Преди почти две десетилетия свързвахме името на Мирослав Иванов с група Safo, чийто създател е китаристът. Днес той е част от голям брой български музикални проекти, сред които Обичайните заподозрени на Стефан Вълдобрев, групите Saint Electrics, Funkallero и Metaformoza, а освен това свири с имена като Камелия Тодорова, Васил Найденов, Графа и много други. Измежду всичко това Миро неизменно следва и творческата пътека на самостоятелната си кариера - през 2019 г. излезе третият му солов албум Little Alien. Той следва посоката, зададена от предшествениците му Directions (2013 г.) и Circus (2016 г.), към еклектична, разнообразна, но преди всичко интересна музика. А фактът, че е изцяло инструментален, прави този албум наистина специален. В записите участват и Стефан Горанов, Евден Димитров и Димитър Горчаков, а за нестандартното звучене допринасят още SkilleR (бийтбокс) и кавалджията Живко Василев.
Музикантът избра януари, за да представи албума пред публиката в по-големите градове на България. Причината е не толкова интензивната му натовареност с останалите проекти, в които участва.
- Когато започна да изброявам всички групи, в които имам пръст, даже и аз се стряскам от броя им. И всъщност когато не съм зает с тях, най-добре си почивам, работейки по соловите си неща. Просто влизам в студиото и започвам да свиря. А това, че не го приемам като работа, ми помага, за да бъда продуктивен и да не чувствам умора.
Къде е мястото на неговата музика днес?
- Тези албуми нямат еднороден стил, което прави мястото им в днешната музикална среда по-особено. Мен рокаджиите ме смятат за джазмен, а джазмените - за рокаджия. Това ме поставя някъде по средата, а там се чувствам добре.
А вдъхновението? Кога каца на рамото на Мирослав Иванов?
- Аз не вярвам в романтичната представа за вдъхновението, което ти се поднася отгоре и ти в един миг си осенен. Преди всичко аз се забавлявам. В телефона си имам хиляди мелодии - идеи, които съм си записвал през годините. Сядам и започвам да развивам някоя от тях, и съвсем неусетно процесът поема по естествения си път. Просто работя, това е.
В предаването Улица "Събота" Мирослав Иванов сподели още за създаването на новия си албум, за любопитното видео към "Little Alien's", за това, как се поставят заглавия на инструментални пиеси, както и дали музикант къща храни:
Изложбата „Проблеми и решения в дизайна на градската среда“ беше открита снощи в Дома на архитекта във Варна. В нея млади архитекти и студенти представят свои идейни проекти и виждания, касаещи развитието на дизайна на градската среда. Тя се организира от "Дизайн Хъб Варна" със съдействието на различни институции и организации...
С клавирния рецитал на Людмил Ангелов на 26 ноември от 17.30 часа в концертната зала на Мелницата започва празничната програма на Община Балчик по повод предстоящите коледни празници. Коледната елха ще светне официално в центъра на града на 5 декември от 17.30 часа, последвана от Балетен спектакъл „Лешникотрошачката“ на Държавна опера –..
През месеца на българската просвета и култура т.г. в Балчик отвори врати едно малко пространство, където изкуството се чувства уютно у дома. "Център за изкуство и култура "Чаршията" е частно арт пространство и като такова не е в конкуренция с никоя институция в Белия град, а изповядва максимата, че народ без култура е народ без бъдеще" -..
За четвърти път от Българска илюстрация организират изложба с избраните творби от Биеналето на илюстрацията. 416 произведения от 194 автори ще бъдат разположени в двете зали на "Триъгълна кула на Сердика". Изложбата ще бъде открита на 26 ноември 2024 година от 18:00 до часа. Четирима творци ще бъдат наградени в категориите „Реализирана творба“ и..
Детската театрална академия "Питър Пан" представя премиера на спектакъла "Измислици-премислици" от 18 часа на 24 ноември, неделя, на сцената на Държавния куклен театър във Варна. "Измислици-премислици" е необикновено пътешествие в света на приказките. Какво би станало, ако на детската площадка, в играта на децата, се намесят трима малки..
Документалният филм "Отвъд предела" за житейския и професионален път на проф. Христо Пимпирев и историята на българската изследователска база на остров Ливингстън беше представена в рамките на фестивала "Киномания" във Варна. Лентата е дело на режисьора Еленко Касалийски и разказва за историческите предпоставки, формирали проф. Пимпирев и първото..
"Нощно кино" отново ще оживи варненския културен календар с алтернативен подход към филмовите прожекции. Дългогодишният проект с фокус върху художествени заглавия извън стандартното разпространение предлага различно кино преживяване и създава уютно пространство за ценителите на седмото изкуство. В петък, на 22 ноември, в зала 5 на ФКЦ-Варна,..