Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стойо Вартоломеев: МК може да подкрепи издателствата като отвори сега програмата за библиотечните фондове

| обновено на 13.04.20 в 11:38
Стойо Вартоломеев
Снимка: БНР

Издателска къща "Хермес" е единствената засега от големите вериги в книгоиздаването и книгоразпространението, която ще се възползва от програмата 60/40, коментира за Радио Варна управителят Стойо Вартоломеев. Фирмата направи необходимото за оптимизиране на работата си още през март, като спря производството на нови книги, затвори книжарниците, предоговори плащането на наемите и съкрати няколко служители с надеждата да ги наеме отново веднага след кризата. Тази седмица издателството ще подаде документи, за да могат всички книжари да получат пълната си заплата за април. Според управителя, компаниите се въздържат от включване в програмата 60/40 заради някои от условията.

Резонно е да се изисква да са платени всички данъци и осигуровки, за да получат помощта, но не е приемливо, например, ограничението да не могат да правят преструктуриране на щата. Проблем е и клаузата за продажби на дребно, защото пълна забрана в момента има само за книжарници, които се намират в МОЛ-овете. "Нашата издателска къща има финансови и материални резерви - в момента продаваме един собствен магазин дори, и ще се справим, но не всички в бранша разполагат с такива ресурси", смята Стойо Вартоломеев. Според него има реални работещи мерки, които с повече гъвкавост Министерството на културата може да предприеме още сега, веднага, за да подкрепи целево издателския бизнес. С него разговаря Валерия Василева:

В цяла Европа издателствата и медиите са сред най-засегнатите от ситуацията. Кое е най-належащото в момента, каква е Вашата преценка?

Такъв сложен казус не е възниквал досега. През последните 25-30 години, откакто основахме частните издателства и книжарници, преживяхме доста промени и катаклизми. Прескочихме и оня висок праг от времето на управлението на Жан Виденов, но тогава напук на всичко продавахме много книги. А сега и да искаме да продаваме - не можем. Вече един месец часовникът е спрял за производството и в голяма степен и за продажбата на книги. Книжарниците са затворени, а книгите стоят самотно в тях. Голяма част от екипите са пуснати в отпуск. Работят електронните книжарници. Там, в интерес на истината, търговията е оживена. Тя е значително по-добра от това, което беше преди месец или два-три месеца. Но все пак е крайно недостатъчна, за да се поддържат издателските и търговските системи.

На брифинга в петък министътът на културата обобщи мерките, които ще бъдат предложени за хората, които работят като свободни артисти в сферата на културата. Мислите ли, това ще облекчи ли донякъде финансово ситуацията в книгоиздаването?

Не бих казал. По-скоро засяга артистите, които са на свободна практика по театрите и оперите. Мисля, че става дума за тях. Ето, аз в момента подписвам хонорарния лист за седмицата - това, което ще платим в началото на седмицата на нашите редактори, преводачи, сътрудници. Ние не сме спрели разплащането на фирмите, включително и на нашите сътрудници. В такива трудни моменти, както човекът има задействан инстинкт за самосъхранение, по същия начин е и с фирмите. Там вече собственикът, управителят е този, който взема радикалните решения. Първото нещо, което ние направихме, е да спрем производството, защото няма какво да продаваме. Второ - прегледахме си персонала и направихме леки съкращения. На 7-8 човека бяха прекратени договорите още през март месец, но се опитваме да запазим цялото, жертвайки част от периферията. Когато се отвори пазарът и нещата се подобрят, винаги можем да назначим допълнителен човек.  Издателският екип е запазен изцяло, запазваме изцяло и нашите 12 книжарници. В момента всички са затворени.

Вярвате ли в кампании като "Купи 1 книга"?

Всяка една позитивна кампания има смисъл. Надявам се тази да привлече погледите на четящата общност в България. Смятам, че тази кампания има смисъл, но няма да постигне максималния ефект. Проблемът е в това, че не всеки може да ползва електронните книжарници. Има отдалечени места, където е проблем, че книжарниците са затворени. Опитваме се да обърнем внимание на почитателите на книгата, че в това дълго стоене у дома или около дома, човек има достатъчно време първо да погледне лавиците с книги, които е закупил и не е прочел. Сега е моментът да ги прочетат. А защо пък да не закупят една книга? Смятам, че тази кампания има смисъл, но няма да постигне максималния ефект заради голямото боледуване, което изживява цялото общество и целият свят. Аз бих казал нещо друго - има едно решение, което може да помогне на книгоиздателския бизнес и аз го предложих, обаче едва ли ще има ефект. Всяка година в бюджета на държавата са планувани 2 млн. лв. за библиотеки и читалища, които обикновено се дават лятото или есента. Ако нашето министерство е малко по-гъвкаво, би могло тези 2 милиона сега да ги отвори. Сега да пуснат програмата за читалищата и библиотеките, а не през лятото или есента! Така библиотеките ще могат да си поръчат книгите от издателите и издателите ще им ги изпращат. Това е една много сериозна финансова инжекция в този период. За съжаление това може да съществува само в нашето мислене. Сега разбирам, че програмата ще бъде обявена някъде през късното лято. Това са средства, гласувани от бюджета. В момента нашата Асоциация има една чудесна инициатива - всички издатели събират в един общ каталог списъка на наличните заглавия, които имат. И ако министерството задейства тази процедура, то те ще получат този общ електронен каталог и ще могат да си поръчват книги. И това може да стане много бързо.

