Изборът на магистърска програма най-често е диктуван или от желанието за надграждане във вече избраното професионално направление, или от необходимостта от нещо ново, различно и предизвикателно за студента. Днес имаме удоволствието да Ви срещнем с двама млади, амбициозни студенти от Икономически университет - Варна, които доказват, че няма правило и всяко решение, свързано с образованието и работата, е индивидуално и еднакво успешно, когато е взето осъзнато.
Ивайло Костадинов е на 24 години, от Варна, развива съвместно с брат си собствен бизнес в две посоки - стартъп фирма за производство на натурални бебешки сапуни с иновативни елементи и строителна борса. Завършил е ІV ЕГ "Фр. Жолио-Кюри" с испански и английски, ОКС "бакалавър" във ВВМУ "Н. Й. Вапцаров" и след това записва паралелно три магистърски програми в три различни университета. Вече се е дипломирал успешно по една от тях и това лято се надява да приключи отлично и останалите две. Третата магистратура – последна засега, е в Икономически университет - Варна - специалност "Публичен мениджмънт и административна власт". Избира я, защото се интересува от политика и държавно управление и иска да е подготвен, за да работи за промяната в България. Чуйте още в интервюто в звуковия файл.
Дисциплината от учебния план в ИУ-Варна, която се оказва най-интересна за Ивайло е "Регионално управление". Той самият има още много интересни идеи в тази посока, включително за развитие на екологичен туристически бизнес в една от по-малките общини във Варненска област. Основната цел на обучението на магистри по "Публичен мениджмънт и административна власт" е подготовка на специалисти в областта на управлението на публичните организациите. Подготовката им дава интегрирани знания, практически умения и професионални компетенции за диагностика на средата на публичните организации, разработване, избор и реализация на управленски решения, организиране и контрол върху изпълнението на организационните задачи в съответсвие със законовата и нормативна база, управление участието на организациите в проекти, вкл. и европейски, управление на човешките ресурси.
На Кристияна Христова и предстои през месец юли да се дипломира като бакалавър със специалност "Счетоводство и одит" в ИУ-Варна. От втори курс работи като счетоводител, благодарение на подготовката си в Професионалната гимназия по икономика в родния Сливен. Убедена е, че счетоводството е нейната стихия, призвание и бъдеще. Работи и учи с голямо желание и без колебание ще продължи в магистърска програма "Счетоводство и контрол" в Икономически университет - Варна. Следващата и цел е докторантура и академична кариера като преподавател, заедно с реализация като одитор. Коя е втората и най-голяма детска мечта на Криси можете да чуете в интервюто в звуковия файл.
Mагистърската програма "Счетоводство и контрол" в ИУ-Варна дава възможност на студентите да задълбочат знанията от бакалавърските програми и да формират умения за извършване на дейности по международните стандарти за финансова отчетност, международните одиторски стандарти, ключовите области на данъчното законодателство и данъчния процес, специфичните отчетни проблеми в предприятия от различни отрасли на икономиката и с различна капиталова структура, специфични проблеми на счетоводната и одиторска етика. Завършилите магистратурата имат умения, навици и така важните нагласи за изследователска, управленска и консултантска кариера, за работа в екип, за поемане на отговорност и взимане на оптимални решения.
И тази година Университетските Ботанически градини публикуваха своя INDEX SEMINUM (от латински „списък със семена“). Ежегодно се осъществява обмен с над 120 ботанически градини и институции по света, като международните правила изключват частни лица да поръчват семена. Съгласно Международната конвенцията за биологично разнообразие, влязла в сила..
Изолация, финансов контрол, заплашване, физическа и емоционална злоупотреба. Това са различни форми на домашното насилие научиха ученици от езиковата гимназия в Добрич по време на гостуването си в Окръжния съд. По темата за домашното насилие те разговаряха със съдия Павлина Паскалева – какви мерки за защита може да постанови съдът според Закона за..
Всяка година хиляди българи заминават за чужбина, където се установяват и започват работа. Освен в едната посока, все по-често терминалите по летищата се пълнят и със завръщащи се у нас след дълги години зад граница. Именно тези хора най-често се обръщат с молба за съдействие към Здравноосигурителната ни каса за да им бъдат прехвърлени здравните..
С нов камион за снегопочистване и косене разполага вече Община Вълчи дол. Обществената поръчка бе обявена през ноември и в началото на новата година бе избран доставчикът на машината. Тя е рециклирана, но с високотехнологичен инвентар за всички нужни зимни дейности, съобщават от общиснкия пресцентър. Транспортното средство е оборудвано със..
Днес българската морска общност отбелязва 132 години от рождението на капитан I ранг Георги Славянов. Георги Славянов има големи заслуги за развитието на ВМС и подводното плаване. Той е и един от началниците на ВВМУ. Командир е на първата българска подводница UB18. Дава тласък на пристанищните корабостроителници в Русе и Варна за строеж и..
От днес до 30 януари и област Добрич е в грипна епидемия заради повишение на заразените с грип и остри респираторни заболявания. Училищните занятия в областта продължават, без да е обявена грипна ваканция поради малък брой отсъстващи ученици в класните стаи. Регионалната здравна инспекция в Добрич отчита ръст на заболелите от грип и респираторни..
Варненските ученици Дивна Иванова и Николай Иванов от кръжока във Народната астрономическа обсерватория "Николай Коперник" ще вземат участие в Научното изложение в Люксембург (Luxembourg International Science Expo) през есента. С представянето на проекта "Повърхностна фотометрия на галактики", награден на Панаира на науките и иновациите, талантливите..