Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Арх. Виктор Бузев: Ще откажем недобросъвестните собственици на сгради културно наследство от мисленето "няма сграда, няма проблем"

| обновено на 13.06.20 в 18:33

Към момента 156 са издадените указания за аварийно временно укрепване на различни сгради на територията на Община Варна. Тяхното техническо състояние не е добро, а собствениците им са получили предписания от администрацията, че ще има санкционни и съдебни последици, ако не пристъпят към изпълнението им.

Това каза в предаването „Позиция” на Радио Варна главния архитект на града Виктор Бузев.

До момента  са извършени 215 проверки за изпълнението на въпросните указания. Отправено е искане към Главна дирекция на Министерството на културата за налагане на глоби, тъй като общината няма правомощия за такива административни действия- каза още Бузев. Той заяви, че хипотезата: „няма сграда, няма проблем”, с която някои собственици бягат от отговорност за реставрация чрез събарянето им, вече няма как да се случва:

При всички случаи тези сгради които са обхванати от заповеди и са направени комисии, имат изключително подробно заснемане, както по снимков материал, така и архивните данни, така и по оригиналните чертежи. Така че, ако някой мисли, че може да си реши „проблемът”, като събори своята собственост, част от културното-историческо наследство, греши. Обещавам да не им е лесно и ще бъдем абсолютно безкомпромисни към такива действия. Имаме достатъчно данни на всички сгради, които евентуално ще бъдат възстановени в първоначалния им облик. Не се притеснявам от такива девиантни поведения на определен типаж хора. Както виждате, на местата, на които са съборени такива сгради, уж „неумишлено” все още нищо не се случва и реализира. Там сме в процес на съдебни процедури за много от тях. Нека не си правят илюзии, че ще бъде лесно.

Арх. Виктор Бузев поздрави собствениците на реставрираната сграда на бул. „Княз Борис I” №30, която беше представена миналата седмица. Той поздрави и арх. Надя Стаматова, която е вдъхновила собствениците, запознавайки ги с историята на самата сграда. Процесът беше съвместен и дълъг. 70% от фасадата е завършена, каза Бузев и изрази надежда, че партерният етаж също ще бъде завършен. Финансови са причините към момента сградата да няма изцяло завършен архитектурен вид. Собствениците са декларирали желанието си и обещание, че реставрацията ще продължи и след края на летния сезон ще се довърши партерната част. Там трябва да се разчистят наслояваните с години реклами и да се прикрият климатиците към магазина, без да загрозяват фасадата.


Към момента са направени пет местни комисии по чл. 73, ал.2 от закона за културното наследство, които са съвместни с представители на министерството и Националния институт за недвижимо културно наследство. От 43 сгради има изпълнени шест заповеди. Куриозен факт е, че две сгради са реставрирани без проектна документация, собствениците са решили, че не могат да изчакат съгласуването на проектите и ще се наложи да бъдат санкционирани, въпреки, че са реставрирали сградите си. Законът обаче трябва да се спазва и реставрацията да се извършва по проект, тъй като подобно действие е изключително опасно и с възможни последствия.

Точно 34 заповеди са с изтекъл срок на изпълнение. От тях 11 не са изпълнени от собствениците изцяло, сроковете са изтекли. Съвместно с дирекция Правно нормативно обслужване се подготвя процедурата за дългоочакваната намеса на общината. В продължение на три години, молби заповеди, проверки собствениците не желаят да изпълнят заповедите, така че, се заемаме с този казус. Каква е процедурата: община Варна възлага проектиране, след това представя на собствениците разходите които са направени по него, което от своя страна трябва да се съгласува в министерството и института. Това ще отнеме време, не по различно от общия ред. Представя се и сметка по количествено стойностните разходи които ще бъдат извършени. Ако и при готов проект, собствениците не желаят да извършат ремонта, тогава общината ще го извърши за своя сметка. Като процедура едва ли ще се случи тази година.

За съжаление, от 2019-та година до сега, няма комисия от Националният институт за недвижимо културно наследство, за да продължим работа по актуализация на списъка на сградите които представляват историческо културно наследство във Варна- каза още Виктор Бузев. За момента само за четири сгради са с предоставен статут- хотел „Париж”, категория ансамблово значение, сградите на бул. Мария Луиза №12 и №33А- категория местно значение, както и сградата на аквариума, която е със статут на сграда от национално значение.

За новата автогара във Варна:

Подготвили сме скици, които да конкретизират мястото за нова автогара на Варна. Те са в отговор на министерството на транспорта, което искаше подробности относно площите, които да преотстъпи на Община Варна, тъй като държавните терени на Национална компания Железопътна инфраструктура са от ЖП Гара до Аспарухов мост.

В момента изследваме още два терена за позициониране на нова и бъдеща автогара. Единият- в непосредствена близост до северния възел на Аспарухов мост, другият е в района на варненския затвор. Възможно е да има една основна и няколко второстепенни автогари, допълни Бузев. Според него обаче, в района на ЖП гарата е най удачната локация, тъй като ще се обединят почти всички видове транспорт- жп, автобусен и воден. Имаме план-програма, съобразена с нуждите от нова автогара.

