Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иде трудно и различно лято

Снимката е илюстративна
Снимка: Албена Иванова

Това лято ще бъде много трудно и много различно, обяви в по БНТ министърът на туризма Николина Ангелкова.

Тя настоя, че основен приоритет за нея и ведомството ѝ е привличането на родни туристи по черноморските ни курорти.

Ангелкова посочи, че във вторник предстои видеоконферентен разговор с премиерите на Румъния, Сърбия, Гърция, за да можем да осъществим координацията и детайлите, по които ще се осъществява пътуването и почивките.

Няма как, когато има карантина, да има туризъм. Това само по себе си отдръпва хората, които биха искали да осъществят своето пътуване. И със сигурност Европейската комисия препоръча да няма карантина, каза Николина Ангелкова.

Според нея водещото това да стане факт е епидемичната обстановка в дадена страна, както и това между страните да има еднакви условия за пътувания.

От ключово значение е дали ще имаме възможност от началото на юни да посрещнем туристи от съседните ни страни, защото автомобилният транспорт на този етап е най-достъпният и най-сигурен с оглед на това, че все още се правят планове от авиокомпаниите за възобновяване на въздушния транспорт. От 15 юни у нас няма отменени чартърни полети, които към момента са резервирани като капацитет на летищата във Варна и Бургас, поясни Ангелкова.

Министърът обяви още, че в хотелите по морето ще има отделни обособени помещения, където при съмнения за хора, заразени с коронавирус, те ще бъдат изолирани, докато дойдат медицинските екипи.

Когато има подозрение за коронавирус - няма как служителите или мениджърите да преценят дали този турист има коронавирус или нещо друго. Не сме предвидили и няма да се карантинира целия хотел. В крайна сметка това ще бъде най-голямото предизвикателство на летния туризъм не само в България, но и навсякъде. Правилата, които има в другите страни, са много по-строги от това, което ние даваме, за да спазим минималните епидемични изисквания в нашата страна, подчерта министърът.

На въпрос дали министерството ще позволи на хотелите да настаняват гости и в закрити помещения за хранене, Ангелкова посочи, че всичко това ще зависи от разпространението на заразата да е в много ниски стойности.

Като министър съм поставила това като условие, при спадане на случаите на заразените, да може да се отворят и закритите ресторанти, защото по този начин ще има по-голяма възможност да се предлага качествен туристически продукт, отбеляза Ангелкова.

Тя обеща, че цените на чадърите и шезлонгите по плажа ще бъдат намалени с минимум 50%, но цените все пак ще са различни.

15 плажа до момента из цялото Черноморие са предложили нулеви цени, посочи Ангелкова, но не пожела да навлиза в конкретика. /БГНЕС


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Христо Пимпирев

Проф. Пимпирев: При тази експедиция ще стъпим и на Антарктическия полуостров

При тази експедиция на НИК "Св. св. Кирил и Методий" ще стъпим и на Антарктическия полуостров. Това каза проф. Христо Пимпирев преди отплаването на полярниците ни. Това е 34-тата експедиция и четвъртата с кораба, този път проектите на учените на борда са много повече 26, а в 15 от тях участие ще имат само наши изследователи, допълни той...

публикувано на 07.11.25 в 16:13

Професионалната гимназия по химия във Варна получи автоматичен дефибрилатор от "Капачки за бъдеще"

Професионална гимназия по химични и хранително-вкусови технологии "Дм. Ив. Менделеев" във Варна получи като дарение автоматичен дефибрилатор от инициативата "Капачки за бъдеще". Това е първото училище в града, което е заявило желание да получи медицинския апарат. Това каза Лазар Радков, български доброволец, фитнес инструктор и парамедик, основател на..

обновено на 07.11.25 в 15:56

Корабът "Св. св. Кирил и Методий" отплава към Антарктика

Българската антарктическа експедиция отплава с научно-изследователския кораб "Св. св. Кирил и Методий" от Морската гара във Варна. Това е 34-тата експедиция и четвъртата с кораба, този път проектите на учените на борда са много повече 26, а в 15 от тях участие ще имат само напи изследователи. Това съобщи проф. Христо Пимпирев, ръководител на Българския..

публикувано на 07.11.25 в 14:56

Президентът Радев: Опасявам се управляващите да не доведат "Лукойл" до сценария "Булгартабак"

"Всеобщо е убеждението, че този бюджет е инструмент за оцеляване", каза в Карлово президентът Румен Радев, предаде БНР . Той очаква да види крайните параметри на финансовата рамка на държавата. Според Радев в бюджета няма стимули за растеж на икономиката, а по-скоро задушаване.  "Изключително важно е рафинерията..

публикувано на 07.11.25 в 13:24
Снимката е илюстративна

Омбудсманът иска КС да обяви изискването за технически преглед на автомобил само при платени глоби за противоконституционна

Омбудсманът Велислава Делчева сезира Конституционния съд с искане за обявяване на противоконституционност на чл. 147, ал. 9а от Закона за движението по пътищата (ЗДвП). Според оспорваната норма, технически преглед на моторно превозно средство се извършва само при липса на неплатени глоби на собственика, ползвателя или лицето, което представя автомобила..

публикувано на 07.11.25 в 12:54

Инж. Иван Пецински, проектант на Аспаруховия мост: Състоянието му е критично, изисква спешен ремонт

Състоянието на Аспаруховия мост остава критично и изисква спешен основен ремонт. Това заяви инж. Иван Пецински, един от проектантите и строителите на съоръжението, в ефира на Радио Варна и предаването "Новият ден". Той  припомни, че е бил част от проектирането на моста още през 1972 г., а строителството му е започнало на 8 септември 1973 г. и е..

публикувано на 07.11.25 в 12:30
Снимката е илюстративна

Предлагат изкуствен интелект да регулира трафика на Аспаруховия мост

Въвеждането на интелигентен контрол на трафика по Аспаруховия мост, за да се намалят инцидентите по съоръжението. Това предложение ще бъде внесено в ресорните комисии на Общинския съвет най-рано през декември и ако получи одобрение, ще се гласува на сесия, с ъобщи в предаването "Новият ден" председателят на работната група за обследване на..

публикувано на 07.11.25 в 11:05