По-спокойни, по-весели и по-здрави – такива са децата в едно полско училище, в което гостуваха варненски учители и ученици. Варненска група посещава основното училище в град Свиебодице, Полша тази есен, по международен образователен проект. Групата е от Средно училище „Свети Климент Охридски”, а един от преподавателите е Албена Илиева, учителка по английски език. Тя преподава на учениците от 5 до 7 клас. В интервю за Радио Варна сподели впечатленията си от полската образователна система.
Направи ми впечатление изключително интересният начин на преподаване по английски език. Там в почти всеки кабинет имаше освен карта и допълнителни материали от съвременни сайтове по английски език, което тук понякога ми липсва, тъй като не във всички кабинети има място да бъдат разположени. Направи ми впечатление и това, че нямаше затлъстели деца. Имаха изключително добра база по отношение на спорта. Имат и басейн.
Как е решен въпросът с храненето в училище?
Има столова към училището, където се приготвя храна. Храненето е балансирано. Децата и родителите могат сами да избират от менюто, в което има и вегетарианска храна.
Как е устроен учебният ден?
Денят започва в 8 или в 8.15 часа. Часовете са по 40 минути с 10 минути междучасие, като голямото междучасие е по-дълго от нашето. Занятията приключват до 14.30 часа. Няма занималня, но градът е от 12 000 души и казаха, че са устроени така, че да не се налага да има занималня.
Как изглеждат кабинетите в училище?
Почти като нашите, но с повече нагледни материали и повече проекти на децата окачени на стените. Под всеки проект беше написано името на детето, беше добавен и коментар от учител. Това допринася изключително много за тяхното самочувствие. Може би у нас се страхуваме повече от това дали подхождаме обективно към оценяването на децата и това ни предпазва да им дадем допълнителен стимул.
Учителите там дават ли толкова домашни като преподавателите в България?
Не. Не дават. И мисля, че трябва всички ние да си вземем малка поука.
А защо българските учители дават много домашни работи? Децата силно се съпротивляват на тези домашни и Вие го виждате.
Знам, че е така. И като учители и като родители го виждаме. Но в стремежа си нашите деца да постигнат най-добрия академичен успех, може би наистина сме прекалено втренчени в академичното предаване на материала и някак си на заден план остават другите неща. Забравяме, че децата имат интерес към спорта и игрите навън.
Че просто са деца.
Да.
По-добро ли се оказа полското училище от българското?
Децата са по-спокойни. Нямаше го този стрес при изпитването или при редуването на различните предмети. Часовете по спорт винаги бяха два един след друг и децата имат достатъчно време след това да си отдъхнат. Може би ние прекалено много се задълбочаваме в академичната страна на въпроса, докато при тях по–скоро е практически ориентирано и не е толкова стресиращо за децата и за колегите. По-малко е и бумащината.
Снимките в галерията са от посещението в Полша.
Немедицински специалисти нямат право да извършват естетични процедури. Това категорично мнение в предаването "Новият ден" изрази доц. д-р Даниел Янков от Клиниката по пластична хирургия към Военномедицинска академия-Варна, във връзка с пострадалите след поставяне на ботокс, настанени в "Пирогов". Лекарите, които според съществуващото..
Интервю с Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM) Швейцарската симфонична метъл банда AD INFINITUM ще направи първи концерт в България. Групата е част от турнето на ELUVEITIE и INFECTED RAIN. Датата за България е 9 февруари, мястото – софийският клуб „Joy Station“. Организатори са „BGTSC“. В предишно предаване представихме новия албум на групата..
От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите ѝ няколко парламента са..
Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...
PIZZZA е една от най-обичаните групи на българската ъндърграунд сцена, а 26-годишната ѝ история я прави и една от най-дълголетните. Съставът ѝ към момента включва Кобо (китара), Кайо (бас), Рамбо (барабани), Витко (тромбон) и Явката (тромпет), а Каската, който до скоро беше фронтмен, вече не е част от бандата. За съжаление се наложи да се разделим..
Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..
Прототип на сензорна витрина за плодове и зеленчуци, която се управлява с помощта на изкуствен интелект, е единият от двамата победители в пилотното издание на иновативната образователна програма GEN I: Иновация Генерация на Schwarz IT България. Тя е разработена от екип от четирима студенти от Икономическия университет и Висшето военноморско..