200 милиона лева повече в бюджета за догодина за болнично лечение поиска КНСБ в Международния ден за достоен труд. Стотици здравни работници от цялата страна участват в протеста пред Министерския съвет за по-високи заплати и нормални условия на труд в здравеопазването. Мотото е „Искаме решение на проблемите днес“.
Синдикатите настояват минималната заплата на медицинските сестри в общинските болници да е 900 лева, а в университетските - 950 лева, и съответно 1100 и 1200 лева начална стартова заплата за младите лекари.
Организаторите на протеста смятат, че трябва да се намери решение на проблемите днес и то за всички медици, които работят в системата на здравеопазването.
Председателят на Българската асоциация на специалистите по здравни грижи Милка Василева и вицепрезидентът на КНСБ д-р Иван Кокалов обясниха преди началото на демонстрацията:
„Абсолютно реалистично е и ние отдавна смятаме, че е реалистично, защото това е заложено в Колективния трудов договор, а преди да се подпише Колективен трудов договор, са направени необходимите финансови разчети“, каза Василева. Тя призова министър Кирил Ананиев да каже къде са отишли обещаните средства за заплати на медицинските сестри. Според Асоциацията парите в здравеопазването се разпределят непрозрачно и на субективен принцип, затова настояват за прави и контрол.
„Протестът е съвсем навреме. Аз очаквам, че действително ще се посъбудят политиците и действително ще се изпълни Колективният трудов договор. Най-различни сметки има, но ако влязат допълнително, може би над 200 милиона в Касата, специално за болничното здравеопазване, мисля, че 99% ще бъдат достигнати нивата“, смята Кокалов.
Президентът на КНСБ Пламен Димитров обяви, че КТД изпълняват предназначенията си там, където са сключени. Вече са подписани 229 такива договори в цялата страна. На много места са достигнати нивата от 900 лева стартови заплати.
Декларация с исканията ще бъде внесена в НС, в МС и в две министерства
Протестната акция има за цел да предложи на законодателната, на изпълнителната и на местната власти да стане възможно и да бъде изпълнено заплащането, което е договорено в Колективния трудов договор през 2018-а за сектор „Здравеопазване“.
Декларация с исканията на протестиращите ще бъде внесена в Народното събрание, в Министерския съвет, в Министерството на здравеопазването и в Министерството на финансите.
Българският лекарски съюз обяви в края на миналата седмица, че няма да се включи в протеста поради постигнати договорености с Министерството на здравеопазването, които гарантират по-добри условия на труд и заплащане на лекарите и на специалистите по здравни грижи.
От Националното сдружение на общопрактикуващите лекари също няма да участват, защото не могат да увеличат заплатите, както е записано в КТД, тъй като в тези болници няма такива приходи.
Подмяна на общественото здравеопазване с частно
Тече процес на тотална подмяна на общественото здравеопазване с частно, заяви в интервю за предаването „Преди всички“ д-р Мими Виткова, председател на Асоциацията на лицензираните дружества за доброволно здравно осигуряване и бивш здравен министър.
„Здравеопазването не е сергия, а е дълбоко социална система“, подчерта тя. Според нея през клиничните пътеки няма да се реши проблемът, затова и протестите отново набъбват и се разрастват, а двете правителствени постановления за увеличаване на средствата са смущаващи:
„За да се направи това постановление на Министерския съвет, би трябвало да са извадени едни бюджетни пари – 50 млн. лева. След 1 месец тихо, незабелязано от 50 млн. те стават 6 млн. Как цялото правителство реши, че може да извади тези пари и да ги даде на търговски дружества. Нашата здравна система е единствена в света, която е прост аритметичен сбор от търговски субекти. Такава здравна система в света няма“. По думите на д-р Виткова има цели профили в медицината, в които не е влязъл нито лев от увеличението на клиничните пътеки.
Тя смята, че разделянето на протеста няма да е от полза.
„Ако целта е наистина да се намалят тежките диспропорции във възнагражденията в здравната система, би трябвало силите да бъдат обединени, а позициите избистрени“, категорична е д-р Виткова. Тя подчерта, че формирането на заплатите сега е в ръцете на търговските дружества. Според нея, докато това е така, няма как да се реши проблемът, защото в момента има 4 и 5-цифрени заплати и те не са единични.
Бившият здравен министър изказа мнение, че е необходима методика за формиране на работната заплата, за да има повече справедливост. Според д-р Виткова трябва да се увеличат публичните разходи за здравеопазване и да се намалят разходите от джоба на пациента.
Тежка криза
„Това, което днес искат протестиращите, са напълно постижими и справедливи неща“, каза д-р Нигяр Джафер от ДСП, зам.-председател на НС и член на парламентарната здравна комисия. Тя посочи причините, довели до кризата в системата:
„Незнанието как функционира системата от страна на хората, които упражняват властта и които са в изпълнителната власт, и раболепието, заради които никой не посмя да каже на премиера, че предложението да се дадат така пари няма да доведе до увеличение на заплатите на тези хора“.
Липсата на доверие към институциите е важният въпрос, подчерта тя. Според д-р Джафер правилата трябва да са еднакви за всички – и за частни, и за държавни болници.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Обмислят варианти за осветяване на отсечка, която в момента се използва за обходен маршрут, докато текат ремонтните дейности на пътя "Аспарухово" - "Галата". Пътят излиза от чертите на район "Аспарухово" и се стопанисва от Агенция "Пътна инфраструктура", каза кметът на район "Аспарухово" Ивайло Маринов. Той отбеляза, че там няма електрически стълбове..
"Вие допринесохте съществено за деблокирането на работата на Народното събрание с избора на предложения от вас председател“. С тези думи президентът Румен Радев се обърна към представителите на "БСП – Обединена левица“, с които имаше среща в рамките на консултациите преди връчването на първия мандат за съставяне на правителство, предаде БНР...
Живеещи в района на автогарата във Варна настояват да бъдат премахнати антипаркинг колчета, монтирани до блок 27, тъй като ограничават достъпа на линейки и пожарни коли. Това каза Тони Нинов. Той каза, че се чувстват дискриминирани, а всяко едно възпрепятстване на медицински екип заради такива пречки може да доведе до фатални последици. По думите му..
300 коледни пакета ще бъдат раздадени на хора в неравностойно положение. Благотворителната инициатива е специално подготвена в навечерието на едни от най-светлите и обичани празници - Коледа и Нова година, и се организира от Община Варна, съвместно с Български червен кръст - Варна и Дирекция „Социално подпомагане“ в морския град. Коледните пакети..
Над час и половина продължи дискусията по казуса със спряното разрушаване на бункера със специално предназначение във варненския район „Младост“, за което стана ясно в началото на миналата седмица. Припомням, че бункерът на парцел на бившия радиозавод, продаден на частна фирма, която на 30 ноември започнала да разрушава част от него...
По предлагания от правителството проектобюджет за следващата година няма единодушие в Тристранния съвет, предаде БНР. Бизнесът иска замразяване на заплати и съкращения в администрацията, а синдикатите настояват за по-високи обезщетения за безработица и майчинство. Министърът на финансите Людмила Петкова заяви от своя страна, че предлаганите бюджетни..
Втора детска линейка, специализирана за новородени деца, купена със събраните от кампаниите на сдружението „Аз вярвам и помагам“ , беше осветена и представена на официална церемония в двора на Акушеро –гинекологичната болница „Проф. д-р Димитър Стаматов“ във Варна. Първата детска линейка е обслужила за една година над 4500 случая и е изминала..