99 години навършва днес варненският Драматичен театър „Стоян Бъчваров“. Създаден е през 1921 година с решение на Варненския общински съвет като Общински професионален театър. Има една от най-красивите театрални сгради в България.
През 1909 година, когато го предлагат за кмет, Иван Церов заявява, че ще приеме при две условия: първо - да бъде избран с пълно мнозинство и второ - да му се даде възможност да построи театър във Варна.
На 26 март 1912 г. той полага основния камък на театралната сграда с думите: “Днес се извършва голямо по значение и последствие събитие в хубавия ни град – полага се основният камък на градския театър. Той ще бъде онзи храм на сценичното изкуство и душевна красота, отдето да се възгласят на поколенията чистата човешка любов и правда. И в минути на радост и горчивини тук всеки ще почерпи това, що му е нужно – наслада и духовна сила...”
Строежът по проект на един от най-големите български архитекти Никола Лазаров се забавя заради последвалите войни. Но през 1927 година културната общественост го възобновява с безпрецедентна дарителска кампания, в която всеки варненец добавя по един златен лев към своя хляб, билет за кино и други подобни, за да ускори довършването на сградата. Общината тегли поредния заем и така, с любовта на един цял град, новият „Градски театъръ“, както е било изписано тогава на него, отваря врати през 1932 г.
Междувременно обаче театралният дух не загива и през 1921-а, по предложение на кмета Димитър Кондов, общинската управа отпуска ежегодна субсидия за поддържането на постоянна театрална трупа на Варна. За ръководната длъжност “директор-режисьор” е поканен именитият актьор от Народния театър "Стоян Бъчваров", който сформира трупата и определя репертоарната политика. Спектаклите се играят в зала “Съединение”, сега сцена Филиал, тогава дървена пристройка към часовниковата кула. На 12 март 1921 г. театърът открива първия си сезон със съвременната тогава пиеса “Инстинктът” от Анри Кестмекер. Именно тази дата считаме за рождена.
Много вода е изтекла оттогава, много хора, влюбени и отдадени на театъра, са въплатили духа си в този храм на Мелпомена.
Театърът преминава през много събития, до днес, когато въпреки забраната за масови културни мероприятия и при празни зали, актьорите са на сцената и играят пред публика. Не тази в залата, а тази в интернет.
Решението на Варненската опера и театър да излъчва онлайн представления бе посрещната с аплодисменти от много хора в социалните мрежи. И това е един прекрасен начин те да достигнат до много повече хора, особено тези по селата, които които обичат театъра и киното, но изкуството не достига до тях.
Димитричка Андреева е старши учител в село Гроздьово. Родом е от Варна, но живее на село от години, там се омъжва и създава семейство. На село й липсва най-много културния живот – театъра и киното.
Като жест към почитателите на театъра и операта, Театрално-музикален продуцентски център ще излъчи с live streaming във фейсбук страниците на театъра и операта три спектакъла, които ще се играят без публика.
