Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българка в Испания: След кризата ще бъдем по-мъдри, разумни и отговорни

Испанците започват да се ядосват на правителството за късните мерки срещу Ковид 19

Жителите на Испания започват да се ядосват на правителството, заради забавянето на мерките срещу разпространението на новия коронавирус в страната. Това коментира за радио Варна Илиана Илиева – Дъбова, основател на българското неделно училище в Реус, Тарагона. Все по-напрегната става ситуацията в Испания, където заболелите от Ковид 19 се увеличават непрекъснато. Прекратяването на дейността и на второстепенните производства ще остави още хора без работа. Това влияе много и върху голяма  част от българите в Испания, защото повечето от жените си изкарват прехраната като домашни помощници. Само там, където те гледат възрастни хора в много тежко състояние, жените са оставени на работа. Останалите в момента са безработни. Обикновено голямата част от тях нямат трудови договори и не могат да разчитат на никакво обезщетение от страна на държавата, споделя учителката.

В Испания хората си седят по къщите и излизат само до хранителен магазин или аптека. Няма дефицит на стоки, но и там като в България в първите дни на карантинния период много хора са започнали да се презапасяват с продукти.


Никой не е задължен да ползва предпазна мака и ръкавици когато излиза навън, каза още Илияна Дъбова. Лично тя не ползва.

„Испанците много се възмущават в момента и вероятно възмущението ще стане още по-силно, заради това, че правителството първоначално доста неглижира проблема. Знаеше се какво се случва в Китай и какво се случва в Италия. Излизаха говорителите на правителството и казваха:“Спокойно, няма никакъв проблем, това е една паника, не бива така и по този начин.“ И сега вече населението наистина се ядосва, че не са взети мерки навреме. Правителството е обвинявано в това и  е съвсем правилно, според мен.“, коментира още Дъбова.

Не знам дали медиците ще успеят да се справят, каза още учителката. Мобилизират се всички лекари, които са в състояние да бъдат мобилизирани.

Най-правилното поведение в момента е ограничаване на контактите с други хора, добави Дъбова. „Човек трябва да е няаясно, че в разглезения 21 век има нужда от ред и дисциплина. Никой няма да умре, ако днес задължително не излезе в парка, за да изпуши 2-3 цигари. Просто ще си седи вкъщи, защото така трябва.Тук не опира до това какво е бъдещето на планетата земя, а какво ще бъде бъдещето на една или друга социална общност. Ако ние сами себе си не спасим в този момент, не можем да чакаме някой друг да го направи вместо нас. Защото човекът е господстващия вид на планетата и той трябва да спасява себе си.“

Трябва да престанем да мислим само за себе си и собствените си удоволствия, споделя още Дъбова. Тя се надява след тази криза да излезем по-мъдри, по-разумни и по-отговорни.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изображението е илюстративно.

Пластичен хирург: Немедицински специалисти категорично нямат право да поставят ботокс

Немедицински специалисти нямат право да извършват естетични процедури. Това категорично мнение в предаването "Новият ден" изрази доц. д-р  Даниел Янков от Клиниката по пластична хирургия към Военномедицинска академия-Варна, във връзка с пострадалите след поставяне на ботокс, настанени в "Пирогов".  Лекарите, които според съществуващото..

публикувано на 06.02.25 в 08:05

Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM): Не си подготвен единствено за тези неща, за които не си подготвен

Интервю с Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM) Швейцарската симфонична метъл банда AD INFINITUM ще направи първи концерт в България. Групата е част от турнето на ELUVEITIE и INFECTED RAIN. Датата за България е 9 февруари, мястото – софийският клуб „Joy Station“. Организатори са „BGTSC“. В предишно предаване представихме новия албум на групата..

публикувано на 06.02.25 в 06:30

Експерт: От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за промени в Изборния кодекс

От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите ѝ няколко парламента са..

публикувано на 05.02.25 в 08:25
Георги Христов

Георги Христов: Музиката се създава от творци, не от машини

Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...

публикувано на 04.02.25 в 08:25

Група PIZZZA си търси вокалист

PIZZZA е една от най-обичаните групи на българската ъндърграунд сцена, а 26-годишната ѝ история я прави и една от най-дълголетните. Съставът ѝ към момента включва Кобо (китара), Кайо (бас), Рамбо (барабани), Витко (тромбон) и Явката (тромпет), а Каската, който до скоро беше фронтмен, вече не е част от бандата. За съжаление се наложи да се разделим..

публикувано на 03.02.25 в 08:20

Варненски студент създаде триста шрифта

Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..

публикувано на 31.01.25 в 08:00
Екип TexНова

Сензорна витрина за плодове и зеленчуци – иновация на студенти от Варна

Прототип на сензорна витрина за плодове и зеленчуци, която се управлява с помощта на изкуствен интелект, е единият от двамата победители в пилотното издание на иновативната образователна програма GEN I: Иновация Генерация на  Schwarz IT България. Тя е разработена от екип от четирима студенти от Икономическия университет и Висшето военноморско..

публикувано на 30.01.25 в 11:23