Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пчеларите Александър Маринов и Гюнтер Исмаилов - за лошия сезон и проблемите в сектора

Александър Маринов и Гюнтер Исмаилов са пчелари от Русе. Маринов има 160 пчелни семейства. Той и колегата му изкарват прехраната си с пчеларство от години. Двамата взеха участие в Международния панаир на пчеларски продукти, който се провежда във Варна до 19 септември. За нивото на пчеларството в България и проблемите на производителите на мед у нас с тях разговаря Олга Карова:

Какви са проблемите пред сектора и тези, с които се сблъсквате тази година?

Александър Маринов: Проблемите, които срещаме тази година, са ниските добиви на мед, неблагоприятните климатични условия през сезона и ниската изкупна цена на меда, както и трудностите да реализираме продукцията си и инфлацията в страната ни.

Миналата седмица във Варна беше обявена готовност за подготовка за национален протест на пчеларите. Вие подкрепяте ли го?

Александър Маринов: Подкрепяме го напълно, трябва адекватно финансиране от държавата, подпомагане на кошер, и то ежегодно. Европейският съюз трябва да наложи ограничения на вноса на китайски и украински мед в ЕС, понеже основният проблем идва от там.

Гюнтер Исмаилов: Ощетени сме и от вноса от аржентински и различни видове мед в Европейския съюз. Нашите цени са много ниски тук, и това е единствено в България. Доколкото имам информация, в чужбина цените не са спаднали, лек спад има в Румъния, но там имат някакво субсидиране. Ние тук трябва да оцеляваме с 4,50 лв. за килограм изкупна цена на биологичен мед.  Когато платим данъци и такси, тази цена пада под 4 лв. С тези пари трябва да се прехранваме и да развиваме пчеларството в България. Това няма как да стане, не можем да оцелеем на тези изкупни цени. 

Какви са новостите при изваждането на меда, това, което модернизира продукцията Ви?

Гюнтер Исмаилов: Трябва да използваме нов инвентар и нови машини и всичко това трябва да се закупи от продукцията, която сме добили, като я продадем. Но ние не можем да се конкурираме с чуждите държави, защото не можем да си позволим да си купуваме нови технологии и да работим по техния стандарт, тъй като цената ни е много ниска. Как можем с 4 лв. мед/кг. или 4,50 да сме конкурентоспособни в ЕС? И да имаме нови технологии в България? Според мен има спад откъм технологии и откъм новости. Няма как да просперира този бранш, при положение че цената на меда пада с почти 50 % спрямо миналата година.

Цялото интервю с Александър Маринов и Гюнтер Исмаилов чуйте в звуковия файл:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Варненски студент създаде триста шрифта

Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..

публикувано на 31.01.25 в 08:00
Екип TexНова

Сензорна витрина за плодове и зеленчуци – иновация на студенти от Варна

Прототип на сензорна витрина за плодове и зеленчуци, която се управлява с помощта на изкуствен интелект, е единият от двамата победители в пилотното издание на иновативната образователна програма GEN I: Иновация Генерация на  Schwarz IT България. Тя е разработена от екип от четирима студенти от Икономическия университет и Висшето военноморско..

публикувано на 30.01.25 в 11:23

Жители на Суворово събраха пари за нови камбани на храма "Възнесение Господне"

С нови камбани ще посрещне Великден храмът „Възнесение Господне“ в Суворово. За около месец местните жители са събрали близо 19 хиляди лева, които ще стигнат за изработването на три камбани. В края на миналата година става ясно, че камбаната на храма е спукана. Църковното настоятелство търси съдействие от кмета Данаил Йорданов и..

публикувано на 30.01.25 в 07:20

"Умната" пазарска количка на студенти от Варна

Пазаруването в магазини на големи хранителни вериги е всекидневие за много хора у нас. Във всички варненски квартали вече има такива супермаркети, които много хора ползват като квартален магазин – не за да пазаруват на едро, а за да си купят продукти, с които да приготвят вечерята след работа. След работа са и най-натоварените часове в..

публикувано на 29.01.25 в 08:05

За европейско самочувствие и достойни старини настояват пенсионери в Балчик

Увеличаване на всички пенсии, приемане на закон за възрастните хора, който ще даде възможност за социална защита и предпоставка за европейско самочувствие и достоен живот на пенсионерите, безплатни здравни грижи и обслужване в съответствие със стареенето, понижаване цените на лекарствата за пенсионери и инвалиди. Това са част от исканията на..

публикувано на 28.01.25 в 08:15

Кр. Стоянова: По четири-пет пъти годишно се правят проверки на противопожарните системи в хотелите

Разкриването на участъци на полицията и на пожарните служби на територията на курортните комплекси ще даде по-голяма сигурност за безопасността на туристите, които почиват в тях. Това каза в предаването „Новият ден“ Красимира Стоянова от Сдружение „Българска хотелска асоциация“. В курортите край Варна такива участъци има само в к.к. „Албена“,..

публикувано на 27.01.25 в 10:52

Как да бъдем най-добрата си версия днес?

Най-доброто от нас днес – как да изчистим съзнанието си, да се чувстваме по-добре и успяваме в повече неща. Да забавим не само естествения процес на стареене, но и да се подмладим, не само физически. Това ни споделя „перфектната неперфектна“, както се шегува, йога ентусиастът Антония Криван от Балчик. Запалва се по йога преди повече от..

публикувано на 27.01.25 в 08:30