Далеч от главен път, далеч и от голям град – днес гостуваме на жителите на провадийското село Черковна. Чакат ни отрано, за да разкажат за живота в селото, да се похвалят с това, което имат и ревностно пазят. Село Черковна е известно с това, че в него винаги са живяли само българи. Дори и по времето на турско робство. Твърди се, че на негова територия се е извършвала първата черковна дейност във варненска област, оттам идва и името Черковна. Там стои и до днес сградата на първата църква строена във варненско – храмът „Свето Възнесение Господне“. А до него е и сградата на първото българско училище във варненско, основано от книжовника и учителя Рашко Блъсков, строено през 1841 година.
Пристигнахме в Черковна в слънчево и топло утро / бел.авт. - аз и фотографът Румен Сарандев, на когото са всички снимки/. Влязохме в селото по чисти улици, в тишината на сутрешните селски моменти, когато всеки шета нещо из двора. Спряхме пред кметството, където ни чакаше кметът Румяна Николова.Седнахме в беседката отвън. Около нас са старата църква, първото училище, пенсионерския клуб, читалището и магазина. И докато се запознаваме пристигна и първия ни събеседник – Христа Балинова, на 89 години...
И вкупом тръгваме към църквата.
Много отдавна, още преди основаването си Черковна е била черковен център на близките села. Преди войната от 1828 – 29 година в цялата варненска област не е имало нито една църква, затова населението се черкувало съвсем примитивно – под дърветата. В Черковна по това време се черкували под един дъб в двора на Ескар Вълчо, разказват историческите справки на местния учител и родолюбец Христо Чернев, който издава книгата Кратка история на село Черковна. През 1838 година в селото започнал строеж на първото църковно здание дълго 20 метра, широко 6-7 метра, с цял навес от южната страна. Черквата била завършена през март 1841 година. Имала каменен зид, керемиден покрив, белосани стени с четириъгълни прозорци и железни решетки по тях. Отпред имало зелена морава. По-късно през 1876 година църквата е надстроена и разширена. Направен е втори етаж, защото навремето жените са имали право да влизат само там. Той стои и до днес. И събеседниците ми си спомнят за нея - Йорданка Христова, Милчо Момчев, Йорданка Кирякова, Милена Илиева, Радка Тунчева, Нико Ников и Гинка....
Непосредствено до църквата в Черковна се намира първото българско училище, което е открито във Варненска област. Отиваме да го видим с черковненци и с кмета Румяна Николова, с която вървим напред...
И читалището в Черковна впечатлява, също като църквата и училището. Двуетажно с балкон и гримьорни и цяла стена с грамоти и отличия на певческата група. Сградата е завършена през 1955 година и тя с доброволния труд и пари на местното население. За нея разказа Христина Филева, която работи в читалището...
В село Черковна сме. Селото, в което откакто съществува живеят само българи. Днес постоянно живеещите в него са 160 души, разказа кметът Румяна Николова. И тя е родом от там.
И така завърши гостуването ни в селото. Почерпиха ни с кекс и тиквеник – домашно приготвени и много вкусни. И тъкмо да тръгнем разбрахме, че в Черковна живее бабата на Симона Дянкова – капитанът на ансамбъла ни по художествена гимнастика. Отидохме и до нейната къща. Намерихме я в двора. Посрещна ни и ни покани да влезем. На стената в гостната й е поставен календар на националния ансамбъл по художествена гимнастика. На другата стена виси сувенир подарък от Баку, където бяха гимнастичките ни на световно първенство. А на масата бонбони, пак от Баку, с които баба Пенка ни почерпи.
Пенка Миланова е последният ни събеседник в Черковна. Тръгваме си с усещането, че ще се върнем отново. Заради хората, заради спокойствието и заради българщината запазена през вековете.
Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото събитие на Площад НАУКА ще бъде на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..
Голям празник предстои в Балчик на 22 февруари от 13.00 часа на централния площад. Организаторите от местния Исторически музей канят не само местните, но и жителите от региона и страната. „Защото тогава ще ни гостува спектакълът „ТЕ ИДАТ... КУКЕРИТЕ“ на НЧ “Просвета-1928”, с. Чарган, Ямбол. Кукерската група е част от фестивала “Кукерландия”,..
Учените наблюдават с повишен интерес сеизмичната активност на гръцкия о.Санторини, тъй като подобно явление нито сеизмолозите в Гърция, нито тези в България са наблюдавали досега. Това каза за радио Варна доц.Пламена Райкова, сеизмолог в Института по геофизика, геодезия и география към Българската академия на науките. Тепърва..
Православната църква почита на днешния ден паметта на св. Фотий. Патриарх Фотий се е борил против изопачаванията на християнството и често влизал в разногласие с византийските императори. В зависимост от курса на тяхната политика той бил свалян и пак възстановяван на патриаршеския престол. С неговото име и ревностен християнски дух е завинаги свързана и..
Тази година към инициативата „Дари книга, подари любов“ се присъединява и Народно читалище „Паисий Хилендарски – 1870“ в Балчик, съобщават от културния център. Осмата книгодарителска кампания в България е под наслов „Дари книга, подари любов“. Чрез нея страната ни отново е част от международните инициативи в чест на International..
От тази седмица в екипа на Община Балчик е младши експерт "Младежки медиатор" по Националната програма "Активиране на неактивни лица". За целта е обособено работно място в информационния център на администрацията, гише № 6. Сред функциите на младежкия медиатор е да комуникира с кметовете на населените места, директори на училища, читалища,..
Учени откриха мистериозни дупки на дъното на Атлантическия океан, чийто произход остава загадка, съобщава БГНЕС. По време на експедиция на Националното управление за океаните и атмосферата на САЩ (NOAA), изследователи попаднали на серия от подредени дупки на океанското дъно. Те са разположени близо до Азорските острови на дълбочина от 2500..