Нурхан Фехим и Тодор Тачев са двама младежи, отдадени на доброволчеството. Нурхан е щатен специалист “Младежка дейност” в Областния съвет на Българския червен кръст във Варна, а Тодор - доброволец и член на младежкия авариен екип към структурата. Единият е студент в Медицинския университет, а другият - десетокласник във Варненското средно училище с езиково обучение "Александър С. Пушкин".
"Всяка една нова година темата за доброволчеството навлиза в ежедневието на нас, младите. До голяма степен се забелязва ръст на доброволците през годините", акцентира Тодор Тачев. Първият печат в членската му книжка е бит през 2017 година, интересува се тясно от първата помощ и иска да следва медицина, след като завърши училище. "Младежкият авариен екип е доброволческо формирование към БМЧК. Занимаваме се с превенция на последствията след бедствия, аварии и катастрофи, както и с обучения по първа помощ по училища. Целим да запознаем населението с опасностите и да подготвим хората за такива случаи. Чрез хуманизъм - към мир и приятелство, това е мото, което се наложи в близките години. Чувствам се удовлетворен и изключително щастлив, че съм способен да помагам на много хора. Чувствам, че времето, което отделям, не е загубено", допълни Тодор.
В момента тече набирането на доброволци, в ход са и обученията за нови попълнения в младежката структура на червенокръстците. Младежите, които учат в гимназите или университетите, могат да получат информация както на място по време на ежеседмичните сбирки, така и от сайта на БМЧК-Варна или Фейсбук страницата им, каза Нурхан Фехим. "Определено не е лесно да си доброволец, ти се отдаваш на тази кауза. Но единственото нещо, което се изисква от теб, е да имаш желание и хъс. Това е основната движеща сила на работата ни. Тази организация ме кара да се чувствам част от света. В днешно време е лесно да се информираш кои хора имат нужда от помощ, от благотворителност. Днес това, което трябва да ни води, е да сме човечни, толерантни към другия и да можем да му помогнем", добави Нурхан Фехим.
За удовлетворението да помагаш на хора в нужда, за изминалите и предстоящи кампании в Българския младежки червен кръст и за подготовката на 100-годишнината от учредяването на структурата - чуйте от интервюто, което дадоха Нурхан Фехим и Тодор Тачев за предаването "Улица "Събота":
Още малко ноември. Още малко кротки следобеди, погалени от есенен вятър. Още малко време между слънцето и снега. Още малко до онези завладяващи моменти, когато ще пишем желания, ще се радваме на коледните светлинки, ще планираме празнични вечери и сърцата ни ще тръпнат в очакване на следващото преживяване, следващия житейски епизод, следващото..
Центърът за настаняване от семеен тип "Владиславово А" е социална услуга от резидентен тип, част от Комплекса за социални услуги за деца и младежи, лишени от родителска грижа. Центърът работи от 2015 година и е дом на 11 деца и младежи със специални потребности на възраст от 3 до 25 години. Скоро очакват и нов член на семейството си. Всички те са..
Традиционно през месец ноември Радио Варна кани всички малки творци да се включат в конкурса за рисунка. Тази година темата е „Моята Коледа”. Това е деветата поредна година, в която медията приканва всички деца на възраст от 6 до 16 години да проявят своя талант в артистичния конкурс. По традиция една от избраните рисунки ще бъде..
На 25 ноември отбелязваме Международният ден за елиминиране на насилието срещу жени. Въпреки напредъка, дикриминацията и насилието над жени продължава да е един от основните проблеми на обществото. Едва през април тази година (2024 г.) Европейският парламент одобри първите в историята на ЕС правила за борба с насилието над жени и домашното насилие...
Свети Климент Охридски е средновековен български учен и първият епископ, проповядвал на старобългарски език. Основател е на Охридската книжовна школа. Православната ни църква го тачи като един от светите Седмочисленици. Първият съвременен университет в България – Софийският университет „Свети Климент Охридски“ , е наречен на негово име при..
Войната в Сирия продължава вече 13 години. Милиони сирийци се превърнаха в бежанци. Един от тях е Рустом Абдулкадер. Той е на 42 години. Избира живота на бежанец. Едната причина е, че не иска той или синовете му да се бият за някоя от воюващите страните и да избиват сънародници. Втората и по-важната – има болно дете. Засега семейството е в България, в..
Едно от най-старите читалища в област Добрич – това в село Гурково, е заплашено от затваряне заради лошото състояние на сградата. То е построено в периода от началото до средата на миналия век с доброволния труд на местни хора. Заради дългогодишно неглижиране и липса на достатъчно финансиране се стига до момента, в който от Регионалната здравна..