Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Последните фоторепортери във Варна: Тази професия я работиш, защото я обичаш

Снимка: Агенция Булфото

Любими репортажни фотографии представиха в Арт салона на Радио Варна последните фоторепортери във Варна. Така са се нарекли Красимир Делчев, Любомир Бенковски-Бенджи, Красимир Тодоров, Пламен Гутинов, Румен Сарандев и Мердин Берберов-Сянката.
Заглавието на експозицията "Последните фоторепортери" звучи вълнуващо, но малко тъжно. "Така е, защото сме наистина последните. Имаше времена, когато имаше 15 фоторепортери, но активно работещите в момента сме петима. Красимир Делчев е пенсионер и наш доайен, но в знак на уважение към него го поканихме да се включи в нашата изложба", коментираха Бенджи, Красимир Тодоров, Румен Сарандев и Мердин Берберов-Сянката, които гостуваха в предаването "Гравитация 0" с автор и водещ Светлана Вълкова.

Бенджи: Аз работя като фоторепортер повече от 30 години. Първо в родния си град Плевен и после от 2000 година във Варна.

Пламен Гутинов: Аз съм близо 12 години фоторепортер. Преди това съм работил още толкова отново като фотограф, но не и фоторепортер.

Румен Сарандев: От 2011 г. започнах като фоторепортер.

Красимир Тодоров: От 23 години работя тази професия.

Мердин Берберов-Сянката: Като най-млад в гилдията, от година и половина работя тази работа. Доста недооценена е тя, но пък разбрах, че във всеки един ъгъл, от всяко едно нещо можеш да направиш хубавата снимка.

Как се задържахте толкова дълго време в тази професия?

Бенджи: Тази професия я работиш, защото я обичаш. Не защото си забогатял от нея, не защото си материално осигурен, а само защото я обичаш.

Красимир Тодоров: Аз харесвам това, че всеки ден ми се случват различни неща.

Как се промени фоторепортерството през годините, в които работихте?

Бенджи: Ние с Краси сме започнали работа по времето на филмовата ера. През последните години се снима само дигитално. Това е една от причините за изчезването на професията. Нито ще сме първата, нито ще сме последната професия, която ще изчезне. Това не е новина и няма никаква драма. По наше време се снимаше много по-трудно репортаж, защото трябваше да се прояви, копира и беше доста по-бързо и изнервящо. Сега е много по-лесно.

Красимир Тодоров: Носел съм копията още мокри, за да ги сканират и публикуват. Беше голямо бързане и стрес. Но и приятно като като видиш на другия ден отпечатана във вестника твоята снимка. Професията се промени доста, защото се размиха критериите за качествена репортажна фотография. Все по-голям е потокът от образи, картинки, петна. Зрителят се чувства претоварен и презадоволен от образи и губи представа за това кое е добро и кое - не.

А към какви събития хората имаха по-голям интерес преди и сега? Какво искат да гледат хората?

Румен Сарандев:  Аз откакто съм в тази гилдия, за съжаление виждам, че хората искат да гледат зрелища в по-нелицеприятната част от новините.

Бенджи: Аз няма да се съглася много с това. Доскоро и аз мислех така. Но само преди няколко дни разбрах, че новинарските сайтове вече се насочват към положителни новини, защото самите рекламодатели искат да си позиционират рекламите сред положителни новини. Това е една нова тенденция за мен, но явно хората са пренаситени към негативни новини.

Пламен Гутинов: Доста време хората се хвърляха на скандални неща. И за това мисля, че част от нашата работа е именно това. Аз като работя, гледам половината от снимките ми да са положително насочени. Ако всичко е само черни краски, ти депресираш хората. А това се отразява и на усещането на хората като общество. И от нас зависи.

Румен Сарандев: Ти си леко романтик.

 В крайна сметка това е отговорност.

Пламен Гутинов: Тази професия, ако чакаш да станеш известен с нея или да забогатееш от нея, по–добре си смени професията. На мен дори ми е интересно да си намеря сам събитие, от колкото да отида на три пресконференции и да ги снимам.

