Днес се навършват 161 години от рождението на чешко-българския археолог Карел Шкорпил.
Карел Шкорпил е роден на 15 май 1859 г. в гр. Високе Мито, Източна Чехия. Завършва Карловия университет и Висшето техническо училище в Прага.
В България Карел Шкорпил пристига само три години след Освобождението, през август 1881 г. Нуждата от квалифицирани гимназиални учители в младото княжество предопределя и пътя на Шкорпил в следващите десетилетия. До пенсионирането си през 1915 г., той работи в Сливен, Русе, Пловдив, Велико Търново и Варна.
Във Варна се установява за постоянно, впоследствие е преподавател в Търговската гимназия и в Морското машинно училище в града.
Той е сред основателите на Варненското археологическо дружество и след пенсионирането си е несменяем директор на Варненския археологически музей. Като млад учител Карел Шкорпил започва да развива и археологическа дейност, която с времето придобива широки мащаби. С последователност и упоритост обикаля и описва старините из България.
Огромен е приносът му за полагане основите на археологическата наука у нас, а публикациите му (често в съавторство с неговия брат Херман) притежават научна стойност и в наши дни. Той умира в България през 1944 г., погребан е в Плиска.
Карел Шкорпил е и кръстник на Златни пясъци.
За това разказа в интервю за радио Варна неговата внучка Мария Хермова.
Тя е родена в Русе, учи в чешката столица, дълги години работи за радио "Прага", била и кореспондент от България, предавала е новини за БНР от Чехословакия. Тя неведнъж е заявявала, че във Варна се пазят най-ярките спомени за братята Шкорпил, не само в България, но и в целия свят. Мария Хермова почина през 2012 година на 81 годишна възраст.
През целия си живот обаче тя обичаше да прекарва всяко лято във Варна. Тук живееше във фамилната къща на ул. "Шкорпил" в центъра на града. Там с нея се срещна Мариела Димитрова. Златният фонд на радио Варна пази интервю с Мария Хермова от 2009 година.
В него тя разказа за основното завещание на дядо си Карел Шкорпил: "Обичай България!".
Според Хермова, ако човек обича родината си, не може да бъде към нея жесток. И обобщава: " Можеби обичта може да оправи някои неща. Дано! Защото много има за оправяне още".
Има една колоритна история, в която тимуроци /герои на автора Аркадий Гайдар/ запретват ръкави да правят добрини. В разгара на начинанието забелязват възрастна жена, която стои на улицата и замислено се взира в отсрещния тротоар. В духа на всепоглъщащото и необятно добро, те я пренасят отсреща, с две думи: помагат й да пресече. Вярно: старицата..
„Оперни тайни“ е наречен най-новият проект на Държавна опера Варна, който стартира от февруари 2025 г. и е насочен към най-младата публика. Операта отваря врати за най-малките си зрители и ги води зад кулисите със специални тематични детски ателиета, които ще се провеждат всеки месец. Всички елементи и етапи от създаването на оперен спектакъл са..
Каварна ще отбележи отбелязва 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски. Пред бюст-паметника в Градския парк в Каварна, своята почит и признателност към делото на Апостола ще изразят от най-малките до най-големите граждани в морския град. Програма от слова за Апостола и стихове в негова памет ще поднесат ученици от..
В суворовското село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..
Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..
37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ. След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..
До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..