Как се чувствате в края на средното си образование?
Павло: Вълнуващо е като всеки един край. Вчера ни беше последната матура и сега ни остават само баловете.
Мария: И аз се чувствам много добре, но има нещо, което ще ми липсва от гимназията.
Кое?
М.: Приятелите и учителите.
С какво ще запомните тези 12 години в училище?
П.: С много неща. Много неща научих, мога да кажа почти всичко - това, което не дава семейството го научих там.
М.: Ще запомня тези години с изключително много забавни моменти, много приятелства. Има много неща, които можеш да научиш в гимназията, които са по-скоро като житейски уроци. Училището учи на дисциплина - да си мобилизиран, да знаеш, да подредиш деня си и да следваш определен план.
Какво липсва на средното образование?
М.: Да имаш повече опции за извънкласни занимания и да се акцентира повече на личните интереси на учениците.
Грамотен ли е българинът според вас?
М. и П.: Не.
Защо?
П.: Може би защото през тези 12 години изключително много се обръща внимание на това да се обогати културата на човека и неговите знания, а не толкова на неговата грамотност. Факт е, че самият предмет български език след 8 клас отпада, остава само литература, което може би за една част от обществото не е достатъчно.
М.: Докато всички пишат на шльокавица в социалните мрежи няма как да постигнем това ниво на грамотност за което говорим според мен.
За какво мечтаете?
М.: Аз мечтая за реализация и да черпя все повече хубави неща от живота.
П.: Има една такава приказка: "Един човек мечтаел за часовник. Имал след време часовник, обаче останал без мечти.". Аз мечтая да не спирам да мечтая.
Кого ще поздравите за празника днес?
М.: Поздравявам всички първокласници и им желая много успехи през идните 12 години.
П.: Аз поздравявам всички учители, които са били до мен, защото те са ми помогнали да мога да разперя крилете на знанието и да полетя в живота.
Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..
Българите преоткриват позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..
Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..
Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..
65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна. 63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..
Медицинските сестри и акушерките са в готовност за провеждане на масови протести, ако бъде одобрена идеята обучението по тези специалности да бъде намалено от 4 на 3 години. Това каза Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ). Обучението им сега отговаря на изискванията на европейска директива,..