Защо се отлага за лятото този транш?

Нямам логично обяснение. Смятам, че там има някаква инерция, която си работи, защото този сектор точно сега има нужда от финансова подкрепа.

Цялото интервю на Валерия Василева със Стойо Вартоломеев, управител на ИК "Хермес", чуйте в прикачения звуков файл.






БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Политологът Милен Желев: ГЕРБ са царе на блъфа, преговорите се размразиха

В София сякаш се разведели, изгря някакво слънце, преговорният процес за съставяне на кабинет се размрази. Беше рано да обявим преждевременно преговорите за приключили, в тези пазарлъци често се блъфира, а ГЕРБ са царе в това, коментира политологът Милен Желев в предаването на Радио Варна "Post Factum". Той си послужи с "метеорологична" метафора, за..

публикувано на 09.01.25 в 08:30
снимката е илюстративна

За минути се намира вейп с наркотично вещество във Варна

За две минути във Варна може да се намери вейп с наркотично вещество в него както от ученици, така и от възрастни. Това се случва най-често чрез познати през телефона, могат да се намерят през дилъри, а също и през много момчета и момичета, които продават на улицата. Това казаха за Радио Варна Лилия Маринова и Янита Василева от Градския..

публикувано на 08.01.25 в 07:10
Лора Георгиева

Лора Георгиева: АКФ откри палитра от роднински назначения и връзки в "Булгартрансгаз"

Втората част на разследването на Фондация „Антикорупционен фонд“ (АКФ), посветено на аферата "Чирен", разкрива политически назначения, уютни постове за роднини на висши държавни чиновници и конфликти на интереси в редиците на държавното дружество "Булгартрансгаз". Разследването беше публикувано вчера, а в идеото, озаглавено „Газ, роднина,..

публикувано на 07.01.25 в 18:35

Влад Уласевич (JINJER): Най-важният албум е винаги следващият

Интервю с Влад Уласевич (JINJER) JINJER отдавна надскочиха локаната сцена. С барабаниста на групата Влад Уласевич се чухме по повод предстоящия диск на украинската банда „Duél“, който ще стане факт в началото на февруари. Предварително бях уведомен да не задавам въпроси за войната. За това и темата не е засегната в интервюто. За него Влад..

публикувано на 07.01.25 в 07:25
Йоанна Драгнева

Йоанна Драгнева: С удоволствие нося името на дядо - Йонко Татаров, създател на специалността "Поп и джаз оркестър" в НМА

Имен ден празнува днес певицата Йоанна Драгнева. В предаването на Радио Варна "Новият ден" тя разказа, че носи името на своя дядо Йонко Татаров, създател на специалността "Поп и джаз оркестър" в Националната музикална академия. Самата Йоанна е завършила Средно музикално училище "Любомир Пипков" с профил „Ударни инструменти“, а след това следва в..

публикувано на 07.01.25 в 07:07
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Най-лошият вариант за страната са поредни предсрочни избори

Повечето политически сили имат интерес поне временно да вкарат държавата в релси и да бъде съставено правителство, за да бъдат успокоени обществените тревоги. Най-лошият вариант пред страната ни са поредни предсрочни избори. При евентуални такива не е изключено Наталия Киселова да бъде избрана на служебен министър-председател. Това коментира в..

публикувано на 06.01.25 в 19:20

Лесни хитрини, с които да намалим сметките за ток

В сезона на дебелите сметки за отопление и изтънелите джобове след празниците е добре да си припомним съветите на специалисти как да спестяваме. От 1 януари цената на електроенергията за битовите потребители се вдигна средно с 8%.  Да проветряваме по няколко пъти на ден за минута с широко отворен прозорец, а да не го оставяме открехнат, което намалява..

публикувано на 06.01.25 в 08:05