Защо на Асеновград и околността казват Малкия или Българския Йерусалим?
Защото в района на Асеновград има нещо специфично и уникално за цяла България. Това е много голямата концентрация на православни храмове. В самия град и в околностите около града има 70 параклиса и 15 храма. Също така има четири манастира, които водят своето начало още от времето на Второто българско царство. При всички положения може да се каже, че Асеновград през целия Османски период е бил едно място, в което гръцкият етнос е имал своето място и значение. Гърците, като един православен народ, са били хора – радетели за строежа и поддръжката на тези духовни храмове, които и настоящото население на Асеновград припознава като свои храмове и ги поддържа.
Това привлича ли туристи към тези храмове и параклиси? Религиозният туризъм е много популярен напоследък.
При всички положения религиозният туризъм е един от основните дялове в туризма, които славят Асеновград като популярна туристическа дестинация. През последните години църквата доста се отвори към поклонничеството и религиозния туризъм, защото направи бази в самите манастири, където поклонниците могат да се потопят в духовния живот на всяка една света обител. До параклисите бяха направени информационни табели с година на създаване и интересни факти около тях, а като венец на тези поклоннически дестинации са храмът „Св. Богородица Петричка“, която е символ на Асеновата крепост и разбира се, Бачковският манастир, който е втори по големина в България, но първи като посещаемост. Средно между 600 и 800 хиляди поклонници посещават манастира. Чудотворната икона, без никакво съмнение, е духовната емблема на Бачковския манастир.
Историята на някой интересен параклис от миналото или сега построен? Строят ли се нови?
В самия Асеновград е имало един период, в рамките на около 120 години, в който не се е строил нито един храм. В края на миналия век в Асеновград се построява един параклис „Свети безсребреници Козма и Дамян“. Оттогава насам, в рамките на 30 години, в самия град са построени над 10 нови параклиса. Всички стари храмове са абсолютно възстановени, като автентичната част в тях е експонирана по такъв начин, че когато човек влезе, той да види старите стенописи, старите икони, стария дух на храма.
Цялото интервю на Мартин Николов с Ивайло Мирчев може да чуете в звуковия файл в началото на публикацията.
Обични в Господа отци, представители на монашеството, братя и сестри, чеда на Варненската и Великопреславска епархия, „ Словото стана плът “: в това се заключава висшата радост на християнската вяра. В това е пълнотата на Откровението. Същият въплътил се Господ е съвършен Бог и съвършен човек. Истинското значение и основната цел на човешкото..
Димитринка Георгиева е директор на училище "Любен Каравелов" във варненския кв. Аспарухово. Позната е на мнозина, като жена, която направи училището по-добро място за децата от ромски произход, украинските деца и деца със СОП (специални образователни потребности). Тя бе отличена в конкурса "Човек на годината" на Българския хелзингски комитет..
По статистическ и данни двойките с фертилни затруднения в България са между 15 – 20 % от населението. Резултатите показват, че младите хора не са достатъчно информирани относно репродуктивното си здраве и семейното планиране. В навечерието на Рождество Христово по темата разговаряме с акушер-гинеколога д-р Симона Анжел от Медицински център..
"Проблемът със синята зона е атака срещу община Варна и е породена от грешки, пропуски и умишлени действия от предходната администрация. Тя не е провела навреме обществена поръчка. Договорът с фирмата, която поддържа зоната изтичаше 16 дни след като започна мандата на новата кметска администрация. Това беше една заложна мина, с цел, когато..
“Харесвам те” е заглавието на новата песен в репертоара на Белослава. Записва я в дует с Бобо, с който си партнират и в песента “Нямаме време”. Тя е включена в албума “Слушай ме” на изпълнителката от 2005г. 18 години по-късно двамата се събират отново. На 21 декември "Харесвам те" ще прозвучи на живо за първи път. На 21 декември във Военния клуб в..
Музикално пътешествие през близки и далечни земи – това обещават концертите „Музиката на България и Ирландия в едно“. Ирландско-българското дуо „Келтора“ в състав Томас Кийтинг и Лора Паносян ще представи музикална програма, съставена от авторски аранжименти на популярни и обичани български народни мелодии, вплетени с жизнерадостните ритми и приказно..