Изборът на магистърска програма най-често е диктуван или от желанието за надграждане във вече избраното професионално направление, или от необходимостта от нещо ново, различно и предизвикателно за студента. Днес имаме удоволствието да Ви срещнем с двама млади, амбициозни студенти от Икономически университет - Варна, които доказват, че няма правило и всяко решение, свързано с образованието и работата, е индивидуално и еднакво успешно, когато е взето осъзнато.
Ивайло Костадинов е на 24 години, от Варна, развива съвместно с брат си собствен бизнес в две посоки - стартъп фирма за производство на натурални бебешки сапуни с иновативни елементи и строителна борса. Завършил е ІV ЕГ "Фр. Жолио-Кюри" с испански и английски, ОКС "бакалавър" във ВВМУ "Н. Й. Вапцаров" и след това записва паралелно три магистърски програми в три различни университета. Вече се е дипломирал успешно по една от тях и това лято се надява да приключи отлично и останалите две. Третата магистратура – последна засега, е в Икономически университет - Варна - специалност "Публичен мениджмънт и административна власт". Избира я, защото се интересува от политика и държавно управление и иска да е подготвен, за да работи за промяната в България. Чуйте още в интервюто в звуковия файл.
Дисциплината от учебния план в ИУ-Варна, която се оказва най-интересна за Ивайло е "Регионално управление". Той самият има още много интересни идеи в тази посока, включително за развитие на екологичен туристически бизнес в една от по-малките общини във Варненска област. Основната цел на обучението на магистри по "Публичен мениджмънт и административна власт" е подготовка на специалисти в областта на управлението на публичните организациите. Подготовката им дава интегрирани знания, практически умения и професионални компетенции за диагностика на средата на публичните организации, разработване, избор и реализация на управленски решения, организиране и контрол върху изпълнението на организационните задачи в съответсвие със законовата и нормативна база, управление участието на организациите в проекти, вкл. и европейски, управление на човешките ресурси.
На Кристияна Христова и предстои през месец юли да се дипломира като бакалавър със специалност "Счетоводство и одит" в ИУ-Варна. От втори курс работи като счетоводител, благодарение на подготовката си в Професионалната гимназия по икономика в родния Сливен. Убедена е, че счетоводството е нейната стихия, призвание и бъдеще. Работи и учи с голямо желание и без колебание ще продължи в магистърска програма "Счетоводство и контрол" в Икономически университет - Варна. Следващата и цел е докторантура и академична кариера като преподавател, заедно с реализация като одитор. Коя е втората и най-голяма детска мечта на Криси можете да чуете в интервюто в звуковия файл.
Mагистърската програма "Счетоводство и контрол" в ИУ-Варна дава възможност на студентите да задълбочат знанията от бакалавърските програми и да формират умения за извършване на дейности по международните стандарти за финансова отчетност, международните одиторски стандарти, ключовите области на данъчното законодателство и данъчния процес, специфичните отчетни проблеми в предприятия от различни отрасли на икономиката и с различна капиталова структура, специфични проблеми на счетоводната и одиторска етика. Завършилите магистратурата имат умения, навици и така важните нагласи за изследователска, управленска и консултантска кариера, за работа в екип, за поемане на отговорност и взимане на оптимални решения.
Покритието със задължителни ваксини в България става все по-добро през последните години, сочи публикация на Института за пазарна икономика. В нея се цитират данни на Националния център по обществено здраве и анализи, които показват, че нивата на ваксиниране с основните задължителни ваксини у нас приближават 95% от населението и се възстановяват до..
2.2 млн. лв. за археологически проучвания и теренна консервация на обекти е одобрил Министерският съвет с постановлението за изпълнение на държавния бюджет. Парите ще бъдат преведени като допълнителен трансфер към общините, на чиято територия са обектите, съобщава "Сега". Това става ясно от публикувания на сайта на МС текст на постановлението за..
Ученици от Училището по изкуства „Св. Климент Охридски“ в Добрич се научиха как да правят ръчно изработени свещи. Желанието на децата е всички заедно, точно в 12 часа, по време на празничната обедна великденска трапеза да запалят свещичките в домовете си и да пожелаят с тях здраве и светлина за себе си и своите близки. В уютното пространство на..
На Велика събота в храм "Св. Архангел Михаил" във Варна деца боядисваха яйца. Момичетата, които присъстваха, се оказаха срамежливи, но по-малките момчета с охота застанаха пред микрофона на репортера ни Ваня Славова и споделиха своите размисли за вярата и за Бог: Към храм "Св. Архангел Михаил" във Варна от 2003 г. действа..
На Велика събота вярващите трябва да избягват суматохата. Не е време за забавления, шумни приказки и кавги. Особено важно е да следите речта си: псувните и грубите думи се считат за голям грях. Смята се, че на този ден не бива да се извършва тежък физически труд, да се работи в градината, да се чисти и пере. По-добре е да завършите всички..
Валентин Георгиев и Давид Валентинов са баща и син. Родом са от село Чернево, община Суворово. Имат собствен бизнес и много работа, но отделят от личното си време, за да правят добро за хората. От 2006 година всяка година даряват козунаци за Великден на жителите на две села – Чернево и Николаевка. От тази година добавят и живеещите в..
"Където и да ходим по големия свят, ние трябва да си останем българи! Не ни пречи да сме българи и да сме космополити! Не ни пречи да сме българи и да живеем в чужбина. Защото всеки трябва да има своя корен, за да има и хубави, мощни, големи крила." Това каза в интервю за Радио Варна Илиана Илиева-Дъбова, директор на Българското..