Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Институтът „Ройтерс“: Българите вярват най-много на Българското национално радио

Снимка: Ани Петрова, БНР

Най-много българи вярват на новините на Българското национално радио, сочи годишният Доклад за дигиталните новини - мащабен изследователски проект на Института за изследване на журналистиката „Ройтерс“ към Оксфордския университет.

В частта на доклада за България се посочва, че БНР е с най-висок резултат по показател „доверие в медията сред използващите я за информация“ с 8,18 от 10 пункта. Тенденцията е към повишаване на доверието, след като в миналогодишния доклад този резултат е бил 8,01.

На второ място е класирана Българската национална телевизия със 7,81 точки.

По показател „доверие сред чувалите за медията“ на челна позиция е Българската национална телевизия със 7,35 пункта, а на второ място е БНР със 7,33. Тук тенденцията за Националното радио отново е към повишение, след като в миналогодишния доклад резултатът беше 7,29.

БНР е с най-висок резултат за доверие сумарно по двата показателя.

Групата от сайтове на Българското национално радио влиза за първи път тази година в топ 16 на най-посещаваните медии в страната.

В доклада се регистрира още спад на платилите за онлайн абонамент за новини у нас - 7% в тазгодишното изследване в сравнение с 8 % миналата година.

Едва 40% от българите се доверяват на новините като цяло, се казва още в доклада на Института „Ройтерс“.

Докладът е базиран на онлайн анкета през януари и февруари тази година сред 75 000 потребители на новини в 38 държави. Два от основните изводи на института са, че все повече хора се притесняват от дезинформация и се обръщат към по-достоверни източници на информация, но никой не иска да плаща за добра журналистика. В 38-те страни средно 55% от допитаните заявяват, че са притеснени от дезинформация, а на много места тенденцията е възходяща, въпреки усилията на правителства и социални медии за противопоставянето ѝ.

В доклада се отбелязва и друга интересна тенденция,  в много страни с отлична медийна репутация (Финландия, Холандия) медиите са смятани за най-малко негативни. По същия начин в държави, в които медиите са сочени за слаби, те се смятат и за негативни: 59% от анкетираните в Гърция и 52 % в България смятат медиите в родината си за „прекалено негативни“.

Друг извод в доклада за България е, че все по-голямата употреба на дигитални медии представлява напредък на фона на стремително застаряващото население.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Във Варна приеха нов подход в разпределянето на финансовата подкрепа за спортните клубове

Нов подход в разпределянето на финансовата подкрепа за спортните клубове утвърди на редовното си заседание на Общественият съвет по въпросите на спорта. Така оформено, предложението предвижда клубовете да получават двойно повече средства, в сравнение с предходни години, стана ясно по време на разговорите.  Парите, които съгласно решение на Общински..

публикувано на 26.08.25 в 08:11

Втора вътрешна проверка по случая с инцидента с АТВ в Слънчев бряг

МВР обяви, че започва втора проверка на действията на полицейските служители и длъжностните лица по случая с тежкия инцидент с АТВ в курорта Слънчев бряг. Министър Даниел Митов разпореди втора проверка за инцидента с АТВ в Слънчев бряг На 14 август 18-годишният Никола Бургазлиев се качи с АТВ-то си върху тротоар и рани петима души. Двама от тях -..

публикувано на 26.08.25 в 08:08

С месец се удължава срокът за забраната за износ на инсулин и някои антибиотици

Срокът на забраната за износ на инсулин и някои антибиотици е удължен с още един месец - до 24 септември, със заповед на министъра на здравеопазването Силви Кирилов,  публикувана на сайта на Министерството на здравеопазването .  В заповедта инсулините и аналозите им са посочени с търговските им наименования. От вносителите и производителите е изискана..

публикувано на 25.08.25 в 16:40

Снимки и истории на младежи от приемни семейства представят във Варна

Варна е домакин на фотоизложбата „ПроменениТЕ – за живота след приемната грижа“, която беше открита днес в 11:30 ч. в сградата на Община Варна. Експозицията, подредена в Информационния център за граждани, представя 20 портретни фотографии на младежи, напускащи системата на приемната грижа след завършване на средното си образование. Всяка снимка е..

публикувано на 25.08.25 в 16:35

Бронзова статуетка на богиня от гръцко-римския пантеон откриха на Калиакра

Археологическа експедиция, ръководена от доц. д-р Бони Петрунова – директор на Националния исторически музей (НИМ), откри масивна бронзова статуетка на богиня от гръцко-римския пантеон. Артефактът е намерен в жилищни помещения в т.нар. „Златен сектор“ на Калиакра, съобщиха от екипа на НИМ. Откритието разкрива нови ценни факти за живота на..

публикувано на 25.08.25 в 16:28

Задържаният за смъртта на Динко Георгиев от Генерал Тошево остава за постоянно в ареста

Окръжният съд в Добрич остави за постоянно в ареста задържания за смъртта на 67-годишния Динко Георгиев, починал след настъпил междусъседски конфликт. Инцидентът е станал след направена забележка за вдигане на шум на 13 август в Генерал Тошево. Два дни по-късно нападнатият мъж почина в болницата в Добрич. В Генерал Тошево настояха за справедлив..

публикувано на 25.08.25 в 15:29

Възможни са затруднения при купуването на е-винетки и маршрутни карти

На 27 и 28 август през нощта са възможни затруднения при купуването на електронни винетки и маршрутни карти, съобщават от националното тол управление. И в двата дни затруднения е възможно да има след 20 часа.  По тази причина тол управлението препоръчва на шофьорите, на които им предстои пътуване, да купят предварително необходимата им винетка.

публикувано на 25.08.25 в 14:55