Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Инж. Мария Георгиева, ПГГСД "Н. Хайтов": Младите хора трябва да живеят и учат в красива, спокойна и креативна среда

7
ПГ по горско стопанство и дървообработване "Н. Хайтов"
Снимка: ПГГСД-Варна

Много от специалностите и професиите в Професионалната гимназия по горско стопанство и дървообработване "Николай Хайтов" - Варна преливат от изкуство към занаят, от занаят към технологии и промишленост. Интересна в това отношение и много желана специалност е, например, "Реставрация на стилни мебели и дограма".  По държавния план прием след 7 клас за 2020-2021 учебна година ще бъдат приети 26 ученици в нея, които ще придобият в края на средното си образование трета квалификационна степен по професията "Техник-технолог в дървообработването". Със същата професия, но със специлност "Мебелно производство - дуално обучение" ще се обучават също 26 ученици. Училището беше първото професионално във Варна, което въведе дулната форма на обучение (чрез работа) - първоначално експериментално, а вече - като постоянна форма, която се оказа изключително успешна и мотивираща за учениците. Третата специалност, по която ще се обучава една паралелка с разширено изучаване на английски език след 7 клас, е "Интериорен дизайн" и учениците ще завършат с професия "Дизайнер". Директорът на гимназията - инж. Мария Георгиева, споделя, че има отлични впечатления и от учениците, които са избрали професията "Техник-лесовъд" със специалност "Горско и ловно стопанство". По думите и в тази специалност повечето от учениците са момчета от региони от Североизточна България - Шумен, Разград, Силистра, та чак до Обзор, Бяла и Бургас, в които се развива ловен туризъм. Тези ученици имат определен интерес и придобиват много практически умения, свързани с организацията на международен ловен туризъм, включително и нещо толкова специфично и което рядко има къде и от кого да се усвои като измерването на трофеи. Имат и часове по стрелба по време на обучението, изнесено обучение, по време на които наблюдават грижите за дивеча, храненето на животните, как се организират дейностите в ловните домове. Инженер Мария Георгиева сподели още, че училището, е единственото в Североизточна България и на територията на Североизточното държавно предприятие - Шумен. Гимназията получава всякаква подкрепа в практическото обучение на бъдещите лесовъди от 10-те териториални поделения - държавни горски и ловни стопанства, в които изпращат ученици на стаж, а от своя страна предприятията пък правят своя подбор на бъдещи кадри.

"Училището ни е с 95-годишна история, крепи се на традиции и приемственост между поколения и, разбира се, разполага с една прекрасна материално-техническа база и експертен професионален екип от преподаватели. Година и половина продължи ремонтът, който изцяло промени облика на гимназията" - разказва инж. Мария Георгиева. - "Благодарение на Община Варна, след като през 2016 година бяхме трансформирани в общинско училище, бяхме включени в програмата „Региони в растеж“. Това изключително много ни помогна, защото около за една голяма сума от милион и половина милиона лева беше направено много. Извършена е пълна реконструкция на производствения корпус, който се превърна в изключително модерен Център за учене през целия живот. Получихме нови машини за мебелните специалности. Сградата на гимназията, която се състои от три тела, беше санирана и тази година, макар и за кратко, почувствахме, че температурите действително са по-високи вътре. Всички класни стаи бяха реновирани. Училището е прекрасно - сградата е боядисана в жълто и „сьомга“, което подхожда на слънчевото настроение, което лъха и отвътре. Допълнихме и парка и в момента е едно изключително, прекрасно място. По проекта изградихме и розариум в двора на училището - истинско бижу. Под ръководството на учителите част от учениците успяха да възстановят нашите дърворезбени украси и това допълва впечатлението от обновения екстериор и настроението вътре. Смея да кажа, че се създаде един съвременен възрожденски дух. Който влезе в училището, остава с едно добро чувство, с хубаво настроение. Винаги съм казвала и пак ще повторя, че училището е не само образователна, но и културна институция. Обикновено се обръщам към учениците с думите, че не е важна само специалността и професията – важно е в този период от живота си, когато са тийнейджъри, да живеят в една красива, спокойна и креативна среда. Това променя тяхното мислене и техните взаимоотношения. Винаги съм казвала и пак ще повторя, че училището е не само образователна, но и културна институция."

