На 23 май, в навечерието на Празника на българската просвета и култура и на славянската писменост, и в навечерието на своя 60-годишен юбилей на 5 юни, народната певица Галина Дурмушлийска гостува в село Чийшия (днес Городне), Болградски район, Украйна. Със съвместен концерт с бесарабските българи певицата отбеляза своята кръгла годишнина.
Те са подготвили моя концерт без да говорят много. Невероятен сценарий! Даваха ми на шест пъти по десет червени мъниста и аз си нижех, седнала на сцената, гердан през цялото време, гледайки как ме поздравяват. Всичко, което го имат като култура, беше на сцената. За всеки десет години те казваха по нещо: първите десет ти си била при мама и тати, ти си се учила... и т.н., много мило беше, като същевременно вървят песните. Това беше хубава идея, не бях го виждала до сега.
Аз избрах да дойда при тях да празнувам своя празник, защото 60 години първо не са възраст, в която да викаме много "Ура!", и като си помислих в годините къде съм била най-щастлива, аз съм се чувствала много добре при тях винаги. Дойдох на 12 май и започнахме да репетираме за концерта. Получи се много интересно. За мен беше ново, че от концертите ми в с. Чийшия те са научили моите песни, аз пък научих техните, и на юбилейния концерт те пяха мои песни, а аз чийшийските, като накрая се събрахме всички и се получи голям празник. (...) Признавам си, че все още съм под влияние на събитието. Това е България преди 30 години. Отношенията там са различни, хората са много сърдечни, гостоприемни, все едно си в приказка. Първо, много работят и то тежък труд, пътищата им не искам да Ви казвам какви са - в България и на село няма такива. Знаете, политиката в Украйна сега е деликатна, а те са все пак група българите... Много българи в душите си, сълзите им веднага излизат - само като ме видят. Аз съм като знаме, една българка, дошла в селото им, това е събитие. Пях в препълнен летен театър в Чийшия, много хора, с много цветя, такава емоция! Голяма, силна, позитивна енергия на тържеството на музиката, на красотата, на българското слово, много красиво беше! Като бях в България се бях отчаяла малко от всичко, което виждам в живота, но тук картината е друга. Имам надежда. Как живеят в един много по-труден свят, и въпреки това са много силни духом. Нас, българите, ни събира българското слово и българската песен. Да не ги губим, това е истината, това е силата ни!
Цялото интервю с Галина Дурмушлийска чуйте в звуковия файл
От 21 юли 2025 година Борислав Сарафов не може да изпълнява функциите на главен прокурор. Законът е ясен и всички в тази държава трябва да се съобразяват с него. Това подчерта за обзорното предаване "Позиция" на Радио Варна адвокат Михаил Екимджиев от Асоциацията за европейска интеграция и права на човека. По думите му законът, приет на 21..
Изложбата „Царско лято“ на Лилия Кунева и Крис Николов, посветена на „лятото преди бетона“, ще бъде открита от 19 часа на 1 август в Морското казино. Картините в нея са повлияни от обиколката на художниците в Полша и Германия и опитите им да се доближат до големите майстори, обясниха за Радио Варна авторите. На откриването ще..
Интервю с Markus "Infernal" Kuschke (DESASTER) Малко повече от месец остава до осмия „Running Free Festival“. „Стринава“ очаква на 29 и 30 феновете на олдскуула, събрани там от организаторите HMC „Metal Force“. Основните действащи лица са CORONER, ASPHYX, DESTRÖYER 666 и DESASTER. Останалите – MEZZROW, GALLOWER, LEATHERHEAD, SCHIZOPHRENIA,..
Българският феномен по яденето на люти чушки Николай Филипов доказа, че граници пред човешката издръжливост няма. В поредния си огнен подвиг Филипов се опита да подобри три световни рекорда, свързани с яденето на една от нaй-лютите чушки в света. „Поставих си за цел три рекорда“, сподели рекордьорът пред Радио Варна. Един от тях –..
Красимир Симеонов споделя, че написването на тази книга е повлияно от последните 40 години, през които кара мотори – традиция, наследена от баща му и дядо му. Авторът признава, че през годините много от приятелите му са го подканвали да събере всичките си разкази на тази тема под едно заглавие, което впоследствие се превръща в книгата..
В първата самостоятелна изложба на Владимир Ванков акцентът е поставен върху индивидуалния път на всеки човек и личностната автономия, на която се крепят изборите и отговорите на екзистенциалните въпроси, пред които е изправен. Изложбата набляга именно на възможностите, които се съдържат във въпроса „А сега накъде?“, подканващ посетителите да..
Интервю с Pi Stoffers (LORD OF THE LOST) В екстремните жанрове на музиката е рядкост някой артист да се изправи пред предизвикателството на тройния албум. Примери има, но издаването на трилогия е много рисково начинание. И в същото време се изисква доза смелост и дързост да го направиш в времена, в които албумите все повече губят значението си...