Иван Портних: Бюджетът на Варна отново е с отлични параметри което означава спокойна среда за живот, образование и работа и развитие на града с темп който успяхме да постигнем през последните години.
Бюджетът за 2020 година е формиран с грижа за хората. Има достатъчно средства за здравни и социални помощи, карти за градския транспорт за ученици, които виждаме, че се ползват все повече- и от учащите и от пенсионерите. Има средства за заплатите на работещите в общинския сектор- лекари, учители, социални работници и културни дейци. Осигурени са и средства за хората в неравностойно положение.
Макрорамката се приближава до половин милиард. Бюджетът за 2020-та година е следствие на упоритата ни работа, като трябва да отбелжим, че той бележи ръст в почти двоен размер- от малко над 200 милиона през 2015-та до 500 млн през миналата година. Такава е рамката ни и за тази година. Разбира се това е една динамична среда и вярвам, че в края на годината тази рамка ще бъде и увеличена.
През годините община Варна няма просрочени задължения, което е един от основните показатели за устойчивост на финансите. Казвам това защото има много спекулации в тази посока. Напротив, собствените приходи бележат тенденция за нарастване, което е изключително важно и забележете с близо 75%. Това означава, че варненци работят спокойно, бизнесът се развива и че хората имат възможност да си плащат данъците. Не случайно кредитния рейтинг на общината беше увеличен през 2019-та година- всички тези показатели са в противовес на спекулациите за лошото финансово състояние на Варна. Напротив, намираме се в отлична финансова кондиция и през тази година запазваме местните данъци и такси непроменени, с изключение на данъка за придобиване на имущество. Това обаче е еднократен данък. Данък сгради, такса смет на ежегодна основа са непроменени от встъпването ми в длъжност. Това позволява спокойно планиране на инвестициите и разходите- както от страна на гражданите, така и от страна на бизнеса. В този смисъл Варна е стабилен град който се развива във възходяща перспектива.
Ще има ли ръст в образование, здравеопазване и социални дейности?
Образованието винаги е било приоритет в нашата работа и естествено през 2020 година увеличението на средствата в образование, социални дейности и здравеопазване, сфери които пряко касаят хората са увеличени. За образование макрорамката е в размер на 154 милиона лева, което е 40% от общия бюджет. Което само по себе си показва, че отделяме достатъчно средства и образованието е приоритет не само на думи. Увеличението в сравнение с миналата година е 11 милиона лева. Планираме строителство на четири нови детски градини.
Какво се случва със здравеопазването?
Функция здравеопазване за 2020-та година е 23.5 милиона лева- с два милиона и 300 хиляди лева повече спрямо миналата 2019-та. Дори при актуализацията в края на миналата година отпуснахме допълнително средства за здравните заведения които имаха нужда. И не става дума само за общинските здравни заведения, които се вижда, че са ни приоритет. Говорим и за МБАЛ „Света Анна” която обслужва спешната помощ на цяла Североизточна България и където мажоритарния дял е на държавата. Но осъзнавайки важността на тази болница по отношение на спешната помощ, продължаваме да подпомагаме със средства ремонтите в „Света Анна”. Обновена е фасадата на болницата, дадохме финанси за обновяване на отделения. Всъщност в момента всички отделения в здравното заведение са обновени с изключение на операционната, където обаче със съдействието на министерството на здравеопазването, половин милион лева ние ще дофинансираме с 250 хиляди ремонта на операционната. Плюс още 300 хиляди лева за нов рентген тъй като стария трябва да бъде подменен. В условия на спешна помощ знаете, че няма как да имаме неизправна апаратура.
Това е за МБАЛ „Света Анна”, а другите здравни заведения в града?
Да, виждате, че още от миналата година милион и половина лева са вложени в родилното на АГ болница, цялостен вътрешен ремонт, закупена е нова апаратура, изграден е външен асансьор, тъй като вътрешните бяха и малки и недостатъчни. Предстои ремонт на покрива и саниране на сградата, така както постъпихме с родилното в „Света Анна”. Инвестициите са много целенасочени и продължаваме докато не постигнем оптимално състояние на материалната база, което да даде възможност на специалистите да си вършат още по добре и качествено своята работа. През годините в онкодиспансера са инвестирани по европейски проекти и програми плюс финансиране и с общински средства с близо 5 милиона лева. Сградата е в много добро състояние с ремонтите които и бяха направени. Има единствено една малка пристройка на която трябва да бъде извършен ремонт и се надявам тази година да го завършим. По линия на европейски проект работим за закупуване на нов линеен ускорител.
