„Ние сме създали един Закон за черноморското крайбрежие с негативен ефект върху българския туризъм, който не е изследван добре, преди да се пристъпи към поредната му 22-ра поправка”, това каза за Радио Варна Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма. Според него с този закон е разрешено увреждането на българския туризъм и намаляване на неговата конкурентноспособност от гледна точка на това, че са унищожени ценности на самото черноморско крайбрежие и в същото време не са защитени интересите на обществото.
Двадесет организации, обединени в групата "Бетономорие", излизат на протестен лагер за вето пред Президенството на 20 юни. Събитието се подкрепя от инициативен комитет кемпер-общество. Днес представители на гражданската група внесоха исканията си по отношение на Закона за Черноморието. Целта е спиране на обезобразяването и презастрояването на крайбрежието и защита на конституционните граждански права. Румен Драганов е сред подкрепящите исканията на „Бетономорие”.
- Да кажем, че бъде наложено вето и законът бъде върнат, къде отива отново – в Народното събрание и законът пак ще е собственост на депутатите. Смятате ли, че нещо би могло да ги накара да изместят фокуса от къмпингарите, които в последните поправки са най-големите вредители на ландшафта, а не към онези, които бетонираха Черноморието ни? С други думи какво от това, че ще се върне Законът?
- Обществото ни е доста песимично настроено по отношение на действията на Народното събрание и съответно на вносителите от страна на Министерски съвет за тяхната лоялност към обществото. В някакви тъмни и ранни часове току изникне някое хотелче или вилно селище точно върху т.нар. зони с ограничения. Но на какво разчитат от „Бетономорие” и защо имат моята подкрепа. Има видимо нарушаване на разпоредбите на Конституцията и се надявам да не се стигне до Конституционния съд, което ще бъде следващата стъпка, ако народните представители не се съобразят. Посочени са и нарушенията в чл.4 ал.1 от Конституцията, общото право за придвижване, правото на собственост...Този закон беше приет набързо, някои от нещата, които бяха доста по-зловещи отпаднаха, но остава основното усещане у обществото, че заменените дюни, които са около 4 хиляди декара, ще бъдат приватизирани, по най-безцеремонен начин превърнати в селскостопанска земя и впоследствие застроени. Това е публична държавна собственост и никой няма право да ни я отнема. Този грабеж вече е забелязан от обществото. От друга страна големите врагове на Черноморието не са хората с плажна кърпа, а тези с багерите, които преместват дюна. Спасяването на нашата собственост трябва да бъде поета от самите нас, след като Правителство и Парламент не желаят да я защитават.
- Законът защитава тези, които са направили това, което виждаме по Черноморието ни, но и отваря вратички, от които да се възползват бъдещите инвеститори.
- Това са двете заплахи. Ясно е, че тези промени са в угода на около 50-ина фирми, които са си позволили да направят заменки срещу недоброкачествена земя с дюни, които икономически не биха могли да носят никакъв селскостопански приход. Те са заграбени по този елегантен начин и сега институциите се чудят как да им ги вземат обратно. Това е откраднато от държавата с чиновнически подписи върху лист хартия, който струва под една стотинка. Територията ни е превзета чрез ето такива трикове – приемане на закон, изменение в закона, връщане при президента...Ако тези наши „приятели” в Парламента смятат, че могат да действат по този начин, значи са сбъркали държавата, в която се намират, защото обществото ясно вижда кой-кой е и какво прави.
Преговорите за съставяне на управленско мнозинство се фокусират върху конкретни мерки, липсва обаче разговор за реформи и за бъдещото развитие на страната. Това каза в предаването „Позиция“ на Радио Варна политическият анализатор доц. Иво Инджов. Според него: „Няма идея как да се развива България от тук насетне, а ние имаме драматични проблеми..
Двете най-търсени валути през 2024 г. остават американският долар и еврото, както и през 2023 година. Изключително популярни са и парите на съседните ни балкански страни, на първо място турската лира, след нея румънската лея и сръбския динар. Посещението на коледни базари в северната ни съседка и концерти през лятото в Сърбия имат видим..
Интервю с Myles Kennedy(ALTER BRIDGE, SLASH FEATURING MYLES KENNEDY AND THE CONSPIRATORS) Паралелно с успешната кариера като вокалист на ALTER BRIDGE и SLASH FEATURING MYLES KENNEDY AND THE CONSPIRATORS, Myles Kennedy издаде „The Art of Letting Go“, трети солов албум след „Year of the Tiger“ от 2018 и „The Ides of March“ от 2021 година. „The..
2024 г. беше една нелека година, но имаме хубава статистика - ражданията са с 39 повече в сравнение с 2023 г. и общо са 1 881. За жалост повече са родените недоносени - общо 263 бебета. Като процент е близък до средния за страната. Ние обаче сме специализирана болница и при нас нерядко идват по-тежки случай, което налага преждевременни раждания...
Любители на моржуването могат да поплуват в студеното море във Варна на 1 януари. Новогодишно дихателно плувно утро ще се проведе за пореден път в първия ден от новата година. В предишни години в проявата са се включвали десетки, а в зимните морски води за здраве са се хвърляли по 40 човека от различни възрасти. Организатор на инициативата е Емил Златев -..
Календар с варненски пожарникари събира средства за кампанията "С обич за децата в памет на бащите герои" на Синдикалната федерация на служителите на МВР. Снимките от 12-те месеца в годината показват огнеборците в работна среда, а в първия месец от новата година ще видим Христо Христов. Той е роден на 4 януари и затова избира да бъде точно..
Интервю с Ravn (1349) 1349 е годината, в която Черната смърт пресича границите на Норвегия, унищожавайки 2/3 от населението, слагайки край на Златния век в страната. През 1997 година банда младежи, несъгласни с посоката на развитие на блек метъла, поставят началото на 1349. През 2024 групата издава албума „The Wolf & the King“. Основната причина..