Нов живот вдъхва на стари, забравени радиа /радиоапарати/ Минко Минков. Запазваме техния чар и техния ретродизайн и поне за момента сме единствените не само в България, но може би и в света, пояснява той за Радио Варна.
Страстта към старите радиоапарати датира от детските му години, но „тунинговането“ им е част от живота на Минко Минков и семейството му от около година.
Идеята се родила спонтанно. Минков имал силното желание да “съживи“ стара прашасала реликва, която да огласи с модерен звук дома му.
Много случайно попаднах на един радиопарат и го осъвремених. Мои приятели винаги с голяма изненада научаваха, че музиката идва именно от тaзи дървена кутия от 50-те години.
Оттам се запалихме да правим повече радиоприемници - с различни инсталации, с по-различни функционалности. В момента всички в колекцията разполагат с Bluetooth възможности и могат да се управляват и през смартфоните, разказва Минков.
По думите на колекционера рядко се намират добре запазени апарати, но за сметка на това отваряенто на кутиите е като отваряне на капсула на времето.
„Не мога да ви опиша, каква история разказват, когато ги разглобяваме. При някои добре си личи как са се грижили хората за тях. Майстори, които са ги поправяли са оставили своя отпечатък с подписа си. Личат си старите лепенки с производството от съответния завод, споделя още Минков.
Мисията на ентусиастите сега обаче е не да отстранят просто повреда, а напълно да трансформират и възкресят радиоапаратите така, че отличният звук да бъде гарантиран, а новият собственик да даде акцент на интериора си и да създаде уют в дома си.
„Реално подменяме цялата техника, която е вътре, но запазваме ретро дизайна. При някои от „тунингованите“ радиа старите копчета са още активни и могат да се използват за комуникация и контрол“, допълни Минков.
Според него ценителите на оригиналите няма да погледнат с добро око на преработките им, но по думите му за съжаление голяма част от тези апарати са нискочестотни, така че трудно могата да съответстват на качеството на музиката в наши дни.
„Качеството на звука, което предлагаме сега, е напълно измеримо с всички модерни музикални уредби, които ползваме и които са на пазара“, убеден е техникът.
„Вдъхването на нов живот на един радиоапарат на 60-70 години отнема повече от месец, по-трудно е самото им откриване. Повечето от тях са уникати, твърди още Минков, като обясни, че в процеса на преработката доста време отнема и самото чакане за нови части.
Подробностите чуйте в интервюто с Минко Минков.
Жителите по селата също очакват приемането на републиканския бюджет, респективно общински, за да набележат задачите за новата година и плануват разходите си по тях. А дотогава не разчитат само на публичните средства, но и на дарения, спонсори, доброволен труд. „Това ще ми бъде последният мандат. Искам да оставя селото в приличен вид“ – казва по..
Немедицински специалисти нямат право да извършват естетични процедури. Това категорично мнение в предаването "Новият ден" изрази доц. д-р Даниел Янков от Клиниката по пластична хирургия към Военномедицинска академия-Варна, във връзка с пострадалите след поставяне на ботокс, настанени в "Пирогов". Лекарите, които според съществуващото..
Интервю с Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM) Швейцарската симфонична метъл банда AD INFINITUM ще направи първи концерт в България. Групата е част от турнето на ELUVEITIE и INFECTED RAIN. Датата за България е 9 февруари, мястото – софийският клуб „Joy Station“. Организатори са „BGTSC“. В предишно предаване представихме новия албум на групата..
От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите ѝ няколко парламента са..
Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...
PIZZZA е една от най-обичаните групи на българската ъндърграунд сцена, а 26-годишната ѝ история я прави и една от най-дълголетните. Съставът ѝ към момента включва Кобо (китара), Кайо (бас), Рамбо (барабани), Витко (тромбон) и Явката (тромпет), а Каската, който до скоро беше фронтмен, вече не е част от бандата. За съжаление се наложи да се разделим..
Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..