Цялостна програма имаме и по отношение на ДКЦ-тата или така наречените поликлиники. Те се подготвят за кандидатстване по европейски програми. Става дума както за енергийна ефективност на сградите, така и за закупуване на нова апаратура. Всичко това показва, че здравеопазването е с приоритет за общината заедно с образованието.
Що се отнася до социалната програма на общината, тя винаги е била сочена като позитивен пример на национално ниво. Тази година се очаква да бъдат завършени центъра за лица с увреждания, центъра за грижа за лице с различни форми на деменция, ремонт на сградата на дневния център на подкрепа на лица с различни форми на деменция и техните семейства.
Колко са средствата които ще привлечем по европейски проекти и програми?
Над сто милиона имаме по тази линия. Сега сме в началото на нов програмен период. Силно вярвам, че в следващите години ще запазим тази тенденция. Варна ако си спомняте преди моя мандат, беше сред догонващите другите общини, се превърна в пример тъй като успяхме бързо да изградим административен капацитет.
Връщам се от заседание на националното на сдружението на общините където с представители и експерти на регионалното министерство коментирахме следващия програмен период, където ще има интегрирани проекти свързани със Североизточния район на планиране. С други думи вече тясно работим и със съседните общини, така че да сме сред първите които ще подадат проекти за следващия програмен период.
Не е случайно, че рибите присъстват в изработените скулптури от Иван Сутев, директор на Музея на мозайките в Девня, тъй като е родом от Несебър. В почивните месеци Сутев се занимава с дърворезба. Иван Сутев завършва Котленската художествена гимназия през 1982 г и оттогава дърворезбата е негово хоби. „За съжаление вече годините и зрението..
От 21 юли 2025 година Борислав Сарафов не може да изпълнява функциите на главен прокурор. Законът е ясен и всички в тази държава трябва да се съобразяват с него. Това подчерта за обзорното предаване "Позиция" на Радио Варна адвокат Михаил Екимджиев от Асоциацията за европейска интеграция и права на човека. По думите му законът, приет на 21..
Изложбата „Царско лято“ на Лилия Кунева и Крис Николов, посветена на „лятото преди бетона“, ще бъде открита от 19 часа на 1 август в Морското казино. Картините в нея са повлияни от обиколката на художниците в Полша и Германия и опитите им да се доближат до големите майстори, обясниха за Радио Варна авторите. На откриването ще..
Интервю с Markus "Infernal" Kuschke (DESASTER) Малко повече от месец остава до осмия „Running Free Festival“. „Стринава“ очаква на 29 и 30 феновете на олдскуула, събрани там от организаторите HMC „Metal Force“. Основните действащи лица са CORONER, ASPHYX, DESTRÖYER 666 и DESASTER. Останалите – MEZZROW, GALLOWER, LEATHERHEAD, SCHIZOPHRENIA,..
Българският феномен по яденето на люти чушки Николай Филипов доказа, че граници пред човешката издръжливост няма. В поредния си огнен подвиг Филипов се опита да подобри три световни рекорда, свързани с яденето на една от нaй-лютите чушки в света. „Поставих си за цел три рекорда“, сподели рекордьорът пред Радио Варна. Един от тях –..
Красимир Симеонов споделя, че написването на тази книга е повлияно от последните 40 години, през които кара мотори – традиция, наследена от баща му и дядо му. Авторът признава, че през годините много от приятелите му са го подканвали да събере всичките си разкази на тази тема под едно заглавие, което впоследствие се превръща в книгата..
В първата самостоятелна изложба на Владимир Ванков акцентът е поставен върху индивидуалния път на всеки човек и личностната автономия, на която се крепят изборите и отговорите на екзистенциалните въпроси, пред които е изправен. Изложбата набляга именно на възможностите, които се съдържат във въпроса „А сега накъде?“, подканващ посетителите да..