Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Есенният дъжд увеличава риска от аквапланинг

Есенният дъжд поставя допълни изисквания върху гумите. Според автомобилни експерти, само рейтингът за добро сцепление на мокра настилка не е достатъчен, за да се избегне риска от аквапланинг. Дълбочината на протектора и стила на шофиране са от особено значение в дъждовните дни, предупреждават експертите.

Светлата част на деня намалява с всеки изминат ден и днес тя е 12 часа от изгрева в 6.59 часа до залеза в 19. Вечерите стават все по-тъмни, а валежите от дъжд все по-чести. Пътищата с дупки стават все по-опасни и незабележими особено след дъжд. Рискът от аквапланинг се увеличава, когато водата насъбрала се върху пътната настилка няма време да изсъхне.

Под гумата се образува водна възглавница, когато шарката на протектора не може да премахне водата между гумата и пътя. Това кара гумите да изгубят сцеплението си, както и управляемостта, поради което шофьорът не може вече да контролира автомобила.

Аквапланингът може да изненада дори и най-опитните шофьори, тъй като, за жалост, е невъзможно да се упражни реакцията на шофьора предварително, предупреждават експертите. Те съветват, че сега е моментът всеки шофьор да провери състоянието на гумите си и налягането в тях.
Висококачествена лятна гума с достатъчна оставаща дълбочина на протектора е най-сигурният избор за мокрите есенни пътища. Ако гумата е износена, каналите по нея няма да съхраняват достатъчно вода.

В сравнителен тест, публикуван в изданието на World of Technology, едно от водещите автомобилни списания, от май 2019 г., износена лятна гума с дълбочина на протектора 3-4 мм има осезаемо по-лошо управление, отколкото нова лятна гума с дълбочина на протектора 7 мм. В теста, новата гума, влязла в аквапланинг при скорост от 83.1 км/ч, когато водната възглавница на пътя е била с дебелина от 10 см, докато износената гума е влязла в аквапланинг при скорост от 61.2 км/ч.

С цел да се намали риска от аквапланинг е нужно да смените гумите си, когато дълбочината на протектора падне под 4 мм, съветват специалистите. Новата лятна гума също така ще намали спирачния път на мокра настилка, но въпреки това характеристики като сцепление на мокро и спиране на мокро не бива да се бъркат със склонността на гумата към аквапланинг.

"Категорията за сцепление, посочена върху етикетите за гуми на Европейския Съюз показват ефективността на гумата при сцепление на мокра настилка, с други думи, как гумата се държи, когато спира на мокър асфалт. Въпреки това, склонността към аквапланинг не може да бъде извлечена от етикетите за гуми", напомнят експертите.
В допълнение към състоянието на гумите, налягането в тях също е важен фактор. Ако налягането в гумите не е достатъчно, те може да не запазят формата си във водата. Това ще направи колата по-податлива на аквапланинг.

Избягвайте изпреварванията и локвите! 
В допълнение на висококачествените летни гуми, това което се случва между седалката и волана също е изключително важно. Нужно е да намалите скоростта си, когато шофирате на дъжд, категорични са автомобилните експерти. Те съветват допълнително намаляване на скоростта, когато шофирате през локви на пътя. Когато това е възможно, нужно е да се опитате да избягвате коловозите и дупките, тъй като в тях обикновено се събира вода. Също така не се препоръчва изпреварване. Автомобилът може лесно да влезе в аквапланинг, когато се наложи да минете през коловози, докато сменяте лентата. Ако въпреки тези предпазни мерки, все пак колата ви попадне в аквапланинг, специалистите съветват: На първо място запазете спокойствие. Следващата стъпка е да отпуснете газта и да натиснете съединителя надолу с цел да забавите колата и да възстановите сцеплението. Спирачките няма да помогнат, тъй като само oще ще намалят сцеплението. И не на последно място - дръжте кормилото изправено, за да избегнете попадане в канавка или насрещното платно, когато сцеплението се възстанови.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Балчик отбелязват 1 ноември с поетичен поклон на членовете на клуб "Йордан Кръчмаров"

Сред редицата събития по повод 1 ноември - Деня на народните будители, в Балчик е поетичният поклон на членовете на литературен клуб „Йордан Кръчмаров“ при читалище „Паисий Хилендарски 1870“. Събитията по този повод не спират до тук. На  6 и 7 ноември творческата организация кани за участие в курс по творческо писане с Камелия Кондова- от  1 5.00..

публикувано на 01.11.24 в 08:54

Отбелязваме Деня на народните будители

На 1 ноември честваме Деня на народните будители. За първи път той е отпразнуван в Пловдив през 1909 година. Дотогава, на тази дата се е празнувал денят на Свети Иван Рилски по стар стил.  В този ден се отдава почит на делото на книжовниците, просветителите, борците за национално освобождение , съхранили през вековете духовните..

публикувано на 01.11.24 в 06:47

ВСУ „Черноризец Храбър“ с отлични акредитационни оценки за всички специалности от професионално направление "Архитектура, строителство и геодезия”

Националната агенция за оценяване и акредитация (НАОА) присъди изключително висока оценка при програмната акредитация на професионално направление „Архитектура, строителство и геодезия“, област на висшето образование “Технически науки” на Варненския свободен университет - 9,28 – една от най-високите в страната. Оценката поставя ВСУ „Черноризец Храбър“..

публикувано на 31.10.24 в 14:56

На 1 ноември във Варна представят "Счупената вяра" - фотоизложба за изоставените храмове у нас

На 1 ноември – Деня на народните будители, Варна ще бъде домакин на авторската идея на Радослав Първанов   „Счупената вяра“ . Фото-проектът цели да покаже и разкаже историите на изоставени православни храмове, на част от които вече са подети кампании за възстановяване. Експозицията ще бъде открита от 18.30 часа в Морско казино. Изложбата  ще..

публикувано на 31.10.24 в 12:44

Зелени Балкани отбелязват Деня на Черно море с поредно преброяване на делфините

От 31 октомври в продължение на пет дни Зелени Балкани ще осъществи поредната си експедиция за преброяване на делфините. Стартовата точка по това време от годината е от нос Галата до границата с Турция. Това съобщи Димитър Попов – член на УС на Зелени Балкани, водеща организация в областта на опазването на редки видове и местообитания в..

публикувано на 31.10.24 в 09:39

Карин дом връчва наградите "Иван Станчов"

Карин дом ще отличи посланиците на децата с награди „Иван Станчов”. Дарители, доброволци, благодетели и застъпници за правата на децата със специални потребности ще бъдат наградени с приз, вдъхновен от делото на Иван Станчов. Днес от 18 часа ще се проведе Годишното благотворително събитие на Карин дом под  мотото „Бъди посланик на децата”.  Ще..

публикувано на 30.10.24 в 14:50

Сериал за Иванчо и Марийка готви Росен Марков

Нова продукция за хората подготвя Росен Марков. Сериалът започва от днес. Целта е да бъдат провокирани усмивките на българите, които все по-рядко се усмихват, каза Марков. Сценарист е негово величество народът. Чуйте още:

публикувано на 30.10.24 в 13:11