Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Акад. Георги Марков: Ние сме гневни от болка

Снимка: БГНЕС

Академик Георги Марков е част от сдружение "Инициатива Единение" - интелектуалци, които излязоха с гневно обръщенение да се вземат сериозни мерки за подобряване положението и състоянието на условията на живот в България.

Известният историк коментира за предаването "Позиция", че членовете на сдружението не са  "лакоми за власт или някакви привилегии" и че сред целите им е да върнат "вярата на хората, че можем да спасим отечеството".

С него разговаря Валери Великов.

Защо се вдигате?

Това е един зов към българите, защото крайно време е да се разбере, че не бива да живеем краткосрочно. Политиците гледат по един, два, дай Боже трети мандат да изкарат, но не и в перспектива. А България е застрашена в перспектива. Трябва да се разбере, че България трябва да бъде спасена. Всеки трябва да допринесе за спасението й най-вече чрез единение. Крайно време е да се разбере, че са необходими реформи за спасяването на България.

Всяка уважаваща себе си държава има визия за по-нататъшно развитие. Има ли я България?

За съжаление – не. Гледаме краткосрочно. Има дори едно дразнещо самодоволство, че едва ли не ние вече правим европейска политика, а вие ни занимавате с местни проблеми. Не е така. България не само е най-бедната страна в ЕС. Имиграцията на младите продължава, защото преди 30 години скачахме по площадите и се надявахме да променим България. Надявахме се тя да стане още по-добро място за живеене. След няколко години младите разбраха, че нищо не става и тръгнаха с еднопосочни билети. Ние обогатяваме западните, богати държави, и ставаме все по-бедни и бедни. Това е не само изтичане на мозъци, а и на ръце. Крайно време е политиците да разберат, че те не трябва да работят за собственото благо. Че трябва да работят за отечеството.

След един такъв призив от „Единение“, вие какво очаквате като конкретен резултат?

Очакваме, че ще спре обезверяването. Целта на политиците е хората да се отвратят от тях и от политиката, и да предстанат да гласуват.  Нашата цел е да върнем вярата на българите, че можем да спасим отечеството и преди всичко – да се надяваме на собствените си сили.

Ние сме очертали националните цели, раздали сме ги на политици, управляващи и опозиция. Ние чакаме и затова сме гневни. Но този гняв е от болка. От болка, защото той продължава вече 30 години. Това са страшно много години в човешкия живот.

Не желая България да се превръща в територия с намаляващо население. Ние заявяваме това открито, защото ние не се борим за власт, а си имаме една собствена интелектуална кауза. Удовлетворението за нас е да бъдем богато духовни.

Кого виждате вие (като човек или маса хора), които биха могли да вземат държавата в собствените си ръце. Кой трябва да го свърши?

Надеждата ми е в младите. От нас са идеите, мъдростта. Но енергията трябва да дойде от младите. Те са бъдещето, те ще живеят в България. И тази България може да стане по-добро място за живеене, а не да се отива до "Терминал 2" с еднопосочен билет... Чели сте Симеон Радев как се завръщат  – кой от Хайделберг, кой от Санкт Петербург, строителите на съвременна България.  Те се завръщат, за да създадат една съвременна европейска държава. За съжаление рушителите на съвременна България през тези 30 години са повече от строителите.

Цялото интервю чуйте в прикачения звуков файл в началото на публикацията.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Арт инсталацията „Васил Стоилов – Архитектурни мотиви“ в ГХГ - Варна

Градската художествена галерия във Варна представя арт инсталацията „Васил Стоилов – Архитектурни мотиви“. Тя е проект на Нов български университет. РИ ще бъде експонирана в подпокривното пространство на галерията до 28 април.  Арт инсталацията „Васил Стоилов – Архитектурни мотиви“ е вдъхновена от ръкописа от 1953 г. „Холандският пейзаж през XVII век и..

публикувано на 15.04.25 в 08:20

"Наивен съм бил" - новото видео на Lay-Zy

В края на 2023 г. Красимир Милчев издаде миниалбума "Пречистен". Изданието може бъде слушано във всички музикални онлайн платформи, а Lay-Zy, както е псевдонимът на артиста, наскоро пусна видео към едно от парчетата - "Наивен съм бил". "Наивен съм бил" е продължение на предходния ми сингъл, "Живот в лъжа" - разказва..

публикувано на 14.04.25 в 08:20

Най-бюджетният турист Красимир Раданов – Дарми за околосветското си пътешествие "Колумбия, Еквадор, Перу ...“: „Хората са добри навсякъде“

В деня, в който първият български космонавт излетя в космоса през 1979-а, читалището в балчишкото село Гурково даде възможност за среща със странстванията на първия човек от Читалище "Свобода", пипнал с ръка мегалитите в Саксайуаман, скитал из Андите, тъкал текстил по оригинална кечуанска технология, видял агротехническа лаборатория на инките и плавал..

публикувано на 11.04.25 в 08:05

Производител: По-скъпи ще са родните плодове, заради измръзването на овошките от 70 до 100%

Оч аква се много сериозен ръст на цените на п лодовете ,  за ради щетите на всички трайни насаждения от застудяването, които са над 70%. Много големи проблеми със студове и проблем с реколтата има и в страни, които са традиционни доставчици за България на плодове като Турция и Гърция.Това коментира Синан Вейсал, който има..

публикувано на 10.04.25 в 08:50

Изложбата “В огледалото на Рембранд” гостува в Градската художествена галерия във Варна

Изложбата “В огледалото на Рембранд” гостува в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ във Варна. Тя е проект на Нов български университет и е насочена към младите публики. Създадена е от екип от преподаватели и студенти. „В огледалото на Рембранд“ предлага висококачествени репродукции на хелиогравюри от колекцията на Нов български..

публикувано на 10.04.25 в 08:20

Експерт: Видеорегистраторът трябва да бъде част от задължителното оборудване на автомобилите

Видеорегистраторът трябва да бъде част от задължителното оборудване на автомобилите, а записите да служат като доказателство в съда. Това мнение изрази Ивайло Желязков от Европейския център по транспортни политики. Според него е необходимо въвеждането на изискване за наличие на  устройството в колата, както за аварийния комплект, тъй като това ще има..

публикувано на 09.04.25 в 09:00

Агрометеоролог: Априлският сняг - проблем за овошките, благодат за посевите

До 10 – 20 % ще са щетите по овощните дръвчета заради снеговалежа и ниските температури през април. Това прогнозира агрометеорологът Мирослав Ганчев, който работи във варненския филиал на Националния институт по метеорология и хидрология. По неговите думи във Варна няма да има унищожена реколта, но в Силистра и Търговище, където снегът е..

публикувано на 08.04.25 в 07:30