Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Зад барикада от тоалетна хартия

Като конвулсивна покупка определи масовата истерия за тоалетна хартия психологът от Варна Светлана Павлова. Подобна покупка е породена  от нуждата да контролираш ситуация, която на практика не подлежи на контрол. Тоалетната хартия гарантира хигиена и чистота, но с нея може и да предпазиш ръцете си. Обяснението за истеричните покупки е в желанието на човек да направи нещо в ситуация, в която няма много възможности. Освен това тоалетната хартия е относително евтин продукт, но за сметка на това е обемист. Когато купуваш големи пакети, имаш чувството, че си свършил много голяма работа по своята защита. Можем да разсъждаваме и върху това как страхът свива перисталтиката, оттам пък идва идеята за изпразване на стомаха и последващата защита. Общо взето като поведенчески модел това показва един много дълбинен страх на човека, че в този свят, който той е смятал за познаваем и контролируем, в който той е имал ясни представи как се случват нещата, в един момент всичко това му е изтръгнато.

- В началото на епидемията магазините бяха изпразнени като резултат на масово пазаруване след дълги опашки и риск от заразяване. Може ли да направим извода, че страхът от това да останем гладни е по-голям от страха да се разболеем?

- Хората разсъждават така: Нещата, които се случват на другите, няма да се случат на мен, така че докато другите боледуват и измират, аз поне ще имам какво да ям. Човек трудно вярва, че е смъртен. Идеята за собствената смъртност я приемаме доста трудно. Затова предпочитаме да вярваме, че ако имаме достатъчно ядене и пиене у дома, достатъчно тоалетна хартия, ние ще оцелеем въпреки всичко, каквото и да става с другите и със света навън.  Ние ще се скрием в къщи, ще имаме своята крепост, ще се барикадираме и ще оцелеем, което не е никак лошо. Представете си другия начин, при който всички са убедени, че ще измрат. Тогава паниката ще изглежда по друг начин. 

- На хората с по-лабилна психика да кажем нещо успокоително. Например, каква е вашата работеща формула за щастие като психолог

- Моята формула е казаното от Виктор Франкъл "Ако човек знае защо живее, той може да понесе всяко как". Смисълът е да продължим да вършим смислените неща, които вършихме и до момента, това, което ни дава смисъла като хора. Как ще живеем зависи от много фактори и не всички от тях можем да управляваме. Достатъчно е да запазим здрав разум, уважение към околните, уважение към себе си и да се погрижим в един труден период да си помагаме и да знаем, че не живеем безсмислено. Има смисъл в това да живеем.

Чуйте повече в прикачения файл:




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Отстраняване на проблем в машина за гласуване.

Експерт: Чрез съпоставката между бюлетините от машините и данните от флаш паметите могат да бъдат хванати манипулациите

Единствено съпоставката между преброяването на бюлетините от машинното гласуване и данните от флаш паметта може да разкрие какви манипулации са правени с гласовете на изборите. Това мнение изрази Петър Пенчев, собственик на компютърна фирма, наета за отстраняване на проблемите с устройствата за гласуване. По думите му съществува реална възможност, чрез..

публикувано на 11.12.24 в 07:10

Oliver s. Tyr (FAUN): Важно е да възстановим връзката си с природата

Интервю с Oliver s. Tyr (FAUN) Немските езичници FAUN направиха първи концерт в България на 8 декември в софийския клуб „Joy Station”. Стилът на групата е определян като паган метъл, фолк рок, даркуейв, а също и средновековна музика с келтски и скандинавски мотиви, изпълнени на старинни инструменти. Концертът е част от „East & Central Europe..

публикувано на 10.12.24 в 08:40

Alex Taylor (MALEVOLENCE): Не насърчаваме насилието, но създаваме касапници

Интервю с Alex Taylor (MALEVOLENCE) 2 дни, 2 сцени, 20 групи. Така изглежда тази година, организирания от „141“ фестивал „Hardcore X-mass”. Датите са 13 и 14 декември. Мястото – двете зали на софийския клуб „Mixtape 5“. За повече инфо и подробности посетете страницата на фестивала във Facebook, но дни преди събитието не останаха..

публикувано на 10.12.24 в 08:10
Наталия Чешмеджиева

Наталия Чешмеджиева: Да бъде обществено радио - това е съдбата на Радио Варна през всички 90 години

Преди 90 години Радио Варна е създадено от радиолюбителите - през 1934 г. варненският елит казва: "Искаме да сме в крак с времето! Искаме да имаме радио - събираме се, финансираме това и го правим". Преди 90 години на днешния ден обществеността си прави радио, и такава е съдбата му и до днес - през цялото време да бъде общественото радио на Варна..

публикувано на 09.12.24 в 08:40
Огняна Тонева в предаването

Огняна Тонева - посланик на Радио Варна по света

Посланик на Радио Варна по света. Така можем най-ясно да опишем един от най-верните слушатели на Радио Варна - Огняна Тонева. Заминала в Америка преди години, тя не спира да се интересува от родния град и събитията тук. Затова ѝ помага Радио Варна, което Огняна си пуска или през плейъра на сайта ни, или през платформите за радио излъчване, а отскоро..

публикувано на 09.12.24 в 08:30

Кристиян Неделчев: Работата по албума "Идентичност" беше процес-приказка

Днес албумът "Идентичност", създаден по повод 90-годишнината на Радио Варна, е с официална промоция в ефир и  YouTube канала на медията. Песните в новия компактдиск са поредното доказателство, че музиката има силата да свързва поколения и да изгражда нови мостове между стилове и култури. С основание може да ги наричаме и пиеси, които създават..

публикувано на 06.12.24 в 15:50
Гергана Димитрова

"Мирина мома" - елегична звукова картина от Родопите

ИДЕНТИЧНОСТ е заглавието на албума, създаден по повод 90-годишнината на Радио Варна, чиято премиера ще бъде на 6 декември в ефира и YouTube канала на медията. Песните в новия компактдиск са поредното доказателство, че музиката има силата да свързва поколения и да изгражда нови мостове между стилове и култури. С основание може да ги наричаме и пиеси,..

публикувано на 06.12.24 в 13:10