Трите спектакъла, които ще бъдат излъчени онлайн са:
19 март, 19.00, Основна сцена
ХУБАВАТА ЕЛЕНА
ПРЕМИЕРА НА ДЪРЖАВНА ОПЕРА ВАРНА
Оперета от Жак Офенбах. Режисьор Светозар Донев. Диригент Кръстин Настев. Хореография Анна Донева. Сценография Иван Токаджиев. Костюми Анна Мария Токаджиева. Диригент на хора Цветан Крумов. В ролите: МЕНЕЛАЙ – Пламен Георгиев, Александър Мутафчийски; ПАРИС – Пламен Долапчиев, Момчил Караиванов, Христо Ганевски; ЕЛЕНА – Илина Михайлова, Лилия Илиева, Марина Иванова; КАЛХАС – Велин Михайлов, Мартин Киров, Александър Мутафчийски. Оркестър, хор и балет на Държавна опера Варна;
21 март, 19.00, Основна сцена
ТЕЛЕФОНЪТ НА МЪРТВЕЦА
СПЕКТАКЪЛ НА ДТ „СТОЯН БЪЧВАРОВ“
Черна комедия от Сара Рул. Постановка Петър Денчев. Сценография и костюми Петър Митев. Музика Христо Намлиев. В ролите: ДЖИЙН – Биляна Стоева, ПОКОЙНИЯТ ГОРДЪН - Симеон Лютаков, Г-ЖА ГОТЛИБ – Веселина Михалкова, ХЪРМИЯ, вдовица на Гордън - Милена Кънева, ДУАЙТ, брат на Гордън - Николай Божков, ДРУГАТА ЖЕНА – Полина Недкова;
27 март, 19.00 – СВЕТОВЕН ДЕН НА ТЕАТЪРА
САМО ЗА ЖЕНИ
СПЕКТАКЪЛ НА ДТ „СТОЯН БЪЧВАРОВ“
Комедия от Дарио Фо. Превод Хубан Стойнов. Сценичен вариант и режисура Костадин Бандутов. Сценография и костюми Даниела Николчова. Хореография и музикална среда Никола Йорданов. Участват: Веселина Михалкова, Милена Кънева, Даниела Викторова, Биляна Стоева, Петя Ангелова, Пламен Димитров, Ивайло Иванов, Константин Соколов, Свилен Стоянов, Станислав Кондов.
Вечер с творчеството на добруджанския краевед Георги Казанджиев ще се проведе днес в Регионалната библиотека "Дора Габе" в Добрич. Поводът е 85 години от рождението на писателя, автор на над 60 книги. Краеведските изследвания на Георги Казанджиев обхващат период от над 50 години от живота му. Те са посветени на различни селища от област Добрич -..
Изложбата "От Киноцентъра до музейната витрина" ще бъде открита на 7 февруари, петък, от 14 часа в Музея на Възраждането. Експозицията включва 15 автентични народни носии от фонда на Историческия музей в град Попово . Облеклата са част от колекция, събирана през 70-те и 80-те години на миналия век от екипа на серийния игрален филм "Капитан..
Министерският съвет прие решение за извършване на разходи за 2025 г. от централната администрация на Министерство на културата и държавните културни институти осъществяващи дейност в областта на сценичните изкуства. С решението се предлага да бъда осигурено финансиране на държавните културни институти, осъществяващи дейност в областта на сценичното..
С шедьовъра на Пучини, неговата последна творба „Турандот“, във Варненската опера ще отпразнуват Деня на любовта. Точно на 14 февруари публиката ще гледа великата музикална любовна история за китайската принцеса Турандот. Арията “Nessun dorma” ще звучи в изпълнение на тенора Валерий Георгиев в ролята на принц Калаф, Турандот ще оживее с гласа на Йоана..
Една дата не стига. Обявеният за 19 август концерт на Ник Кейв се оказа недостатъчен – билетите свършиха за 20 минути, а интересът оправда всички очаквания. Жаждата за тази интимна среща с гениалния артист остава неудържима. Затова Кейв и Колин Грийнууд ще се качат на сцената на Античния театър за втора вечер – 20 август 2025. Още една възможност да..
THE SMASHING PUMPKINS и SKUNK ANANSIE на сцената на "Hills of Rock 2025". Култовата 90-тарска вълна залива Гребната база в Пловдив това лято. THE SMASHING PUMPKINS идват за първи път в България. Те са една от онези банди, чрез които алтернативният рок не просто съществува, а оформя култура. С меланхоличния си, но мощен алт-рок, кристално чисти китари,..
„Ботушът” е пиеса, пресъздаваща една от хилядите истории след преврата през 1944 година. Авторът Лило Петров е от поколението, което не е учило за този период от историята в училище. "Ние в същото време живеем в тази незатворена рана на онова време и от страна на моето поколение има интерес и една голяма тайна и неразбиране на тези..