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Николай Филипов: Българинът, който поставя огнени рекорди с най-лютите чушки в света

Българският феномен по яденето на люти чушки Николай Филипов доказа, че граници пред човешката издръжливост няма. В поредния си огнен подвиг Филипов се опита да подобри три световни рекорда, свързани с яденето на една от нaй-лютите чушки в света. „Поставих си за цел три рекорда“, сподели рекордьорът пред Радио Варна. Един от тях –..

публикувано на 24.07.25 в 09:25

„Мотодзен. Рокерски истории“ – новата книга с разкази на Красимир Симеонов

Красимир Симеонов споделя, че написването на тази книга е повлияно от последните 40 години, през които кара мотори – традиция, наследена от баща му и дядо му. Авторът признава, че през годините много от приятелите му са го подканвали да събере всичките си разкази на тази тема под едно заглавие, което впоследствие се превръща в книгата..

публикувано на 23.07.25 в 08:00

Изложбата „А сега накъде?“ на Владимир Ванков - въпросът е винаги отворен...

В първата самостоятелна изложба на Владимир Ванков акцентът е поставен върху индивидуалния път на всеки човек и личностната автономия, на която се крепят изборите и отговорите на екзистенциалните въпроси, пред които е изправен. Изложбата набляга именно  на възможностите, които се съдържат във въпроса „А сега накъде?“, подканващ посетителите да..

публикувано на 22.07.25 в 08:00

Pi Stoffers (LORD OF THE LOST): Артистите трябва да създават, каквото искат да създават

Интервю с Pi Stoffers (LORD OF THE LOST) В екстремните жанрове на музиката е рядкост някой артист да се изправи пред предизвикателството на тройния албум. Примери има, но издаването на трилогия е много рисково начинание. И в същото време се изисква доза смелост и дързост да го направиш в времена, в които албумите все повече губят значението си...

публикувано на 21.07.25 в 09:45
Богдан Богданов

Богдан Богданов, ПП: Репресиите срещу нас няма да спрат, очакваме сценарият с Благомир Коцев да се повтори и в Благоевград

Според бившия министър на икономиката и настоящ депутат от ПП/ДБ, в момента управлява коалицията Борисов - Пеевски. В обзорното предаване на Радио Варна "Позиция", той заяви, че тази коалиция ще работи докато бъде постигната абсолютна диктатура, за да наложат стария модел. „Разбраха, че с нас не могат да го наложат“- каза народният представител...

публикувано на 19.07.25 в 15:45

Адв. Бранимир Балачев, ГЕРБ/СДС: Разследването срещу кмета на Варна тепърва започва

Разследването срещу кмета на Варна тепърва започва. Това обяви в ефира на обзорното предаване „Позиция“ депутатът от ГЕРБ/СДС Бранимир Балачев. Той заяви, че според информацията, с която разполага, има достатъчно материал за повдигане на обвинение в организирана престъпна група. Народният представител припомни странното напускане на Диан Иванов..

публикувано на 19.07.25 в 14:39

Andreas Kisser (SEPULTURA): 40 години са красива история

Интервю с Andreas Kisser (SEPULTURA) 40 години отминаха от момента, в който няколко невръстни младежи от Бразилия направиха немислимото - събраха група и я кръстиха SEPULTURA. 40 години по-късно споровете коя е истинската SEPULTURA продължават. Дали тази SEPULTURA, която съвсем скоро ще достигне края на пътя, е автентичната? Какво значение има,..

публикувано на 18.07.25 в 08:00