Голяма част от варненските автоинструктори са против промените за увеличение на часовете по кормуване от 31 на 42 и въвеждането на интегрирана система за контрол на обучението по практика. Това каза за Радио Варна дългогодишният автоинструктор Милена Томова. Тя обясни, че теоретичното обучение трябва да бъде осъвременено и разкрепостено като се даде възможност на кандидатите сами да избират формата на обучение – дистанционно, самообучение или под формата на консултации, а не да бъдат намалени часовете по теория както е предложението.
„А що се касае до увеличение на часовете по практика, от 31 на 42, смятаме, че е необосновано тъй като и в момента две трети от кандидатите полагат успешно практически изпит от първия път. От останалата една трета почти всички полагат успешно изпита си с второто явяване и изключително малка част от третия път. Всеки един кандидат има право да си взима допълнителни часове. Защо е необходимо всички да взимат големия брой часове и всички да ги заплащат при положение, че задължително при 42 часа ще се вдигне цената и много от кандидатите няма да могат да я платят?”, допълни Томова.
Качеството на изпита да се подобри, да се увеличи заплащането на инспекторите, за да има повече добре обучени и квалифицирани кандидати - това е начина да се провери дали кандидатите са подготвени, каза още Милена Томова.
Тя допълни, че предвидените промени няма да променят броя на катастрофите и жертвите на пътя. „Всички знаем, че разковничето за тяхното намаляване е във възпитанието и контрола. Когато децата ни са във формите за обучение са по-ниски от тревата и по-тихи от водата, като излязат – тогава стават себе си.”, коментира Милена Томова. И допълни:
„Всички имаме деца и искаме да са живи и здрави. Контролът на пътя е най-важното. Камери ли, какво ще слагат? Това чувство за безнаказаност, тези безумия, които се случват ежедневно не са от обучение. И 80 часа да ги направят не могат да им променят поведението. Поведението и възпитанието се формират далеч преди децата да станат на 18 години.”
Автоинтрукторите са против и въвеждането на интегрирана система за контрол на обучението по практика, която включва и правенето на селфи на изпитващия и курсиста. Те смятат, че тя вместо да улесни работата им ще я влоши. Тази система също предполага допълнителни разходи като купуването на телефон. Тя по-скоро ще натовари финансово учебните центрове и кандидат водачите, с което ще доведе до по-висок процент неправоспособни шофьори на пътя.
До края на седмицата се събира подписка в подкрепа на становището на Съюза на автоинструкторите във Варна, което следващият вторник ще бъде изпратено до министрите на транспорта и образованието. Към него ще бъдат прикрепени подписите на инструктори от града.
Това не е първия път, в който варненските инструктори реагират срещу предложените промени. Ако се приеме предложението за 42 часа практическо обучение и електронната система за контрол на обучението, ще предприемат протестни действия.
Празен флакон от ботулинов токсин и 10 флакона с хиалуронова киселина са открили инспекторите от Регионалната здравна инспекция във Варна в един от козметичните салони в града, съобщава БНТ. Пластичен хирург: Немедицински специалисти категорично нямат право да поставят ботокс Проверките започнаха от сряда и са по разпореждане на здравния..
Народните представители от Комисията по културата и медиите приеха единодушно Проект на решение за предотвратяване и противодействие на рекламата, предлагането и продажбата на вейпове и други аналогични продукти, съдържащи наркотични вещества, съобщава БНР. Предложението да се спре рекламата на вейпове се състои от редица мерки и действия, които..
40% от острите интоксикации при децата във Варна за миналата година са свързани с употреба на вейп. Това каза д-р Борислав Станчев, главен експерт в дирекция „Превенции“ към Община Варна. През първата половина на 2024 година в България са идентифицирани 28 нови психоактивни вещества, а 21 от тях спадат към групата на новите канабиноиди (синтетична..
На гръцкия остров Санторини беше обявено извънредно положение на фона на интензивната и продължаваща сеизмична активност, която разтърси популярния егейски остров. Засегнати бяха и други острови като Аморгос, Анафи и Йос. Извънредното положение ще бъде в сила до първите дни на месец март, тъй като трусовете продължават да разтърсват района,..
Изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов е обжалвал прекратяването на процедурата за избор на главен прокурор от Пленума на Висшия съдебен съвет (ВСС), съобщиха от Върховния административен съд. Към момента все още делото по жалбата не е насрочено. На 23 януари Пленумът на ВСС бе свикан на извънредно заседание от министъра на..
Близо 1 милион лева е прогнозната стойност на обявената от община Балчик процедура за избор на строител за доставка и монтаж на оборудване за външно изкуствено осветление, вкл. и демонтаж на съществуващото оборудване във вилната зона на Балчик и в 16 балчишки села – Безводица, Бобовец, Гурково, Дропла, Дъбрава, Змеево, Кремена, Ляхово, Преспа, Сенокос,..
Осем са тежките пътнотранспортни произшествия през месец януари в област Добрич. При тях са ранени десет души, един от които е с опасност за живота. Петима са ранените пешеходци, като и петте произшествия са причинени от шофьори над 65 години. Установените нарушения на правилата за движение през предходния месец в област Добрич са 8053...