За мостовото съоръжение над ул. "Девня "и жп линията Варна- София

Към момента има геоложко проучване при проектирането на новото мостово съоръжение, което трябва да извежда тежкия трафик от ул. "Девня" над жп линиите в посока пристанище Варна- казва Виктор Бузев. Според него в началото на 2021-а година ще бъде възможно да  стартира процедурата за изпълнител и започване на строителните дейности.

Главният архитект на Варна подчерта, че съоръжението ще се изгражда чрез сглобяеми елементи, които на място ще бъдат монтирани, което го прави оптимист, че проектът може да бъде завършен в рамките на 12 месеца. По проекта се работи съвместно с проектантите на интермодалния терминал, които са в една и съща локация.

За втория Аспарухов мост

Потвърдено е мястото за втори мост над Варненското езеро. То е съобразено с АМ "Черно море". Отворът, който трябва да бъде преодолян над езерото е голям, поради това се разглежда вариантът с висяща конструкция на евентуалното бъдещо съоръжение. Това ще позволи да не се прекъсва корабният трафик в езерото. Завършва се заданието, което да бъде представено в Министерството на  регионалното развитие и благоустройството, за да може да се пристъпи към процедура за проектант, а след това и на изпълнител. Общината може да изготви само изходните данни. В момента има процедура по избор за изпълнител на геоложки проучвания, които са не само на сушата, а и по дъното на Варненското езеро, тъй като част от конструкцията на моста ще бъде в самото езеро. Мостът ще е по трасето на републиканската пътна мрежа, такъв обект се финансира от националния бюджет или други лостови механизми по линия на ЕС- каза арх. Виктор Бузев.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Истинските био плодове и зеленчуци не са в големите магазини, а в стопанските дворове

Вкусните плодове и зеленчуци, които не са третирани с химически препарати, не са мит, категорична е Кристияна Опрева. Младият агроном днес ще се включи в дискусия в зала "Кубрик" на Обществения център за околна среда и устойчиво развитие във Варна. Опрева ще въведе всеки любител - зеленчукопроизводител и овощар, в основите на органичното градинарство...

публикувано на 04.10.24 в 14:50

Дъщерята на Кирил Господинов: Ако днес срещна Баш Майстора, той ще ми каже: "Айде, нема нужда!"

Барелеф в памет на Кирил Господинов беше открит във Варна в сряда. Паметният знак е дело на скулптора Кирил Янев, а инициативата за създаването му е на дъщерята на актьора Веселина Господинова.  На барелефа, който се намира в градинката до Драматичния театър "Стоян Бъчваров", Кирил Господинов е изобразен в естествен ръст, в коронния му образ на Баш..

публикувано на 04.10.24 в 08:00

Katrine Stenbekk (KALANDRA): Българите сте невероятна музикална нация

Интервю с Katrine Stenbekk, Florian Winter и Jogeir Mæland (KALANDRA) За първи път KALANDRA ще направят хедлайнърски концерт в България. На 5 октомври по покана на „Blue Hills Events“ норвежците ще представят новия албум „A Frame of Mind”. Концертът ще открие специалният гост Lili Refrain. KALANDRA имат дълбока връзка със своите норвежки..

публикувано на 04.10.24 в 07:15

Максим Стойков - младият културист, който постига с много труд мечтите си, продължава да носи гордост за България

Варненцът Максим Стойков се завърна от световния шампионат по културизъм, провел се на остров Киш в Иран, с две титли и три призови места.  Състезанието включваше участници от около 30 държави, като конкуренцията е била много сериозна, споделя Максим, който е  единственият представител на България в състезанието при младежите.  След завръщането..

публикувано на 03.10.24 в 11:32

Peter "Peavy" Wagner (RAGE, REFUGE): Не мисля, че перфекционизмът въобще е даден на човечеството

Интервю с Peter "Peavy" Wagner (RAGE, REFUGE) Една от бандите, които определят стандартите в спийд и пауър метъла RAGE, навъртя четири десетилетия. За това и следващия гост в „От другата страна” е лидерът на немските метъляги Peter "Peavy" Wagner. Сега, ако трябва да обясняваме кои са RAGE и кой е Peavy, начи, не сте си написали домашното...

публикувано на 03.10.24 в 08:30
Атанас Костурков

Строителен предприемач: Най-достъпни са жилищата в големите блокове

Нестабилната икономическа и политическа обстановка в България се отразяват сериозно на строителния бранш. Това коментира за Радио Варна строителният предприемач Атанас Костурков. Той има поглед върху развитието на строителството на страната от 1989 година до днес и допълни, че най-трудно в момента е намирането на качествени кадри в сектора. На..

публикувано на 02.10.24 в 10:00

Рибари настояват за по-голям контрол при улова на рапани в Черно море

20 тона на година е количеството на уловената черноморска бодлива акула от български рибари. Уловът е много по-малък в сравнение с преди няколко години, когато е бил около 150 тона. Това съобщи за Радио Варна генералният секретар на Консултативния съвет за Черно море Йордан Господинов, който е председател на Асоциацията на производителите..

публикувано на 02.10.24 в 08:37