Маргарита Войнова е енциклопедична личност - прекрасна художничка, но и писател. Романът й „Алсарио” засега е единствен, но радва всички нас с емоционални разкази във Фейсбук за ежедневието й, заето с рисуване, писане, отглеждане на внуци и всякакви цветни занимания.
"Аз пиша от дете. Още като младо момиче започнах с поезия, и то каква може да е - любовни трепети. Винаги паралелно с рисуването съм писала, но никога не съм публикувала. Аз пиша с много самоирония и хумор, няма как да си позволя в една картина да вложа ирония", коментира Войнова.
Тя допълва, че никога не си е правила труда да провери в интернет за указанията как се пише сценарий, например.
Даниела Стойнова разговаря с нея за всичко това и за преживяванията й по време на Великден и след него:
„Обичам да измислям истории и да ги разказвам. Фантазията ми работи с пълна пара. Съчинявам си небивалици, които всъщност са породени от абсурдни житейски ситуации. Желанието ми да пиша е по-силно от мен и то беше една отложена мечта, която потисках дълго време. Пък нали за писането и за рисуването няма възраст...
За мен това е нещо ново, можем да го наречем и нова авантюра, а творчеството въобще е опит за спасение. В Библията е казано, че всяка нова професия има своите седем гладни години. И аз така мисля: без глад няма прогрес. За да успееш, трябва да ти е малко студено и да си малко гладен. Колко малко, не е уточнено.
Мъдреците от Тибет казват, че мъдростта идва, когато спреш да мислиш. Ама не знам, ако не си почвал какво става?
Пък и аз обичам да предизвиквам събитията, а не да чакам те да се случат. Всъщност всичко се променя и всичко остава същото. Мисля, че така ще е завинаги...". - Маргарита Войнова
Кураторският проект „Диалози II“ – резултат от инициирана творческа провокация към няколко художника представя тази вечер Арт галерия Le Papillon. Изложбата се открива тази вечер от 18:00ч. и ще остане в арт пространството до 20 ноември. Откриването на изложбата в Деня на народните будители, 1 ноември, не е случайно. Екипът на галерията е избрал да..
В Деня на Народните будители Варненската библиотека посрещна отново археолога Александър Минчев с още една част от неговата колекция от уникални издания на български вестници и списания. Изложбата „Наковалня за сладкодумство – с отдаденост на България” разширява погледа към eдна от по-слабо изследваните страни на историята на..
От 1 до 3 ноември 2024 г. талантливи млади изпълнители от специализираните училища по изкуства във Варна, Пловдив, Русе и София ще покажат своите умения. За осми път Варна посреща участниците в един от най-авторитетните конкурси за млади пианисти в България, носещ името на Мила Михайлова – един от основателите на Държавното музикално училище във..
Екипът на Регионалния исторически музей ще отбележи на 31 октомври - Международния ден на Черно море, със събитие в памет на големия български археолог професор Михаил Лазаров. По повод 90-годишнината от неговото рождение от 17.30 ч. в Учебния музей (вход от бул. "Съборни") е прожекцията на документалния филм "На прага на цивилизацията", заснет от..
На 2 ноември търговски център във Варна ще бъде сцена на мащабен графити фестивал. Четирима от най-изявените графити артисти от Варна ще направят демонстрации. Работилница ще очаква най-любопитните. А феситвалът за разлика от много други, е насочен към публиката, а не към графити артистите, представя го Николай Чакъров от графити агенцията "The..
Община Варна организира детска изложба по случай Международния ден на Черно море - 31 октомври. Празникът ще бъде отбелязан с рисунки на малчуганите от детска градина 13 „Мир“, които ще бъдат изложени във фоайето пред зала „Пленарна“ в Общината от днес, сряда, в 11 часа. На официалното откриване на изложбата ще присъстват малките художници и техните..
Именитият български художник проф. Стоимен Стоилов, който от години живее и твори във Виена, подготви юбилейна изложба, с която отбелязва 80-ата си годишнина в своя роден град. Експозицията представя знакови произведения от различни периоди на неговото творчество – живопис, папируси, пастели, графика и рисунки. Носителят на Хердерова награда..