почерк е много важен

Интервю с Marty Friedman (екс-MEGADETH, екс-CACOPHONY) Marty Friedman е добре познат в китарния свят. Още повече, че записва два изключителни албума с CACOPHONY и Jason Becker. С Marty Friedman са и т.нар. класически албуми на MEGADETH. Още докато беше част от състава на Dave Mustaine, китарният герой показа и другото си, по-романтично лице...

публикувано на 19.10.24 в 11:23

В Памир и Тиеншан трябва да си готов дори на страдания

Едни от най-красивите планински райони на Земята. Така дълбокият познавач на изтока и запленен от географията пътешественик Красен Желязков описва местата през които премина това лято. Над 2500 км. изминати за три седмици из суровите планини Памир и Тиеншан в държавите Таджикистан и Киргизстан е приключение, което той сподели първо за слушателите на..

публикувано на 18.10.24 в 08:30

„Поезия безкрай“ на Синелибри във Варна

На хоризонта е празничното десето издание на Международния кино-литературен фестивал Синелибри, което се провежда под мотото „Поезия безкрай“ в знак на преклонение пред безспорните гении на поетическото изкуство и великите киновизионери, на които дължим мощни полети на духа. Между 17 и 31 октомври киноманите във Варна ще имат..

публикувано на 17.10.24 в 08:05

Katrine Stenbekk (KALANDRA): Българите сте невероятна музикална нация

Интервю с Katrine Stenbekk, Florian Winter и Jogeir Mæland (KALANDRA) За първи път KALANDRA направиха хедлайнърски концерт в България. На 5 октомври по покана на „Blue Hills Events“ норвежците представиха новия албум „A Frame of Mind”. Концертът бе открит от специалния гост Lili Refrain. KALANDRA имат дълбока връзка със своите норвежки..

публикувано на 16.10.24 в 15:15

Предприемачът, открил римската статуя във Варна: Всички изпитахме огромно щастие

Строителният предприемач Георги Крайчев е човекът, открил статуята от римско време, заедно с багериста Даниел Димитров, с когото са заедно на терен. "Това е моментът, в който всеки взема своето решение съобразно ценностната система и морала си", отбеляза Крайчев при гостуването си в предаването "Новият ден" на Радио Варна. Така, б..

публикувано на 15.10.24 в 17:20

Аглика Олтеан: След спектакъла "Както ви харесва" публиката ще излезе от театъра пречистена, по-добра и по-щедра

"Както ви харесва" от Уилям Шекспир е най-новата постановка на Варненския драматичен театър. Премиерните спектакли ще бъдат на 16 и 17 октомври от 19 часа на сцената на ДТ "Стоян Бъчваров".  "Както ви харесва" е първата постановка в България на Габор Томпа, румънски режисьор, президент на Съюза на театрите в Европа. Драматург на спектакъла е Аглика..

публикувано на 15.10.24 в 08:30

Столетницата Стоянка Райчева: На никого зло не съм направила

Стоянка Райчева, която живее от 22 години във Варна, навърши достолепните 100 години. Тя има две дъщери, петима внуци и шестима внуци и споделя, че рецептата за дълголетие е много проста. "На никого зло не съм направила - на мен са правили, но аз не отмъщавам", коментира Райчева.  Силният характер на столетницата крепи цялата фамилия. Работила..

публикувано на 14.10.24 в 09:36