Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как да се храним по-здравословно през 2020 г.

Ако вашите новогодишни обещания "През новата година ще отслабна" вече започват да ви мъчат и съвестта ви е гузна, може би е време да се откажете от някои вредни хранителни навици и да започнете да формирате навици за слабеене, пише Би Би Си, предаде БГНЕС.

Ето пет начина да се храните по-здравословно без да се мъчите с жестоки диети през 2020 г.:

1. Гответе лесни и бързи ястия. Започнете с прости рецепти като правите елементарно ястие веднъж седмично. Всяка седмица увеличавайте броя на ястията, които готвите, като междувременно си събирате и "любими" рецепти. Можете също така да направите двойно количество храна за вечеря и да вземете останалото с вас на работа за обяд на следващия ден. Обядите в супермаркета могат да бъдат с високо съдържание на сол, захар и наситени мазнини , да не говорим и че са доста по-скъпи. Ако си сготвите сами, просто ви трябва пластмасова кутия, вилица, и това е! Здравословните рецепти могат да бъдат супер лесни за приготвяне. Дори само риба на пара или задушени зеленчуци ще са от полза са сваляне на някой излишен килограм.

2. Попълнете си резервите с хранителни продукти. Ако пазарувате разумно и то само здравословни продукти, бюджетът ви няма да се наруши. Количка, пълна с консерви, варива, пакети с ориз и тестени изделия, е не само евтина, но и богата за творчество на здравословни рецепти. Разбира се, не забравяйте да се запасите и с плодове и зеленчуци! Ако сте спестовник, но държите да се храните здравословно, не забравяйте и така ценните и полезни билки и подправки, които подхождат на всяко ястие - например, джоджен, риган, къри, чубрица, и пр.

3. Купувайте повече замразени плодове и зеленчуци - изготвянето на цялостно седмично меню с по четири ястия на ден е най-лесният начин да контролирате какво хапвате. Прост начин да се постигне това е като се възползвате максимално от замразените плодове и зеленчуци, които са по-евтини от пресни. Някои експерти по хранене наричат замразените зеленчуци „спасители“ на здравословното готвене на бюджет. Не е изключено и замразените продукти да бъдат по-хранителни от суровите си събратя, тъй като процесът на замразяване може да запази хранителните вещества. Замразените плодове и зеленчуци са идеални за смутита с ядки, билки и каквото ви душа иска.

4. Направете си собствени здравословни закуски - добавянето на плодови и зеленчукови пръчици към вашия обяд или вечеря може да бъде невероятна крачка в борбата с вредните храни навън. Все пак, ако купувате готови закуски, не забравяйте да прочетете съставките на етикета. Някои закуски, за които смятаме, че са „здравословни“, могат да бъдат с огромни количества захар или сол. Полезната храна не се нуждае от етикети за съставките - това са плодове, зеленчуци и ядки. Внимавайте много с термина „Ниско съдържание на мазнини“ - това означава, че продуктът трябва да има по-малко от 3 g мазнини на 100 g, но когато производителите обезмасляват продукта, те често го правят още по-нездравословен при процеса на извличането им. Надписът на етикета „без добавена захар“ не гарантират ниско съдържание на захар. Продуктите без добавена захар могат да съдържат концентрат на плодови сокове като подсладител, или пък да имат изкуствени подсладители.

5. Продължавайте да се движите - намерете свой собствен начин да добавите повече движение към деня си. Независимо дали ще ходите пеша до магазина, или ще клякате, докато си миете зъбите, движението е жизнено важно.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Часове до решението за еврото в България

Европейският парламент в Страсбург и Съвет "Икономически и финансови въпроси" в Брюксел ще вземат окончателното решение за присъединяването на България към еврозоната от 1-ви януари. Изненади не се очакват, след като вече страните членки и европейските лидери единодушно препоръчаха България да приеме еврото от Нова година.  Докладът за..

публикувано на 08.07.25 в 07:04

Поредна порция юлска жега

Днес ще се запази предимно слънчево и горещо. Ще духа слаб до умерен вятър от югоизток, следобед по Черноморието подсилен от бриз.  Максималните температури във вътрешността ще са между 37° и 42°, а по Черноморието ще са от 28° до 33°, за Варна около 31°. Вълнение на морето 2-3 бала. Температура на морската вода между 24° и 27°. Изгрев на..

публикувано на 08.07.25 в 06:18

Спешен ремонт правят на подлеза до РЗИ, след като падна мазилка

Спешен ремонт ще бъде извършен на подлеза под бул. "Васил Левски" до Регионалната здравна инспекция във Варна и стадион "Спартак", след като паднаха огромни парчета от мазилката. Падна мазилка от тавана на подлеза до РЗИ-Варна (СНИМКИ) От Община Варна са извършили проверка. Според често преминаващи оттам причината е или високите температури или..

публикувано на 07.07.25 в 16:02

Варна отбеляза 134 години от рождението на контраадмирал Иван Вариклечков

С военен ритуал и полагане на цветя и венци бе отбелязана 134-тата годишнина от рождението на контраадмирал Иван Вариклечков. Събитието се състоя на паметника-барелеф на бележития българин, поставен пред сградата на Щаба на Военноморските сили в морската столица. На церемонията присъстваха заместник-кметът с ресор сигурност и обществен ред Илия Коев,..

публикувано на 07.07.25 в 11:58

Във Варна изрисуваха 20-метров акварел

Ларгото на морската столица беше преобразено от артистична атракция - рисуването на най-дългия акварел в рамките на провеждащото се във Варна Четвърто издание на Международното триенале "Духът на акварела" 2025. Акварелният лист с дължина 20 м привлече вниманието на варненци и на туристите, които не пропуснаха възможността да снимат необичайното..

публикувано на 07.07.25 в 08:35

Православната църква почита паметта на света Неделя

Българската православна църква почита паметта на света Неделя. В 9 часа в едноименния митрополитски катедрален храм в София ще бъде отслужена патриаршеска света литургия. На старобългарски език е запазено житие на света великомъченица Неделя, написано от свети Евтимий, патриарх Търновски, който превел името на мъченицата от гръцкото Кириакия. Още от..

публикувано на 07.07.25 в 08:18

Музеят на мозайките в Девня ще "грейне" в нов блясък

Всяка година в руините на някогашния Марцианопол, който в годините на най-големият си разцвет, е бил сред най-впечатляващите градове на Древен Рим, се намират монети, фрагменти от керамика, части от амфори, посуда и др. Римският град, припомнят историците, е бил толкова важен административен център, че е един от само осемте града в..

публикувано на 07.07.25 в 08:05