Красимир Тодоров: В повечето ситуации нас ни приемат като зевзеци, майтапчии, малко простаци, идиоти. Това са всички думи в кавички, които нашите колеги и модели вероятно мислят за нас. Аз мисля, че въпреки красотите на тази професия, това е нашият начин да релаксираме от всички онези гадости, които виждаме. Когато сме зад фотоапарата, само мълчим. На такива неща съм се нагледал и на взаимоотношения между хора и политици, че се научихме да виждаме и зад кадър, и пред кадър. Общо взето ако имах дар слово бих могъл да пиша нещо, но дядо Боже не ми го е дал.

Цялото интервю с фоторепортерите чуйте в прикачения звуков файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лили Георгиева за това как да заобичаме кариерата си и коя е справедливата цена на професионалиста

Лили Георгиева е консултант по кариерна промяна и личен брандинг от 2015 година. Автор е на книгите „От любов към себе си“, посветена на кариерната промяна с истински истории на български жени и „Започни начисто“ - пътеводител за постигане на смисъл в професионалната роля. Неотдавна Лили създаде новата платформа LoveMyCareer за повече знания и..

публикувано на 07.06.24 в 07:05
Румяна Дечева

Румяна Дечева: Трябва да говорим за Брюксел като за наша отговорност

Вместо да говорим за Брюксел като за нещо далечно, трябва да говорим за него като голяма отговорност и наше участие в решението на големите проблеми. Живеем в нова ситуация, геополитически светът е много по-различен от последните избори. Ние трябва да бъдем част от решението, което ако не го направим, ще бъдем, част от проблема в бъдещето развитие на ЕС...

публикувано на 06.06.24 в 08:10

Particules - музикални диалози от света на електрониката

Когато представят музиката си на живо, Particules обичат да превземат пространството както звуково, така и визуално. Предстои им участие на фестивала "Варуша юг" във Велико Търново, а през август и във Варна. Програмата на проекта следете в социалните му профили, а целия разговор с Виктор Проданов и Цветан Момчилов в предаването 45 оборота в минута..

публикувано на 05.06.24 в 08:15

20 години Фондация „Радост за нашите деца“ – години на доверие

20 години от създаването си празнува днес варненската Фондация „Радост за нашите деца“. На 4 юни 2004 година седем майки на деца с увреждания, водени от потребностите на децата си и нуждите на семействата им, решават да регистрират неправителствена организация в обществена полза.  Тогава липсват социални услуги насочени към родители с деца със..

публикувано на 04.06.24 в 09:48

Образователният министър открива конференция за предучилищното и началното образование край Варна

Националната конференция "Цялостен подход в предучилищното и началното училищно образование" ще се проведе  днес и утре (4 и 5 юни) в курортния комплекс "Златни пясъци".  Очаква се над 200 души - директори на детски градини, на начални, основни и средни училища, експерти в областта на образованието, да се включат в  събитието, което ще бъде..

публикувано на 04.06.24 в 08:30

Ракът на гърдата изпреварва сърдечно-съдовите заболявания у нас

Записват по 6 общински програми за профилактика и рехабилитация на общественото здраве Община Варна стартира шест програми за промоция, профилактика и рехабилитация на общественото здраве. Записванията за тях започват от днес (с някои изключения) и ще продължат до изчерпване на средствата по програмите.  I. Общинска програма „Хипотерапия..

публикувано на 03.06.24 в 03:25

Henrik Klingenberg (SONATA ARCTICA): Музиката е комуникация

Интервю с Henrik Klingenberg (SONATA ARCTICA) С последните си няколко издания SONATA ARCTICA бяха променили посоката и смело бяха нагазили в рока и акустиката. За щастие на феновете, групата се осъзна и изкара „Clear Cold Beyond“, който е директно завръщане към пауър метъл корените на SONATA ARCTICA. Добър повод клавиристът Henrik..

публикувано на 02.06.24 в 11:04