Анна Цолова е сред най-познатите имена в българската журналистика. Не обича да говори за рамки, защото самата тя не ги харесва. Не обича да влиза в чиновническото работно време - и това й е чуждо. Но за сметка на това, извън всекидневния ефир, който бе нейн спътник дълги години, сега се справя изключително добре и отговорно с новото си предизвикателство да обучава. "Говори, за да те видят!", е нейното ново поприще.
Анна Цолова припомня, че най-важният въпрос е "ЗАЩО?". Категорична е, че в момента всеки журналист и всеки говорещ по темата трябва да е умерен, да излъчва емпатия, да успокоява и да не създава напрежение у слушателя или зрителя. Цолова не усеща и не вижда състезание за информация между медиите.
"Чувам въпроси, които по същество не водят до нищо, а журналистът трябва да е конкретен, за да извлече повече и точна информация. Журналистът трябва да има критично мислене и да го изразява", категорична е Цолова. Според нея в момента се гледа телевизия повече от всякога у нас. "В историята на телевизията няма такова масово гледане, както сега. Да, ние сме в пандемия от коронавируса. Но сме и в информационна пандемия", смята Цолова. "Надявам се по-малко хора да са обект на една попивателна информация, която се тиражира по различни сайтове, която за мен е откровена глупост. Хората четат и гледат цифри, цифри на смътност, което води до паника. На мен ми липсва например историята на излекувалите се, на преминалите успешно заразата с COVID-19. Липсва ми добрата новина", казва още Анна Цолова.
"Не съм изгубила журналистическия си инстинкт. Зная кои информационни сайтове като потребител да ползвам. Разбира се, това са традиционните канали за информация. В момента като потребител следя информационния поток, защото към този момент не задавам аз въпросите. Разбира се, не гледам и не следя онези източници, които действат с методите на пропаганда и на заблуда. Ако случайно ги "отворя", го правя, за да видя какво целят, за да си сглобя картинката. Силово си налагам информационна профилактика в този момент. Но това не означава, че не съм информирана. Днес всички се интересуваме от това, което ни заобикаля. Но тази информационна профилактика може да ни помогне да се съхраним като хора със здрава психика. Напоследък все повече си пожелаваме здраве, желая го и аз на всички хора!".
Цялото интервю на Нина Милошевич с журналиста Анна Цолова, може да чуете в прикачения звуков файл:
След гъстите почти целодневни мъгли през последните дни във Варна и преваляванията от дъжд, в четвъртък имахме за малко слънчево време. И вместо да вадим от гардероба вече летните дрехи, от следващата седмица ще трябва да извадим по-дебелите якета и да слагаме отново шапка. През първите дни на април на места ще превали и сняг сочи прогнозата на..
Интервю с Alex Callier (HOOVERPHONIC) На 10 април белгийската инди банда HOOVERPHONIC ще отбележи в България 25-годишнината от издаването на емблематичния „The Magnificent Tree“. Групата идва в София по покана „BGTSC“. Мястото е клуб „Joy Station“. HOOVERPHONIC идват със струнен квартет, за да претворят на живо „The Magnificent Tree“. SLOW..
„Сега ми трябва глътка светлина“ – така се нарича новата стихосбирка на добричката поетеса Петранка Божкова. Книгата включва 59 стихотворения, разпределени в пет тематични цикъла. Поетичните изповеди разкриват широк спектър от чувства, тревожни въпроси, съмнения, радости и надежди. Петранка Божкова е филолог по образование и дългогодишен кореспондент..
Заплахата пред ДПС е Делян Пеевски, Ахмед Доган вече е минало. Доган трябва да бъде вече обект на исторически изследвания. Това коментира политическият анализатор Иво Инджов в контекста на очакващото се решение фракцията на Ахмед Доган да оттегли подкрепата си към кабинета "Желязков" и появилите се спекулации за разцепление на ДПС-ДПС. Митът за Сокола..
Анджела Родел е родена в Съединените американски щати. Следва езикознание в университета Йейл. Актриса, музикант, преводач. Живее и работи в България. Превежда романа на Георги Господинов "Времеубежище", който беше отличен с наградата "Букър". "Преводач съм от 20 години. Учила съм много от други автори, преводачи-колеги. Приемам наградата като хубаво..
Галин Ненов се занимава с бийтбокс от 17 години. Познат под псевдонима KillaBee, той е двукратен национален шампион на България. През годините е участвал в различни проекти - от народна музика, през хип-хоп и дръм енд бейс, до джаз. През последните няколко години участва на фестивалите Varna Jazz Days, RADAR, Varna July Fest, а миналата година..
Образователната ни система е трагична. Учебниците в повечето случаи са безобразни. Историята у нас се преподава така, както се е правело в Западна Европа през 19 век. Това каза за Радио Варна преводачът Георги Ангелов, водещ на телевизионното предаване История.BG. Георги Ангелов е категоричен, че в западната част от континента по предмета "История"..