Фестивалите на Варна-20
ММФ „Варненско лято” 2019
На 19 юли, петък, от 19 ч. в Градската художествена галерия ще бъдат представени две премиери за Варна.
Музикантите от варненския квартет „Добри Христов“ - Красимир Щерев и Евгения Паскова - цигулки, Румяна Петрова - виола и Ваня Николчева –виолончело, ще изпълнят единствения Струнен квартет от Панчо Владигеров.
Във втората част на концерта цигуларят Димитър Буров ще води ансамбъла в Струнния октет на Джордже Енеску. Буров обича да се връща в родна Варна и да екзалтира публиката край морето с класата на своето музициране, получило признание с множество международни награди и солови участия по европейските сцени. В изпълнението към квартет „Добри Христов“ ще се включат още Тодор Николов - цигулка, Огнян Константинов – виола и Теодора Атанасова – виолончело.
И двете произведения са голямо предизвикателство към инструменталните умения на изпълнителите и може би заради това се изпълняват рядко - напълно незаслужено, защото музиката е великолепна.
„Владигеров и Енеску” – 19 юли, петък, 19 ч., Градска художествена галерия.
Г радската художествена галерия "Борис Георгиев" във Варна отбелязва 75 години от създаването си. Експозицията "Художниците в галерията" ще бъде открита от 18 часа днес. Тя е разположена на два етажа на историческата сграда на ул. "Любен Каравелов" 1. Историята на Градската художествена галерия Борис Георгиев във Варна започва през 1943 година,..
Вечер с творчеството на добруджанския краевед Георги Казанджиев ще се проведе днес в Регионалната библиотека "Дора Габе" в Добрич. Поводът е 85 години от рождението на писателя, автор на над 60 книги. Краеведските изследвания на Георги Казанджиев обхващат период от над 50 години от живота му. Те са посветени на различни селища от област Добрич -..
Изложбата "От Киноцентъра до музейната витрина" ще бъде открита на 7 февруари, петък, от 14 часа в Музея на Възраждането. Експозицията включва 15 автентични народни носии от фонда на Историческия музей в град Попово . Облеклата са част от колекция, събирана през 70-те и 80-те години на миналия век от екипа на серийния игрален филм "Капитан..
Министерският съвет прие решение за извършване на разходи за 2025 г. от централната администрация на Министерство на културата и държавните културни институти осъществяващи дейност в областта на сценичните изкуства. С решението се предлага да бъда осигурено финансиране на държавните културни институти, осъществяващи дейност в областта на сценичното..
С шедьовъра на Пучини, неговата последна творба „Турандот“, във Варненската опера ще отпразнуват Деня на любовта. Точно на 14 февруари публиката ще гледа великата музикална любовна история за китайската принцеса Турандот. Арията “Nessun dorma” ще звучи в изпълнение на тенора Валерий Георгиев в ролята на принц Калаф, Турандот ще оживее с гласа на Йоана..
Една дата не стига. Обявеният за 19 август концерт на Ник Кейв се оказа недостатъчен – билетите свършиха за 20 минути, а интересът оправда всички очаквания. Жаждата за тази интимна среща с гениалния артист остава неудържима. Затова Кейв и Колин Грийнууд ще се качат на сцената на Античния театър за втора вечер – 20 август 2025. Още една възможност да..
THE SMASHING PUMPKINS и SKUNK ANANSIE на сцената на "Hills of Rock 2025". Култовата 90-тарска вълна залива Гребната база в Пловдив това лято. THE SMASHING PUMPKINS идват за първи път в България. Те са една от онези банди, чрез които алтернативният рок не просто съществува, а оформя култура. С меланхоличния си, но мощен алт-рок, кристално чисти китари,..