Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"На село" в Черковна - най-българското варненско село

26
село Черковна
Снимка: Румен Сарандев

Далеч от главен път, далеч и от голям град – днес гостуваме на жителите на провадийското село Черковна. Чакат ни отрано, за да разкажат за живота в селото, да се похвалят с това, което имат и ревностно пазят. Село Черковна е известно с това, че в него винаги са живяли само българи. Дори и по времето на турско робство. Твърди се, че на негова територия се е извършвала първата черковна дейност във варненска област, оттам идва и името Черковна. Там стои и до днес сградата на първата църква строена във варненско – храмът „Свето Възнесение Господне“. А до него е и сградата на първото българско училище във варненско, основано от книжовника и учителя Рашко Блъсков, строено през 1841 година.


Пристигнахме в Черковна в слънчево и топло утро / бел.авт. - аз и фотографът Румен Сарандев, на когото са всички снимки/. Влязохме в селото по чисти улици, в тишината на сутрешните селски моменти, когато всеки шета нещо из двора. Спряхме пред кметството, където ни чакаше кметът Румяна Николова.Седнахме в беседката отвън. Около нас са старата църква, първото училище, пенсионерския клуб, читалището и магазина. И докато се запознаваме пристигна и първия ни събеседник – Христа Балинова, на 89 години...

Христа Балинова


И вкупом тръгваме към църквата.

Много отдавна, още преди основаването си Черковна е била черковен център на близките села. Преди войната от 1828 – 29 година в цялата варненска област не е имало нито една църква, затова населението се черкувало съвсем примитивно – под дърветата. В Черковна по това време се черкували под един дъб в двора на Ескар Вълчо, разказват историческите справки на местния учител и родолюбец Христо Чернев, който издава книгата Кратка история на село Черковна. През 1838 година  в селото започнал строеж на първото църковно здание дълго 20 метра, широко 6-7 метра, с цял навес от южната страна. Черквата била завършена през март 1841 година. Имала каменен зид, керемиден покрив, белосани стени с четириъгълни прозорци и железни решетки по тях. Отпред имало зелена морава. По-късно през 1876 година църквата е надстроена и разширена. Направен е втори етаж, защото навремето жените са имали право да влизат само там. Той стои и до днес.  И събеседниците ми си спомнят за нея - Йорданка Христова, Милчо Момчев, Йорданка Кирякова, Милена Илиева, Радка Тунчева, Нико Ников и Гинка....

Снимка



Непосредствено до църквата в Черковна се намира първото българско училище, което е открито във Варненска област. Отиваме да го видим с черковненци и  с кмета Румяна Николова, с която вървим напред...

Снимка


И читалището в Черковна впечатлява, също като църквата и училището. Двуетажно с балкон и гримьорни и цяла стена с грамоти и отличия на певческата група. Сградата е завършена през 1955 година и тя с доброволния труд и пари на местното население. За нея разказа Христина Филева, която работи в читалището...



В село Черковна сме. Селото, в което откакто съществува живеят само българи. Днес постоянно живеещите в него са 160 души, разказа кметът Румяна Николова. И тя е родом от там.

Румяна Николова


И така завърши гостуването ни в селото. Почерпиха ни с кекс и тиквеник – домашно приготвени и много вкусни. И тъкмо да тръгнем разбрахме, че в Черковна живее бабата на Симона Дянкова – капитанът на ансамбъла ни по художествена гимнастика. Отидохме и до нейната къща. Намерихме я в двора. Посрещна ни и ни покани да влезем. На стената в гостната й е поставен календар на националния ансамбъл по художествена гимнастика. На другата стена виси сувенир подарък от Баку, където бяха гимнастичките ни на световно първенство. А на масата бонбони, пак от Баку, с които баба Пенка ни почерпи.


Пенка Миланова

Пенка Миланова е последният ни събеседник в Черковна. Тръгваме си с усещането, че ще се върнем отново. Заради хората, заради спокойствието и заради българщината запазена през вековете.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

5 октомври - Международен ден на учителя

На 5 октомври в България и още над 100 държави по света се отбелязва Деня на учителя. Идеята за празника идва от състоялата се през 1966 г. в Париж Специална междуправителствена конференция за статута на учителите, в резултат на която е подписан документът „Препоръки, касаещи статуса на учителя“. По повод годишнина от приемането на..

публикувано на 05.10.24 в 07:00

Фестивал на занаятите и изкуствата се провежда в Добрич

В рамките на три дни в Добрич се провежда петото издание на „Фестивала на занаятите и изкуствата“. Организатор на събитието е Фондацията „Добруджа – история, традиции, култура“, в сътрудничество с Фондация „Добруджанска задруга“ и с финансовата подкрепа на Община Добрич. На фестивала се представят майстори, занаятчии и творци от цялата страна...

публикувано на 04.10.24 в 17:05

Срамежливата Марго - малкото леопардче в зоопарка във Варна, се показа на света (СНИМКИ)

Малкото леопардче Марго - най-новият обитател на Варненския зоопарк, което се роди през юли, придоби смелост и вече не се крие. Тя обаче се чувства по-сигурна, докато е около майка си Киара. Марго има и осиновители, които ще дават своя принос за отглеждането ѝ. Днес малкото диво коте направи своята първа изява пред медиите и влезе в обектива на Радио..

публикувано на 04.10.24 в 15:35

Събития и във Варна в Световната седмица на Космоса

Редица събития и интересни дейности ще се проведат със студенти и курсанти в Планетариума на Висшето военноморско училище "Никола Й. Вапцаров" в Световната седмица на Космоса. Ученици от няколко града също ще се включат в инициативите. Това каза доц. Веселка Радева, ръководител на Планетариума във ВВМУ във Варна.  В дните, посветени на Космоса в цял..

публикувано на 04.10.24 в 10:18

Музиканти и занаятчии ще омаят жителите на квартал Галата през уикенда

На 5 и 6 октомври в читалище “Васил Левски” в квартал Галата ще се проведе първото издание на Омая Етно Фест.  Фестивалът ще представи на публиката специално подбрана програма от занаятчии и музиканти , а деца, младежи и възрастни ще се гмурнат в чудния свят на народното творчество. Публиката е поканена да свие ръкави и да извае..

публикувано на 04.10.24 в 09:54

Забраната за внос на слънчоглед срива производителите на олио у нас

По-малко от една трета от мощностите на преработвателите на слънчоглед у нас са натоварени. Това каза за Радио Варна Яни Янев – председател на Асоциацията на преработвателите. Причината е в липсата на суровина. Още повече, че тазгодишната реколта на слънчоглед е с около 50 на сто от нормалните за страната. Икономистът Димитър Събев:..

публикувано на 04.10.24 в 08:33

Над денонощие блокирани на летището - кой носи отговорност и как да потърсим правата си?

Преди няколко дни гръмна новината за над 80 българските туристи, които останаха блокирани повече от денонощие на летището на гръцкия остров Корфу. Технически проблем със самолета забавя полетът с няколко часа, после с още няколко и така повече от 30 часа, както пише в публикация в социалните мрежи един от чакащите българи, с който опитахме,..

публикувано на 04.10.24 в 08:26