Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Източване на дебитни карти с умни устройства - как да се предпазим

Снимка: БНР

Как да се предпазим от изобретателни хакери, които с помощта на малки преносими устройства източват средства от дебитните и кредитни карти на неподозиращи пътници в метрото например?  

За съжаление не е мит мобилното източване на безконтактни карти до лимитната стойност, позволена от банките за разплащане без ПИН код, коментира в предаването "Хоризонт до обед" експертът по кибер сигурност Любомир Тулев.  

Безконтактните технологии улесняват кражбата

Има такива регистрирани случаи през изминалите години, особено откакто технологията на безконтактните плащания навлезе в България, посочи Тулев. Особено чести са случаите в Западна Европа.

„Именно използвайки тази безконтактна технология, много престъпни фигури в страната ни се преориентираха, разработвайки малки, портативни, преносими ATM-устройства, които бяха така конфигурирани, така настроени, че да могат да генерират плащане, сякаш сте заплатили за услуга“, поясни той.

„На практика човек, който държи в своята малка чантичка или в яке, в джоба си, малко портативно устройство, буквално докосвайки се до вас, в случай, че знае къде точно се намира тази карта, къде сте я поставили въпросната ваша безконтактна карта, има възможност да източи такава сума, до определения лимит от нашата банка.“

Специални калъфчета блокират сигнала

Начинът да се защитим от подобна опасност е прост – като поставим кредитната или дебитна карта на място, в пакетче, в нещо, което около нея да блокира сигнала, посъветва специалистът, като уточни, че има фирми у нас, които произвеждат такива калъфчета или пластики.

„Които произвеждат пластика с размерите на дебитна карта. Тази карта, поставяйки я пред или зад дебитната ни карта, блокира сигнала на около сантиметър от нея. Така на практика не може да стане източването. Други производители разработват т.нар. пликчета, но при всички тях технологията, идеята е една и съща – те създават специално поле около картата на принципа на Фарадеева клетка, което на практика блокира сигнала. Картата ви на практика не може да излъчи сигнал към ATM-устройството в джоба на атакуващия, на престъпника."

Много от банките в Европа предоставят тези продукти на своите клиенти напълно безплатно, съобщи Любомир Тулев. У нас цената варира около 15-20 лв.

С преносимо устройство можеш да се сдобиеш и легално

Първият начин да се сдобиеш с техниката за източване е чрез различни форуми. Има и компании у нас, които разработват преносими терминални устройства, много по-малки от стандартните банкови продукти в магазините, заяви още Любомир Тулев. „Виждаме ги в таксиметровите автомобили например. Така че нищо не пречи дори съвсем легално да си закупиш такова устройство.“ При всички случаи обаче при легалното закупуване на подобно устройство се оставят данни за купувача.

Много хора изобщо не подозират за източването

Със сигурност има много голяма латентност на тези престъпления, те остават скрити не защото потребителят не иска да съобщи за посегателството, а защото много често дори не забелязва липсата на отклонените средства.

"Съгласете се, на ден ако плащаме няколко десетки транзакции с нашата карта, едни 25 лева може би ще направят впечатление на по-подозрителните, но доста голяма част дори няма да обърнат внимание на това", допълни Любомир Тулев. Той препоръчва потребителите да следят извлеченията от сметките си и когато не разпознаят една или друга транзакция, да попадат оплакване, защото по думите му "най-малкото остава следа".

Още по темата ще научите от звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лесна работа: Хубавите неща

Чудесна дата е днешната. Четири единици. Изглежда красиво, звучи обещаващо - като всичко, в което влагаме допълнителни очаквания. Не винаги оправдани, но това е друга тема. Нали тръпката е до голяма степен в очакването? Радвам се на днешната дата, но нямам предвид, че Венера влиза в Козирог, нашите стандарти се повишават, по-ясно виждаме..

публикувано на 11.11.24 в 20:14

Кучета от Балчик намират осиновители в Германия

Каролин и Юрген Пилес са немско семейство, което от три години е избрало за свой втори дом балчишкото село Соколово. Имат бизнес в Германия, който съумяват да движат и от хоумофиса си в България. В знак на благодарност за отношението, което получават у нас, организират благотворителни акции за местната болница, която наскоро получи пето дарение от..

публикувано на 11.11.24 в 11:50

Зимните празници идват - рисувайте деца!

За девета поредна година Радио Варна организира конкурс за детска зимна рисунка . Темата е „Моята Коледа”.  Публиката ще определи и специалната награда „Най-харесвана рисунка"  с гласуване във фейсбук страницата на медията. И тази година журито ще се състои от трима различни специалисти – един графичен дизайнер, галерист и преподавател по..

публикувано на 11.11.24 в 10:20

Честваме Свети Мина – покровител на семейството и хората на път

Пазител и на сираците и бездомните, на народните лечители, знахари, войни и на хората, поели на дълъг път. Свети Мина закриля и жените помага им да заченат, скрепява разклатените бракове. Имен ден празнуват: Виктор, Виктория, Минчо и Минка. Известен чудотворец, Св. Мина е покровител на сираците и бездомните, на всички народни..

публикувано на 11.11.24 в 06:20
Ноемврийски пленум на ЦК на БКП. Изказва се Тодор Живков, София, 10 ноември 1989 г.

35 г. от началото на прехода към демокрация

Навършват се 35 години от символичното начало на прехода от еднопартийна система към демокрация и пазарна икономика в България. На 10 ноември 1989 г. пленум на управляващата Българска комунистическа партия сваля от власт дългогодишния свой генерален секретар и държавен глава Тодор Живков. Постовете заема тогавашният външен министър Петър Младенов,..

публикувано на 10.11.24 в 10:02

Как да избегнем остеопорозата?

Тъй като обикновено няма симптоми до появата на първата фрактура, остеопорозата се смята за тиха болест. Някои я наричат „ тих убиец“. Остеопорозата е заболяване на костите, което се характеризира с намалена костна плътност и здравина, което води до крехки, чупливи кости, които увеличават риска от..

публикувано на 09.11.24 в 14:21

На този ден преди 35 години пада Берлинската стена

Преди 35 години пада Берлинската стена. С това започва да се руши целият Източен блок, към който принадлежи и България. Берлинската стена е издигната между Източен и Западен Берлин на 13 август 1961 г. с решение на правителството на Германската демократична република. На 9 ноември 1989 година след заседанието на Централния комитет..

публикувано на 09.11.24 в 09:35