За поредна година Варна става част от инициативата „Европейска нощ на музеите и галериите“ с разнообразна и вдъхновяваща програма. Събитието се е утвърдило като неразделна част от културния живот на града, превръщайки се в очаквана традиция и любим повод за варненци да се насладят на една незабравима културна разходка.
Тази година "Нощ на Музеите и Галериите Варна 2025" ще бъде на 17 май. Програмата е достъпна на сайта www.varnanight.bg
Организатор на инициативата за град Варна за трети пореден път е Фондация за изкуство "Йордан Петков" в партньорство с Френския Културен Институт в България и с финансовата подкрепа на Община Варна. В инициативата ще участват музеи, галерии и творчески пространства.
Основната цел на фестивала е да предложи на варненската публика разнообразна палитра от изложби, културни събития, творчески работилници, литературни четения, концерти... Основната мисия е жителите и гостите на града да бъдат насърчени, да открият и посетят повече културни пространства, галерии и музеи, като им разкрием богатството на местната арт сцена.
Повече чуйте в звуковия файл от Нели Вълчева от Фондация за изкуство "Йордан Петков".
Центърът за подкрепа за личностно развитие – Общински детски комплекс , Варна, ще открие новата учебна година от 11 часа на 27 септември, събота, в двора на институцията. Деца, родители и гости ще бъдат посрещнати с хляб и сол, както и с тържествена музикално-артистична програма, включваща изпълнения на деца от различните школи на ОДК. Водосвет ще..
23 септември, вторник, Арт салон на Радио Варна, 18.00-19.00 часа Лилия Старева бе отличена с наградата „Христо Г. Данов“ за „Морски приказки“ (Издателство „Жанет 45“) в категорията „Автор на издание за деца“. Чуйте какво сподели тя за своите "Морски приказки" пред репортера ни Ваня Славова: Нощ на литературата завладява Варна в..
Двама виртуози от две поколения в един необикновен концерт ще се срещнат на сцената на 1 октомври, в Световния ден на музиката, за да открият новия 79-и сезон на Държавна опера Варна. Доайенът на диригентското изкуство маестро Емил Табаков и младият пианист Ивайло Василев, наричан „малкият Моцарт“, заедно с оркестъра на Варненската опера ще поднесат..
Второто балканско издание на световния фестивал за съвременно изкуство и дизайн „Пиктоплазма“ се провежда във Варна от 20 до 22 септември. В цветния форум, който тази година е с разширена и обогатена програма, ще участват илюстратори, аниматори, графити артисти и визуални разказвачи от Балканския полуостров. На 20 септември ЖП гарата в..
Варненският художник Иван Минчев представя новата си самостоятелна изложба живопис, озаглавена „Джокер". Експозицията ще бъде открита на 19.09.2025 г. и ще може да бъде разгледана до 25 октомври в Зала Ателие „Георги Велчев" на Художествен музей „Георги Велчев", филиал на Градската художествена галерия "Борис Георгиев" – Варна. Изложбата включва..
Книгата "Разкази и новели" представя Иван Коджабашев от 17 часа на 18 септември в Балчик. "Между кориците на тази книга има 13 истории, изпълнени с любов и гняв, с лукавство и благородство. Въобще с всичко, което не е чуждо на човешката природа. При писането на разказите следвах единствено чудните загадки на живота. Всякога се стремях да не натрапя..
На 17 септември от 17 часа, в залата за временни изложби на Исторически музей – Балчик, се организира среща с доц. д.н. Мартин Иванов и неговото впечатляващо изследване „Бившите хора“ на концлагерна България. Книгата разкрива една от най-болезнените и дълго премълчавани теми в нашата история – съдбата на стотиците хиляди българи, белязани като..