Бенджи: Аз работя като фоторепортер повече от 30 години. Първо в родния си град Плевен и после от 2000 година във Варна.
Пламен Гутинов: Аз съм близо 12 години фоторепортер. Преди това съм работил още толкова отново като фотограф, но не и фоторепортер.
Румен Сарандев: От 2011 г. започнах като фоторепортер.
Красимир Тодоров: От 23 години работя тази професия.
Как се задържахте толкова дълго време в тази професия?
Бенджи: Тази професия я работиш, защото я обичаш. Не защото си забогатял от нея, не защото си материално осигурен, а само защото я обичаш.
Красимир Тодоров: Аз харесвам това, че всеки ден ми се случват различни неща.
Как се промени фоторепортерството през годините, в които работихте?
Бенджи: Ние с Краси сме започнали работа по времето на филмовата ера. През последните години се снима само дигитално. Това е една от причините за изчезването на професията. Нито ще сме първата, нито ще сме последната професия, която ще изчезне. Това не е новина и няма никаква драма. По наше време се снимаше много по-трудно репортаж, защото трябваше да се прояви, копира и беше доста по-бързо и изнервящо. Сега е много по-лесно.
Красимир Тодоров: Носел съм копията още мокри, за да ги сканират и публикуват. Беше голямо бързане и стрес. Но и приятно като като видиш на другия ден отпечатана във вестника твоята снимка. Професията се промени доста, защото се размиха критериите за качествена репортажна фотография. Все по-голям е потокът от образи, картинки, петна. Зрителят се чувства претоварен и презадоволен от образи и губи представа за това кое е добро и кое - не.
А към какви събития хората имаха по-голям интерес преди и сега? Какво искат да гледат хората?
Румен Сарандев: Аз откакто съм в тази гилдия, за съжаление виждам, че хората искат да гледат зрелища в по-нелицеприятната част от новините.
Бенджи: Аз няма да се съглася много с това. Доскоро и аз мислех така. Но само преди няколко дни разбрах, че новинарските сайтове вече се насочват към положителни новини, защото самите рекламодатели искат да си позиционират рекламите сред положителни новини. Това е една нова тенденция за мен, но явно хората са пренаситени към негативни новини.
Пламен Гутинов: Доста време хората се хвърляха на скандални неща. И за това мисля, че част от нашата работа е именно това. Аз като работя, гледам половината от снимките ми да са положително насочени. Ако всичко е само черни краски, ти депресираш хората. А това се отразява и на усещането на хората като общество. И от нас зависи.
Румен Сарандев: Ти си леко романтик.
В крайна сметка това е отговорност.
Пламен Гутинов: Тази професия, ако чакаш да станеш известен с нея или да забогатееш от нея, по–добре си смени професията. На мен дори ми е интересно да си намеря сам събитие, от колкото да отида на три пресконференции и да ги снимам.
Красимир Тодоров: В повечето ситуации нас ни приемат като зевзеци, майтапчии, малко простаци, идиоти. Това са всички думи в кавички, които нашите колеги и модели вероятно мислят за нас. Аз мисля, че въпреки красотите на тази професия, това е нашият начин да релаксираме от всички онези гадости, които виждаме. Когато сме зад фотоапарата, само мълчим. На такива неща съм се нагледал и на взаимоотношения между хора и политици, че се научихме да виждаме и зад кадър, и пред кадър. Общо взето ако имах дар слово бих могъл да пиша нещо, но дядо Боже не ми го е дал.
Цялото интервю с фоторепортерите чуйте в прикачения звуков файл.
След гъстите почти целодневни мъгли през последните дни във Варна и преваляванията от дъжд, в четвъртък имахме за малко слънчево време. И вместо да вадим от гардероба вече летните дрехи, от следващата седмица ще трябва да извадим по-дебелите якета и да слагаме отново шапка. През първите дни на април на места ще превали и сняг сочи прогнозата на..
Интервю с Alex Callier (HOOVERPHONIC) На 10 април белгийската инди банда HOOVERPHONIC ще отбележи в България 25-годишнината от издаването на емблематичния „The Magnificent Tree“. Групата идва в София по покана „BGTSC“. Мястото е клуб „Joy Station“. HOOVERPHONIC идват със струнен квартет, за да претворят на живо „The Magnificent Tree“. SLOW..
„Сега ми трябва глътка светлина“ – така се нарича новата стихосбирка на добричката поетеса Петранка Божкова. Книгата включва 59 стихотворения, разпределени в пет тематични цикъла. Поетичните изповеди разкриват широк спектър от чувства, тревожни въпроси, съмнения, радости и надежди. Петранка Божкова е филолог по образование и дългогодишен кореспондент..
Заплахата пред ДПС е Делян Пеевски, Ахмед Доган вече е минало. Доган трябва да бъде вече обект на исторически изследвания. Това коментира политическият анализатор Иво Инджов в контекста на очакващото се решение фракцията на Ахмед Доган да оттегли подкрепата си към кабинета "Желязков" и появилите се спекулации за разцепление на ДПС-ДПС. Митът за Сокола..
Анджела Родел е родена в Съединените американски щати. Следва езикознание в университета Йейл. Актриса, музикант, преводач. Живее и работи в България. Превежда романа на Георги Господинов "Времеубежище", който беше отличен с наградата "Букър". "Преводач съм от 20 години. Учила съм много от други автори, преводачи-колеги. Приемам наградата като хубаво..
Галин Ненов се занимава с бийтбокс от 17 години. Познат под псевдонима KillaBee, той е двукратен национален шампион на България. През годините е участвал в различни проекти - от народна музика, през хип-хоп и дръм енд бейс, до джаз. През последните няколко години участва на фестивалите Varna Jazz Days, RADAR, Varna July Fest, а миналата година..
Образователната ни система е трагична. Учебниците в повечето случаи са безобразни. Историята у нас се преподава така, както се е правело в Западна Европа през 19 век. Това каза за Радио Варна преводачът Георги Ангелов, водещ на телевизионното предаване История.BG. Георги Ангелов е категоричен, че в западната част от континента по предмета "История"..