Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Видеопарад сред цветята в Балчик

Лалета 2020
Снимка: УБГ-Балчик

24 хиляди души са посетили ботаническата градина в Балчик само за месец април миналата година, каза ландшафтният архитект Марияна Димитрова.: За първи път в 65-годишната си история и за първи път в парада на лалетата, предвид създалата се пандемична обстановка, красотите и цветните партери не може да бъдат видени от редовните посетители, тъй като тази година градината е затворена.

За Великденските празници ведомството зарадва виртуалните си посетители с видео и разказ за създаването на градината и парада на лалетата – поместени на официалната страница на университетските градини и в профила им във фейсбук. (Видеото може да видите тук https://youtu.be/Vk0s7e2MrgE)

Работата на терена не спира, за да може в най-скоро време хората да се радват на пролетната красота, уверяват ботаниците.  До края на месеца ще бъдат изнесени на открито едроразмерните кактуси и сукуленти. Виртуалните разходки ще бъдат доразвивани.

Марияна Димитрова – ландшафтен архитект, разказва за Парада на лалетата 2020
https://www.youtube.com/watch?v=Vk0s7e2MrgE&feature=youtu.be

Ботаническа градина Балчик е създадена през 1955 г от ботаника академик Даки Йорданов като филиал на ботаническата градина към СУ "Св. Климент Охридски".  Разположена е на територията на бившата лятна резиденция на румънската кралица Мария Александрина Виктория де Единбург. Това райско кътче с южно изложение, естествена денивелация от морското равнище до 35 м надморска височина и с естествени водоизточници са създавали неповторима обстановка, поради която кралицата да иска да осъществи на това място една нейна мечта за изграждането на къща/лятна вила.

Акцент в ролята за изграждане на растителните пространства са двете големи цветни градини, цветни лехи, които в този момент са с пролетни растения. Те биват подменяни всяка година два пъти - два пъти се проектират, два пъти се изграждат, два пъти за тях се поръчват семена, луковици, растения. Отглеждат се разсади, за да може тази красота да стигне до всички наши посетители.

Парадът на лалетата е започнал преди около 10 години с попълването на малко количество луковици, около 15 000, в основните цветни градини - градина "Разсадника" и "Божествена градина". През годините са растели сортовете, като стигаме до днес, 2020 година, когато имаме над 90 сорта.

Използвайки различните способи, най-вече принципа на колорита, успяваме да съчетаем различни видове растения, както по цвят, така и по форма и височина, за да можем да получим цъфтеж на растенията от началото на месец март до края на месец май.

За първи път в 65-годишната си история и за първи път в парада на лалетата, предвид създалата се пандемична обстановка, красотите и цветните партери не могат да бъдат видени от нашите редовни посетители, които за миналата година, само през април са били 24 000. Тази година градината е затворена. За първи път ние не можем да покажем на живо нашите красоти, нашите нови растения. Въпреки обстановката, в която се намираме и градината е затворена за посещения, ние не спираме да работим. Не можем да спрем гората да се разлиства. Не можем да спрем природата да се развива. Продължаваме да работим, да поддържаме тази среда в прекрасното състояние в което се намира, за да може в най-скоро време хората да и се радват, така както се радваме ние, които работим тук.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лесна работа: Като живота в нас и наоколо

Още малко ноември. Още малко кротки следобеди, погалени от есенен вятър. Още малко време между слънцето и снега. Още малко до онези завладяващи моменти, когато ще пишем желания, ще се радваме на коледните светлинки, ще планираме празнични вечери и сърцата ни ще тръпнат в очакване на следващото преживяване, следващия житейски епизод, следващото..

публикувано на 25.11.24 в 17:30

В Център за настаняване във Варна мечтаят повече млади хора да се ангажират с каузата "социална грижа за деца в нужда"

Центърът за настаняване от семеен тип "Владиславово А" е социална услуга от резидентен тип, част от Комплекса за социални услуги за деца и младежи, лишени от родителска грижа. Центърът работи от 2015 година и е дом на 11 деца и младежи със специални потребности на възраст от 3 до 25 години. Скоро очакват и нов член на семейството си. Всички те са..

публикувано на 25.11.24 в 15:10
Първа награда за 2023 г., автор Присила Махмудова 15 г.

Радио Варна с покана към рисуващите деца за конкурса „Моята Коледа”

Традиционно през месец ноември Радио Варна кани всички малки творци да се включат в конкурса за рисунка. Тази година темата е „Моята Коледа”. Това е деветата поредна година, в която медията приканва всички деца на възраст от 6 до 16 години да проявят своя талант в артистичния конкурс. По традиция една от избраните рисунки ще бъде..

публикувано на 25.11.24 в 10:48

Насилието над жени започва от думите

На 25 ноември отбелязваме Международният ден за елиминиране на насилието срещу жени. Въпреки напредъка, дикриминацията и насилието над жени продължава да е един от основните проблеми на обществото. Едва през април тази година (2024 г.) Европейският парламент одобри първите в историята на ЕС правила за борба с насилието над жени и домашното насилие...

публикувано на 25.11.24 в 08:55

Честваме Св. Климент Охридски

Свети Климент Охридски е средновековен български учен и първият епископ, проповядвал на старобългарски език. Основател е на Охридската книжовна школа. Православната ни църква го тачи като един от светите Седмочисленици. Първият съвременен университет в България – Софийският университет „Свети Климент Охридски“ , е наречен на негово име при..

публикувано на 25.11.24 в 07:36
РПЦ Харманли

В търсене на по-добър живот

Войната в Сирия продължава вече 13 години. Милиони сирийци се превърнаха в бежанци. Един от тях е Рустом Абдулкадер. Той е на 42 години. Избира живота на бежанец. Едната причина е, че не иска той или синовете му да се бият за някоя от воюващите страните и да избиват сънародници. Втората и по-важната – има болно дете. Засега семейството е в България, в..

публикувано на 24.11.24 в 10:58

Ще се намерят ли скоро средства за ремонт на читалището в балчишкото село Гурково?

Едно от най-старите читалища в област Добрич – това в село Гурково, е заплашено от затваряне заради лошото състояние на сградата. То е построено в периода от началото до средата на миналия век с доброволния труд на местни хора. Заради дългогодишно неглижиране и липса на достатъчно финансиране се стига до момента, в който от Регионалната здравна..

публикувано на 23.11.24 в 10:10