Книга за първия български министър на просвещението д-р Георги Атанасович е включена в каталога на Конгресната библиотека на САЩ.Изследването е дело на д-р Мария Тошева, дългогодишен лекар в Свищовската болница.
За БТА д-р Тошева уточни, че в книгата е поместено фототипно издание на дисертацията на д-р Георги Атанасович.
Той е роден в Свищов през 1821 г. и завършва медицина в Париж през периода 1843-1848 година.
В своя труд, представен пред научната общност в Медицинския факултет на Сорбоната, на 17 юни 1848 година д-р Атанасович изследва различни случаи на хеморагия при раждане, проблем, с който и днес се срещат акушер-гинеколозите по целия свят, уточни д-р Тошева.
Неговата дисертация е преведена от френски език и според съвременните специалисти и от днешна гледна точка има своята научна стойност.
За първи път пред българската аудитория, книгата е била представена в Свищов на 28 август 2017г. в салона на свищовската Многопрофилна болница за активно лечение "Д-р Димитър Павлович".
Тогава изданието е преведено за първи път на български език - близо 170 години след защитата на дисертацията му в Сорбоната. В книгата е представен като фототипно копие и пълният текст на френския оригинал на дисертацията. За включването на каталога в конгресната библиотека в САЩ пред свищовската общественост е съобщил с писмо д-р Лъчезар Тошев, син на д-р Мария Тошева.
След завършване на своето образование д-р Атанасович се установява в Букурещ. Има четири деца. Преподавател е в Букурещкото медицинско училище, а по-късно преподавател по съдебна медицина и токсикология. Почетен професор е на Факултета по медицина и фармация в Букурещ и член на Висшия медицински съвет.
Пише много статии и се грижи за издаването на книги. Подпомага образованието в родния си град Свищов.
След Освобождението става министър на народната просвета в първия кабинет на България, оглавяван от Тодор Бурмов. След оттеглянето си от активна политическа дейност се завръща в Букурещ при семейството си.
По-късно семейни проблеми го връщат отново в Свищов, където умира през 1892 година. Погребан е в двора на църквата "Св. Троица".
Неговият изследвач д-р Мария Тошева по бащина линия е наследник на рода на Драган Цанков - два пъти министър-председател на България и народен представител в Учредителното събрание. Тя е автор и на книга, посветена на видните свищовски родове.
Според нея д-р Атанасович е представител на онова съсловие българи от 19 век, които въпреки че произхождат от небогати семейства, получават своето образование в престижните европейски университети с цената на много труд и старание.
Варна ще посрещне големия български актьор Димитър Маринов – първия наш сънародник, който през 2019 г. по време на 91-вата церемония на наградите „Оскар“ излезе на сцената като част от екипа на отличения с най-престижната награда филм „Зелената книга“. Първата среща с публика ще се проведе на 10 май (събота) от 11:00 часа в зала „Николай Петров“ на..
Българинът Явор Калоянов и Кимбъл Търстън получиха наградата "Оскар" на Академията за кинематографично изкуство и наука в категорията за технически постижения. Призът им е връчен за създаването на ML Denoiser – иновация, която премахва визуален шум от компютърно генерирани изображения, като същевременно запазва важните детайли, съобщават от Факултета по..
На 9 май в Балчик се открива изложба 85 ГОДИНИ ОТ ВЪЗВРЪЩАНЕТО НА ЮЖНА ДОБРУДЖА КЪМ БЪЛГАРИЯ На 9 май се открива съвместна изложба между Исторически музей - Балчик и Университетска ботаническа градина - Балчик. Темата е "85 ГОДИНИ ОТ ВЪЗВРЪЩАНЕТО НА ЮЖНА ДОБРУДЖА КЪМ БЪЛГАРИЯ", а откриването от 11.30 часа пред Дирекция на Университетска ботаническа..
За поредна година Варна става част от инициативата „Европейска нощ на музеите и галериите“ с разнообразна и вдъхновяваща програма. Събитието се е утвърдило като неразделна част от културния живот на града, превръщайки се в очаквана традиция и любим повод за варненци да се насладят на една незабравима културна разходка. Тази година "Нощ на Музеите и..
Дарин Сотиров от школа "Дедал" във Варна отбеляза рождения си ден с изложба в галерията на школата. В нея той представя творби, вдъхновени от връзката между аморфната форма, фюжън, етно джаз, огромната връзка на Дарин Сотиров с морето и труднодостъпните райони на крайбрежието. " Нищо от материалния свят не ми е необходимо...", посочва..
От 7 до 27 май 2025 г. Градската художествена галерия "Борис Георгиев" - Варна, представя гостуващото в морския град трето издание на изложбата "Нова българска типография". Експозицията показва постиженията на българските дизайнери, работещи се в областта на калиграфията, летеринга, шрифтовия дизайн и типографията след 2019 г. Включени са над 60 автори..
„Градина на спомените“ е името на изложбата, подредена в Каменна зала на Двореца в Балчик от началото на месеца до 21 май. Показани са фотодокументи от Националния архив на Румъния и над 100 картини с пейзажи, дело на художника Константин Тофан. Проектът е на румънската асоциация DAR Development и общински музей "Кралица Мария" от град Яш...