Старо огледало от преди век дари варненецът Милен Кирачин на варненския Етнографски музей. Това е и едно от последните дарения в музея, дни преди да се навършат 45 години от откриването на експозицията му в морската столица.
Милен Кирачин е на 41 години, антиквар. Намира огледалото преди да бъде хвърлено на боклука, докато хора разчистват стари мебели от една къща. Малко след това отива на посещение в Етнографския музей и вижда, че в една от стаите – спалнята на музея, липсва голямо огледало, каквото често е имало. И решава да дари това, което е намерил.
"Намираме се в една огромна житейска криза - българското общество, българското семейство и българската личност. За съжаление една много малка част от старите вещи се запазва и им обръщаме внимание, поради темпото на живот, който водим в момента. Губим нашата идентичност и с това и нашето наследство. Много малък процент от българите пазят своето наследство и това са хората с възможности или много силно духовни личности, които имат силни връзки със своя род.", каза за Радио Варна Милен Кирачин.
Милен признава, че доста често вижда стари и ценни мебели изхвърлени на боклука. Като човек, който цени старите вещи съветва хората да оставят в наследство на децата си старите семейни реликви и предмети с емоционална стойност предавани от поколение на поколение. Или да ги даряват на музеите. Друга възможност е да ги предадат в антикварните къщи, където ще оценят предмета.
С тържество пред емблематичната сграда на ул. „Параскева Николау“ 7 Музеят по история на медицината към МУ – Варна чества 40 години от основаването си. Събитието събра представители на академичната общност, уредници, музейни работници, историци. Ректорът на Медицинския университет във Варна проф. д-р Димитър Райков поздрави екипа на музея и всички,..
Благотворителен кулинарен базар „Да отворим сърцата си за Кристиян“, организиран от самодейци в Балчик в навечерието на големия християнски празник, обедини десетки балчиклии в една кауза. Дарението е за Кристиян Костадинов - 26-годишен младеж от Балчик, страдащ от бъбречна недостатъчност. Сумата от 100 000 лв. е необходима за трансплантация на бъбрек в..
Единственият български военноморски офицер, който е стигнал до 67 градуса южна ширина, т.е. е прекосил Полярния кръг - кап. Теодоси Димитров, успява да опознае Антарктика. Българинът има възможността да трупа опит на Ледения континент и да се срещне със суровата природа, благодарение на шанса да бъде поканен на борда на аржентинския ледоразбивач..
Варна - „Най-добър град за живеене“. Помните ли тази титла, която имаше морската столица през 2007 г.? Сред критериите бяха: многото денонощни аптеки; магазините, които работят до късно; брой банкомати; учебни заведения; културен живот, но също и… “улични тоалетни”. По този критерий градът тогава получи 9 от 10 възможни точки. Днес в..
На 25 април Светата ни Църква отбелязва Светли петък. Този ден от Светлата седмица е посветен на възпоменаването на иконата на Божията майка "Живоприемни източник". На Светли петък, след литургията се извършва водосвет пред иконата на Божията Майка "Живоприемни източник", а ако местните обстоятелства позволяват се извършва шествие до водоеми..
В продължение на месеца на Франкофонията, от днес до 26 април във Варна ще се проведе 28-мият Фестивал на франкофонския училищен театър „Франкофонските сцени на България“ . Под патронажа на Илияна Йотова, вицепрезидент на Република България, този фестивал се организира съвместно от Алианс Франсез Варна, Асоциацията на преподавателите по..
Нови терапевтични кабинети – по кинезитерапия и по релационна психомоторика, бяха открити в Центъра за специална образователна подкрепа - Варна. В тях деца и ученици на възраст от 5 до 18 години ще работят за подобряване на мускулна сила и тонус, за координация и баланс, за развитие на моторни умения, повишена гъвкавост и мобилност, улеснено развитие..