На четири етапа ще бъдат разхлабени извънредните и много строги мерки за органичаване разпространението на коронавируса в Кипър. Това обобщи за Радио Варна Бистра Долапчиева - дългогодишен журналист в БНТ-Варна, която от няколко години живее в Лимасол. В интервю за Валерия Василева и предаването "На светло" Долапчиева съобщи и как се подготвя островът на Афродита за туристическото лято и каква е ситуацията в Кипър в момента.
От понеделник на острова ще заработи държавният сектор. Строителите ще се върнат по малките обекти, ще отворят магазините и църквите. Затворени все още обаче остават моловете, салоните за красота, парковете и детските площадки.
Вечерният час се запазва. Жителите на Кипър ще имат право да излизат по три пъти на ден, но след потвърждение чрез есемес.
Остава забраната за събиране на семейства и близки, както и за придвижване между населените места. "Лично аз два месеца не съм виждала дъщеря си и семейството ѝ, които живеят в столицата. Но се налага - ще потърпим още три седмици", посочи Долапчиева.
Планът на правителството е от 21 май да се възобнови свободното придвижване из острова.
Учениците засега остават вкъщи. Единствено зрелостниците ще се върнат в класните стаи от 11 май.
"Жителите на Кипър стоически издържаха на строгите мерки - с едно излизане навън, със затворни църкви по време на великденските празници... Животът се е свил зад стените на жилищата ни, но на този фон огромна е радостта ни, че от понеделник ще можем да се разхождаме и да караме колело", допълни Бистра Долапчиева.
От началото на другата седмица пада и забраната за къпане в морето. За плажуване обаче трябва да се изчака до началото на юни, каза още Долапчиева.
Летищата в Кипър остават затворени поне до месец юли, а за отварянето на хотелите все още няма обявен срок.
Повече за живота в Кипър чуйте в звуковия файл:
Още малко ноември. Още малко кротки следобеди, погалени от есенен вятър. Още малко време между слънцето и снега. Още малко до онези завладяващи моменти, когато ще пишем желания, ще се радваме на коледните светлинки, ще планираме празнични вечери и сърцата ни ще тръпнат в очакване на следващото преживяване, следващия житейски епизод, следващото..
Центърът за настаняване от семеен тип "Владиславово А" е социална услуга от резидентен тип, част от Комплекса за социални услуги за деца и младежи, лишени от родителска грижа. Центърът работи от 2015 година и е дом на 11 деца и младежи със специални потребности на възраст от 3 до 25 години. Скоро очакват и нов член на семейството си. Всички те са..
Традиционно през месец ноември Радио Варна кани всички малки творци да се включат в конкурса за рисунка. Тази година темата е „Моята Коледа”. Това е деветата поредна година, в която медията приканва всички деца на възраст от 6 до 16 години да проявят своя талант в артистичния конкурс. По традиция една от избраните рисунки ще бъде..
На 25 ноември отбелязваме Международният ден за елиминиране на насилието срещу жени. Въпреки напредъка, дикриминацията и насилието над жени продължава да е един от основните проблеми на обществото. Едва през април тази година (2024 г.) Европейският парламент одобри първите в историята на ЕС правила за борба с насилието над жени и домашното насилие...
Свети Климент Охридски е средновековен български учен и първият епископ, проповядвал на старобългарски език. Основател е на Охридската книжовна школа. Православната ни църква го тачи като един от светите Седмочисленици. Първият съвременен университет в България – Софийският университет „Свети Климент Охридски“ , е наречен на негово име при..
Войната в Сирия продължава вече 13 години. Милиони сирийци се превърнаха в бежанци. Един от тях е Рустом Абдулкадер. Той е на 42 години. Избира живота на бежанец. Едната причина е, че не иска той или синовете му да се бият за някоя от воюващите страните и да избиват сънародници. Втората и по-важната – има болно дете. Засега семейството е в България, в..
Едно от най-старите читалища в област Добрич – това в село Гурково, е заплашено от затваряне заради лошото състояние на сградата. То е построено в периода от началото до средата на миналия век с доброволния труд на местни хора. Заради дългогодишно неглижиране и липса на достатъчно финансиране се стига до момента, в който от Регионалната здравна..