"Най-добрият подарък за мен е да съберем пари за връщането на колекцията от 60 портрета на българските възрожденци, духовници, революционери, апостоли, учители, поети и писатели във варненските училища. Сигурен съм, че ще участвате в това благородно начинание. Може да направите своето дарение в тази чудна лятна вечер...", гласи поканата за празника му.
Ламбрин Сотиров е подготвил поредица от събития за своя юбилей. "Театърът на виното" представи моноспектакълът му "Гъските, патките, пуйките и другите благонравни създания" по "Моята автобиография" на Бранислав Нушич, постановка на Георги Велчовски. Премиерата се състоя в сряда, на 26 юни.
"Огън и лед" се нарича новата книга на Ламбрин Сотиров, нейната премиера е в четвъртък, 27 юни от 19 часа в Музея "Стара Варна".
Какво има в балканската душа?
- В балканската душа има всичко. В нея има и облаци, има и звезди, има и луна. Понякога има и слънце, но най-важното е, че тя е много красива отвътре. Много рядко си позволяваме да сме откровени с другите, същевременно сме много гостоприемни, много трудолюбиви, талантливи, способни и умни. Говоря за хората на Балканите. И където има наши хора, те са водещи. В която и да е област на световното развитие. Т.е. вдъхновението, което дава това балканско небе, един балкански двор - това не са случайни неща. Те носят изключително много енергия и заряд.
А откъде идва твоят заряд?
Трудно е за обяснение. Вероятно така съм роден. Нося го по рождение, не съм го търсил. Не съм копал за него. То идва от самосебе си. Особено когато обичаш това, което правиш и си честен към другите. Тогава всичко е безпогрешно.
Защо книгата е озаглавена "Огън и лед"?
Защото само на пръв поглед ледът и огънят са противоположности. Вътре има и огън, и лед, има и закачки, и перспективи за бъдещето, внезапни репортажи, които дават наблюдения върху варненския и българския живот. Мисля, че това е един вид нов жанр.
Какво се случи с твоите мечти?
Мисля, че в голяма степен съм ги реализирал. Когато човек желае нещо, когато мечтае за него, трябва да го осъществява, а не да го бави. Мечтите са перата в крилете на човешкия дух! Човек трябва да има мечти и да ги следва. Ние хората сме много крадливи, крадем от себе си и непрекъснато отлагаме в бъдещето. Когато човек добие няколко капки мъдрост трябва да разбере, че не трябва да се отказва от нищо.
Ти каза, че един вид отчет ще направиш на рождения си ден. Каква оценка си поставяш?
Много добър (5) мога да си напиша, защото зад гърба ми има реки от доказателства. Има десетки филми и книги, за които съм помогнал. Стотици телевизионни и радио предавания, както и много роли. Всичко това ми дава удовлетворението да направя следващата крачка.
Димитър Маринов, първият български актьор, качил се на сцената на Оскар-ите, се срещна с варненска публика, за да представи двете си книги – „Към сцената“ и „Към екрана“, издадени от „Аз-буки“ в края на 2024 г. Пред своите почитатели и любителите на литературата и киното, актьорът разказа за своя необикновен житейски и професионален път и какво се крие..
Голямото предизвикателство в ерата на AI (изкуствения интелект) е как да развиваме естествения интелект. Toва коментира за Радио Варна ректорът на Икономическия университет (ИУ) във Варна проф. Евгени Станимиров. Няма да се изморя да повтарям, което правя вече 3-4 години, може би и малко повече, че когато висок естествен интелект ползва висок..
Интервю с Chris Caffery (SAVATAGE, TRANS-SIBERIAN ORCHESTRA) SAVATAGE са от онези групи, които през 80-те и 90-те години на миналия век дефинираха звука на американския прогресив метъл. 24 години след последния си албум „Poets and Madmen“ SAVATAGE се завръщат към активна дейност. Групата тръгва на турне, за съжаление без Jon Oliva, който има..
Индия не е туристическа дестинация и никой не си тръгва от там завинаги. Това е трансформиращо място. Всеки път се завръщаш променен и научил нещо различно. Човек се влюбва в Индия, ако я усети. Това сподели в предаването за туризъм и приключения "Хоризонти" варненката Диляна Димитрова, която доста пъти е пътувала до тази огромна страна. Диляна..
От гледна точка на доверието, в последните години има промяна в отношението на хората, които даряват в положителна посока. Това коментира за Радио Варна Теодора Бакърджиева, изпълнителен директор на Български дарителски форум, които оперират системата DMS. Дарителите - предимно индивидуалните, отделните хора, които избират да дaряват в..
Когато има развит масов спорт, тогава има и олимпийски медали, това каза за Радио Варна бивша професионална тенисистка, участвала на три олимпиади (в Барселона , Атланта и Атина ). Маратоните са страхотни събития. Аз съвсем случайно попадам днес на този във Варна. Била съм на маратони в европейски столици, където това събитие е..
Ивайло Христов от 12 клас на Математическата гимназия „Д-р Петър Берон“ е един от тримата национални лауреати на олимпиадата по Български език и литература (БЕЛ) за тази учебна година с максималния бал от 100 точки. Всъщност, един от тримата ученици с подобен бал. Но, освен това е национален лауреат от олимпиадата по Философия. Също за тази..